SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP rekordzistą wśród telewizji publicznych w Unii Europejskiej

Telewizja Polska nadaje 22 kanały telewizyjne (nie licząc wszystkich wersji TVP3). Aż tylu stacji ogólnokrajowych nie ma w ofercie żaden inny nadawca publiczny z Unii Europejskiej. Mimo problemów z finansowaniem mediów publicznych, Centrum Informacji TVP informuje Wirtualnemedia.pl, że nie planuje likwidacji żadnego z kanałów tematycznych. 

W portfolio Telewizji Polskiej są: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Kobieta, TVP Sport, TVP Historia, TVP Historia 2, TVP ABC, TVP ABC 2, Alfa TVP, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP HD, TVP World, TVP Wilno i Belsat. To łącznie 22 kanały. W tym roku wraz ze startem Euro 2024 miał rozpocząć regularną emisję TVP 4K. Okazało się jednak, że impreza piłkarska nie będzie produkowana w natywnym Ultra HD, więc nadawca publiczny zrezygnował z reaktywacji stacji.

Zmiany dopiero w 2025 roku?

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową. Telewizja Polska nie może więc liczyć na rekompensatę abonamentową. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała środki z abonamentu RTV do depozytu sądowego. Nie wiadomo czy i kiedy trafią do TVP. Polski nadawca publiczny jest utrzymywany z rezerwy budżetowej i reklam. W takiej sytuacji oczywistym krokiem byłoby przyjrzenie się portfolio i likwidację lub połączenie niektórych stacji.

Na przykład TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2, które są oferowane tylko w serwisach streamingowych TVP VOD, TVP Go i jako kanały wirtualne w naziemnej telewizji cyfrowej (HbbTV). Kanały zamiast zniknąć poszerzyły ostatnio zasięg. Są oferowane przez internet na dekoderach Canal+ i w serwisie Canal+ online. Nie zniknie lub nie zmieni nazwy także TVP HD, chociaż emisja w wysokiej rozdzielczości jest już dzisiaj standardem.

- TVP w najbliższym czasie nie planuje likwidacji ani zmiany żadnego z emitowanych obecnie kanałów tematycznych. Wszystkie programy są nadawane na podstawie Karty Powinności Telewizji Polskiej S.A. na lata 2020-2024 – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Nad realizacją zapisów Karty Powinności czuwa nieuznająca obecnych władz mediów publicznych KRRiT. W lutym wystąpiła z żądaniem niezwłocznego wznowienia nadawania TVP World. Kanał anglojęzyczny powrócił.

Od 2025 roku może zacząć obowiązywać nowa Karta Powinności. Poza tym w przyszłym roku obecny rząd chce wcielić w życie reformę medialną.  Wtedy może dojść do likwidacji Rady Mediów Narodowych i zmian w KRRiT. Planowane są też zmiany w mediach publicznych. Miałyby emitować mniej reklam. Mówi się także o zmniejszeniu liczby kanałów tematycznych, co przyniosłoby oszczędności.

- Te rozbuchane tuziny kanałów telewizyjnych są kompletnie niepotrzebne. Pytanie o rolę oddziałów TVP i rozgłośni regionalnych. Ludzie się do nich przyzwyczaili, a to są bardzo kosztowne pozycje wśród mediów publicznych, które nie mają jak utrzymać się reklamami, bo te rynki regionalne są po prostu płytkie. Powinno zostać tyle kanałów, żeby realizować misję nadawcy publicznego. Rozumiem, że to powinna być informacja, kultura i edukacja, kanał dla dzieci. Zniechęcałbym do jakiegoś poszerzenia tego o dokument czy sport. Główne dyscypliny są najbardziej skomercjalizowane. Nie wątpię, że jeśli ktoś będzie chciał oglądać Ligę Mistrzów, jak ja czy tenis na światowym poziomie, to zawsze się znajdzie nadawca komercyjny, który to zaoferuje. Uważam, że TVP Sport nie jest potrzebny. Do TVP ABC 2, TVP Kultura 2 czy TVP Historia 2 nawet się nie odnoszę. To przerost formy nad treścią. Telewizja ma bogate archiwa, ale mamy sieć. Nie lepiej zrobić jeden kanał kulturalno-historyczny, a resztę treści udostępnić w TVP VOD? – pytał retorycznie w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Robert Kwiatkowski, były prezes TVP, zasiadający obecnie w Radzie Mediów Narodowych.

