SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP żąda od szefa KRRiT prawie 142 mln zł. Dała mu trzy dni na wpłatę

Likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz wystosował do Macieja Świrskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ostateczne przedsądowe wezwanie do natychmiastowej wypłaty około 142 mln zł z wpływów abonamentowych. Dał mu na to trzy dni. - Daniel Gorgosz już wcześniej interweniował w kwestii zapłaty środków z wpływów abonamentowych, ale dotąd spotykał się z arogancją i brakiem reakcji Macieja Świrskiego - podaje telewizja publiczna. 

Daniel Gorgosz, likwidator spółki TVP. Fot. TVPDaniel Gorgosz, likwidator spółki TVP. Fot. TVP

Telewizja Polska poinformowała, że we wtorek Daniel Gorgosz, likwidator spółki, wysłał do Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 tys. zł wraz z odsetkami. 

“Stanowczą reakcję Daniela Gorgosza – od 8 kwietnia 2024 roku wpisanego do KRS jako likwidatora spółki, potwierdza postanowienie starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie II Wydział Cywilny o oddaleniu wniosku o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego środków z wpływów abonamentowych (sygn. akt II Ns 122/24)” - czytamy w komunikacie TVP. 

“Chodzi o zapłatę środków z wpływów abonamentowych przeznaczonych na realizację misji publicznej dla Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji za I kwartał 2024 roku, ustalonych na podstawie przekazanej spółce w dniu 23 października 2023 r. uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Nr 194/2023 z dnia 13 września 2023 r.” - dodaje spółka. 

Czytaj także: Świrski oburzony listem od Sienkiewicza. “To próba wpłynięcia na nasze decyzje”

TVP daje KRRiT trzy dni na wpłatę

Jak podkreśla TVP, Daniel Gorgosz “już wcześniej interweniował w kwestii zapłaty środków z wpływów abonamentowych, ale dotąd spotykał się z arogancją i brakiem reakcji Macieja Świrskiego, przewodniczącego KRRiT”. Likwidator TVP dał przewodniczącemu KRRiT trzy dni na dokonanie wpłaty. 

Chodzi o wpływy z abonamentu, których KRRiT nie przekazała TVP i PR. W uchwale podjętej 7 lutego KRRiT zdecydowała o przekazaniu tych środków do depozytu sądowego, decydując, że ich wypłata nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.

Tymczasem w poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy postanowił o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego postawienia Telewizji Polskiej w stan likwidacji i powołania Daniela Gorgosza na stanowisko likwidatora spółki. Gorgosz zarządza TVP od końcówki grudnia ub.r.

Likwidator TVP już po raz drugi przesłał przewodniczącemu KRRiT przedsądowe wezwanie do przekazania telewizji środków z należnego jej abonamentu. Pierwsze pismo zostało wysłane w pierwszych dniach lutego. Daniel Gorgosz dał wówczas Maciejowi Świrskiemu siedem dni na przelanie spółce transz abonamentu rtv, które powinna otrzymać w styczniu. Chodziło wówczas o prawie 39 mln zł, które telewizja publiczna powinna otrzymać 11 i 22 stycznia. 

Czytaj także: Nowy program w TVP Info. To ma być następca “Studia Wschód”

Dołącz do dyskusji: TVP żąda od szefa KRRiT prawie 142 mln zł. Dała mu trzy dni na wpłatę

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
likwidator
Daniel Gorgosz, likwidator TVP jest zamieszany w milionowy przekręt w szpitalu w Rypinie. Likwidator pracował tam w latach 2016-2018 i właśnie wtedy miał brać udział w przestępstwie. W toku śledztwa rypińska prokuratura ustaliła, że od 19 maja 2017 roku do 5 października 2018 roku w Rypinie niszczono, poprzez fizyczne podarcie, dokumenty w postaci faktur. Zarzutami objęto całą grupę lekarzy i pracowników rypińskiego szpitala. Wśród nich znalazł się Daniel Gorgosz.
odpowiedź
User
neotvp
Aby dokonać zmian w działalności telewizji publicznej konieczne jest przeprowadzenie zmian zgodnych z prawem czyli zmian obowiązujących ustaw i rozporządzeń na co potrzebna jest zgoda prezydenta. Działania Sienkiewicza bez żadnego rozporządzenia z pominięciem obowiązujących ustaw na podstawie uchwały Sejmu (taki sam skutek prawny jak wypowiedzi uczestniczek konkursu Konkurs Miss Polonia w sprawie pokoju na świecie) jedynie na podstawie prawa ogólnego czyli Kodeksu Spółek Handlowych to jawna kpina z przestrzegania prawa. TK z jego ówczesnym prezesem prof. Andrzejem Zollem wydalo w 1995 roku orzeczenie, które jasno mowi, że minister kultury nie może samodzielnie decydować o kształcie rad nadzorczych spółek medialnych.
odpowiedź
User
Rysio
1. Skoro TVP jest w likwidacji, to kiedy ta likwidacja się zakończy?
2. Kto po TVP i na jakich zasadach przejmie "koncesje" oraz miejsce na MUX w DVB-T2?
odpowiedź