SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Kultura i TVP Historia będą kodowane na satelicie. “Więcej arcydzieł z zagranicy”

TVP twierdzi, że rezygnuje z emisji na satelicie Astra, bo planuje zakodować sygnał satelitarny TVP Kultura oraz TVP Historia i dzięki temu wzbogacić ich ramówki. SES Astra cały czas liczy na zmianę decyzji. - Została już podjęta - wyjaśnia rzecznik TVP.

Article

W poniedziałek portal Wirtualnemedia.pl informował, że TVP od 2015 roku przestanie wynajmować transponder  na satelicie Astra obecnym na pozycji orbitalnej 19,2°E. Spółka obecnie nadaje z niego 10 kanałów, sześć kodowanych (TVP1, TVP2, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP HD) i cztery niekodowane (TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Info). Kodowane stacje to dosył dla sieci kablowych, natomiast niekodowane telewizje oglądać mogą posiadacze indywidualnych anten satelitarnych, w tym także ci mieszkający zagranicą (więcej na ten temat).

- Jesteśmy zaskoczeni decyzją TVP o zakończeniu wynajmu od 1 stycznia 2015 roku transpondera satelitarnego służącemu dystrybucji programów TVP na terenie całej Europy - pisze w przesłanym do Wirtualnemedia.pl oświadczeniu Marcin Ornass-Kubacki, prezes Astra Central Eastern Europe. Dodaje, że dzięki emisji sygnału przez Astrę takie stacje free-to-air jak TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura czy TVP Polonia “miały dodatkowe zasięgi w Polsce (ponad 2,6 miliona indywidualnych gospodarstw domowych) jak i stały się podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach w naszym kraju dla Polaków mieszkających zagranicą”.

- Decyzja TVP o zejściu z Astry spowodowana jest przede wszystkim ograniczeniami wynikającymi z satelitarnego zasięgu światowego dla TVP Kultura i TVP Historia - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Chodzi o to, że kanały te będąc stacjami FTA są obciążone bardzo wysokimi opłatami licencyjnymi za emisję zagranicznych filmów fabularnych i dokumentalnych. - W wyniku tego nie mogą w swojej ofercie przedstawiać polskiemu widzowi wielu arcydzieł światowego kina fabularnego i dokumentu - argumentuje Rakowiecki.

Po zaprzestaniu emisji z SES Astra dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej stacje TVP Kultura i TVP Historia będą nadawać satelitarnie jedynie z satelity Hot Bird 13°E. Obie będą tam jednak kodowanie (dla abonentów platform satelitarnych i kablówek). Rakowiecki informuje, że dzięki tej zmianie TVP Kultura będzie mogła pokazać m.in. takie filmy jak “Taksówkarz”, “Absolwent”, “Nocny kowboj”, “Skrzypek na dachu” czy “Mostu na rzece Kwai”, a TVP Historia - dokumenty historyczne z BBC.

Rzecznik TVP zapowiada też, że w TVP Polonia pojawią się bloki historyczne i kulturalne, zawierające najciekawsze polskie pozycje z TVP Historia i TVP Kultura. - Wydaje się nam to uczciwym rozwiązaniem, by nie płacący abonamentu Polacy poza granicami kraju zachowali jak najszerszy dostęp do polskich treści, a mieli go nieco ograniczony, jeśli idzie o produkcje zagraniczne, do których dostęp mają nieograniczony w krajach swojego pobytu - wyjaśnia Rakowiecki.

TVP Polonia nadal ma nadawać niekodowanie z satelity Hot Bird, na tym samym satelicie zostanie odkodowany prawdopodobnie też sygnał kanału TVP Info. - Zyskają na tym przede wszystkim widzowie na Wschodzie, np. Polonia w państwach postradzieckich, trochę stracić mogą ci na Zachodzie. Naszym zdaniem jednak jest to zmiana uzasadniona, bo dostęp do pełnej informacji zdecydowanie łatwiejszy jest oczywiście na Zachodzie niż Wschodzie - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Rakowiecki.

- Mamy nadzieję, że decyzja TVP nie jest ostateczna - podkreśla w oświadczeniu Marcin Ornass-Kubacki - Ze swojej strony, rozumiejąc trudną sytuację ekonomiczną publicznej telewizji, deklarowaliśmy daleko posuniętą elastyczność i gotowość do dalszego świadczenia usług na rzecz Telewizji Polskiej - dodaje prezes Astra Central Eastern Europe.

Jacek Rakowiecki podkreśla, że oszczędności finansowe z tytułu rezygnacji z transpondera na Astrze będą relatywnie niewielkie i nie stanowią powodu tej decyzji. Dodaje, że postanowienie spółki jest finalne. - Celem TVP nie jest zadowolenie i zarobek prywatnej firmy, tylko jak najlepsza obsługa polskich widzów, a wszelkie zmiany, o których mowa, mają wyłącznie to na celu. Tym bardziej, że przypomnę, iż TVP ma w przypadku swoich anten wyższe pokrycie zasięgiem (między 98 a 99,9 proc.) niż nakazuje to polskie prawo - mówi Rakowiecki.

Zdaniem rzecznika prasowego Telewizji Polskiej, twierdzenia SES Astra, że TVP zawdzięcza jej dodatkowe 2,6 mln gospodarstw domowych, to “informacje bez pokrycia i najmniejszego dowodu”. - Dane te pochodzą z corocznych badań Satelite Monitor przygotowywanych przez GfK i dotyczą kanałów niekodowanych - odpowiadają przedstawiciele SES Astra. Spółka nie ma jednak informacji, jak dużo osób odbierających kanały z Astry odbiera jednocześnie stacje z satelity Hot Bird. Technologia pozwala bowiem na oglądanie programów z tych dwóch satelit z wykorzystaniem jednej anteny satelitarnej dzięki tzw. “zezowi”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Kultura i TVP Historia będą kodowane na satelicie. “Więcej arcydzieł z zagranicy”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewaryst
O Jezu! Nic to, że polski widz zyska, skoro Astra straci kasę! Brauna przed Trybunał! :)
odpowiedź
User
?
O matko, no hej, jeszcze więcej arcydzieł…….???!!!???!!!
odpowiedź
User
Rozrzutny
A luknąłeś kiedykolwiek, dowcipnisiu, w ramówkę Kultury? To popatrz, a się zdziwisz. Choć pewnie ten nazwiska ani tytuły nic ci nie powiedzą, bo to nie jest poziom "Kiepskich" czy "Akademii Policyjnej"... :)
odpowiedź