Pozostałość po Jacku Kurskim

W Europie i na świecie nadawcy publiczni najczęściej stawiają na kanały uniwersalne. Wielu z nich zlikwidowało niektóre kanały tematyczne. Ich treści są dalej dostępne w streamingu. Prezes TVP w latach 2016-2022 Jacek Kurski był zwolennikiem innej koncepcji.  Za jego czasów rozpoczęto nadawanie TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Wilno, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2 i zdecydowano o stworzeniu TVP Nauka.

Kurski zapowiadał nawet specjalny dekoder. - To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - mówił Wirtualnemedia.pl Kurski latem 2021 roku.

Ówczesny prezes TVP zapowiadał regularną emisję TVP 4K. Miała być dostępna od jesieni 2022 roku. - Pracujemy nad kanałem TVP 4K przygotowując treści niesportowe. Staramy się nagrywać seriale i produkcje rozrywkowe w jakości 4K. Przez rok i cztery miesiące możemy zgromadzić bibliotekę, która pozwoli nam na uruchomienie stałego kanału. Poprosiłem, żeby między innymi serial „Korona Królów” był kręcony w 4K. Takich produkcji jest znacznie więcej – zapewniał Kurski.

Gdyby utrzymał się na stanowisku, kanałów TVP byłoby pewnie jeszcze więcej. -  Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka. To wszystko ludzie będą mieli za darmo dzięki nowym możliwościom po refarmingu, ale też dzięki nowemu dekoderowi, który spozycjonuje właściwie ofertę Telewizji Polskiej. To będzie bardzo korzystna zmiana dla Polaków, ale wymaga jeszcze dużych prac i wsparcia pewnych rozwiązań przez państwo - tłumaczy Kurski. Ostatecznie Mateusz Matyszkowicz, który zastąpił go na stanowisku zrezygnował z uruchomienia TVP Muzyka i regularnej emisji TVP 4K.

– Kto bogatemu zabroni? Jak ktoś ma trzy miliardy do wydania, to nawet w telewizji są olbrzymie kwoty, to wydaje. TVP Moto? Proszę bardzo, niech będzie Moto. Na świecie działają kanały motoryzacyjne, więc Telewizja Polska też chce mieć. A bazę na księżycu chce mieć? Chce mieć, więc zrobimy TVP Księżyc. Można? Można – ironizował wówczas Kwiatkowski.

Światowi liderzy

Na świecie wyraźną przewagę nad TVP pod względem liczby kanałów mają tylko chińska CCTV (około 50 stacji). Nadaje m.in. kanały: CCTV 1 (uniwersalny), CCTV 2 (finanse), CCTV 3 (rozrywka), CCTV 4 (międzynarodowy), CCTV 5 (komentarze), CCTV 6 (filmy), CCTV 7 (wojsko i obronność), CCTV 8 (seriale), CCTV (dokumenty), CCTV 10 (nauka i edukacja), CCTV 11 (opera chińska), CCTV 12 (społeczeństwo i prawo), CCTV 13 (wiadomości), CCTV 14 (dzieci), CCTV 15 (muzyka), CCTV 16 (sport), CCTV17 (rolnictwo i obszary wiejskie), CCTV5 Sport Plus (sportowy), CCTV 4K (4K),  CCTV 8K (8K), CGTN, CGTN Español, CGTN Français, CGTN Arabic, CGTN Russian, CGTN Documentary (chiński punkt widzenia). Nie brakuje też płatnych stacji ze sportem czy nowszymi filmami, modą, golfem czy spektaklami teatralnymi.

