SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP: kontrola NIK potwierdziła, że realizujemy założone cele

- Kontrola NIK potwierdziła, że spółka realizuje założone cele, zawarte w wieloletnich planach, które określały kierunki strategii programowej, inwestycyjnej, finansowej i kadrowej - przekazała Telewizja Polska portalowi Wirtualnemedia.pl.

fot. akpaArticle

W tym tygodniu informowaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl o zakończeniu rozpoczętej w ubiegłym roku kontroli NIK w Telewizji Polskiej.

Kontrolerzy sprawdzali,  czy TVP „prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi”. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, wyniki kontroli wkrótce zostaną opublikowane.

TVP: kontrolerzy NIK potwierdzili, że realizujemy założone cele

Jak wynika z informacji przekazanych nam przez Telewizję Polską, kontrola NIK przeprowadzona była z bardzo dużą wnikliwością i szczegółowością", a jej szeroki zakres objął " okres ostatnich 6 lat".

Kontrolerzy NIK dogłębnie zbadali każdy aspekt funkcjonowania Spółki. Kontrola NIK potwierdziła, że Spółka realizuje założone cele, zawarte w wieloletnich planach, które określały kierunki strategii programowej, inwestycyjnej, finansowej i kadrowej. Spółka niezwłocznie przystąpiła do realizacji zaleceń NIK. Większość z nich została już wykonana - czytamy  w oświadczeniu wysłanym do portalu Wirtualnemedia.pl przez Centrum Informacji TVP.

Media publiczne dostają rekompensaty z budżetu państwa

W ustawie budżetowej na 2021 roku zapisano, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Telewizja Polska i Polskie Radio 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej dostały już wiosną ub.r. na mocy nowelizacji budżetu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją na początku marca, na kilka godzin przed upływem ustawowego terminu. Wcześniej spotkał się m.in. z szefami TVP i Polskiego Radia, KRRiT, Rady Mediów Narodowych i ośrodków regionalnych TVP. Opozycja apelowała, żeby te środki przeznaczyć na wsparcie służby zdrowia w zakresie onkologii.

Przez cztery lata 5 mld zł pomocy publicznej dla TVP

Rekompensata zapisana w budżecie na 2021 r. będzie kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia. Przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu ub,r. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W 2019 r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.).

Firma zanotowała 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w 2018 roku. Kadra kierownicza wyższego szczebla zarabiała średnio miesięcznie 15,9 tys. zł brutto, a dziennikarze - 10,3 tys. zł brutto. W planie finansowym na br. Polskie Radio zapisało symboliczny zysk - 80 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: kontrola NIK potwierdziła, że realizujemy założone cele

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nicko
Aaaa skoro takie oświadczenia przed publikacją wyników kontroli każą przypuszczać, że będzie grubo.
odpowiedź
User
Władek
Celem tvpinfo ma być rzetelne informowanie telewidzów o sytuacji w kraju a nie obrzydliwe ich okłamywanie.Chyba o przyzwoitości Kurski nie ma pojęcia.Wyłącz tvp włącz myślenie.
odpowiedź
User
Mr
A jak miała niepotwierdzić skoro tam sami pisowcy!
odpowiedź