Ponad 30 stacji ma też BBC i związana z nią UKTV, ale wiele z nich to komercyjne projekty, na których firma zarabia dzięki opłatom od operatorów kablowych czy platform cyfrowych. W Wielkiej Brytanii działają: BBC One, BBC Two, BBC Three/BBC Four, BBC News, BBC Parliament, CBBC (dzieci powyżej 6 roku życia), Cbeebies (dzieci poniżej szóstego roku życia). Do tego dochodzą regionalne BBC Scotland, BBC Alba, S4C, a także wersje regionalna BBC One i BBC Two. UKTV nadaje kanały BBC Studios: Alibi (kryminały), Dave (komedie), Drama (dramaty), Eden (przyrodniczy), Gold (klasyki komediowe), W (rozrywka), Yesterday (historia). Na świecie działają m.in. BBC Earth, BBC First, BBC Lifestyle, BBC Brit, BBC Nordic, BBC Cbeebies, BBC America, BBC News Arabic, BBC Perian Television.

Kanały nadawców publicznych z Unii Europejskiej

Austria

W portfolio Österreichischer Rundfunk, austriackiego nadawcy publicznego jest 5 ogólnokrajowych kanałów telewizyjnych. Są to: ORF1 (uniwersalny), ORF2 (uniwersalny, dzienniki regionalne), ORF III (kultura i informacja), ORF Sport+ (sportowy), ORF Kids (dziecięcy).

Belgia

La Radio-télévision belge de la Communauté française (RTBF) jest nadawcą publicznym dla francuskojęzycznych mieszkańców Belgii. Oferuje kanały La Une (uniwersalny), Tipik (programy dla młodych dorosłych), La Trois (treści kulturalne, programy dokumentalne). Na antenie La Trois od 6 rano do 20 jest nadawany kanał dziecięcy Auvio Kids TV. W sieciach kablowych i streamingu nadawa oferuje jeszcze kanał: Tipik Vision. To łącznie 4 kanały (dwa dzielą ramówkę).

Ponieważ w Belgii, znaczna część społeczeństwa posługuje się językiem niderlandzkim, działa też nadawca publiczny Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie (w skrócie VRT). VRT1 ma profil uniwersalny, w ramówce VRT Canvas można znaleźć filmy dokumentalne, programy o kulturze, nauce, seriale, kabarety i sport. Ketnet i Ketnet Junior to kanały dziecięce flamandzkiego nadawcy publicznego. To 4 stacje.

Bułgaria

Bułgarskim nadawcą publicznym jest BNT (Българска национална телевизия). Nadaje on 4 kanały telewizyjne. BNT1 pokazuje programy informacyjne, talk-show, filmy, seriale krajowe i zagraniczne, transmisje sportowe. BNT2 pokazuje programy dokumentalne, dziecięce i poświęcone kulturze. W ofercie BNT3 można znaleźć głównie transmisje sportowe. W BNT4 nie brakuje serwisów informacyjnych, programów podróżniczych, religijnych czy talk-show.

Chorwacja

Hrvatska radiotelevizija jest nadawcą 5 kanałów telewizyjnych. Chorwacki kanał HRT1 nadaje wiadomości, filmy dokumentalne, programy religijne, seriale i filmy. W ramówce HRT2 można znaleźć sport, muzykę, seriale, filmy i treści edukacyjne. HRT3 ma edukacyjno-naukowy charakter, a HRT4 informacyjny. HRT International to kanał adresowany to chorwackiej diaspory w Europie i na świecie.

Cypr 

Cypryjska Korporacja Nadawcza (CyBC) jest nadawcą 4 kanałów telewizyjnych. CyBC 1 pokazuje wiadomości, transmisje sportowe, filmy fabularne, dokumentalne, koncerty, sztuki teatralne. W ofercie CyBC 2 są seriale, filmy, muzyka i programy dla dzieci. W ofercie CyBC HD poza filmami są także transmisje sportowe. RIK S to niekodowany kanał, adresowany do widzów z Europy i Ameryki Północnej.

Czechy

Nieco więcej, bo 6 kanałów nadaje Česká televize. Główną anteną czeskiego nadawcy publicznego jest ČT1. Stacja jest dostępna w pięciu wersjach regionalnych. W ramówce można znaleźć wiadomości, filmy, seriale i rozrywkę. ČT2 skupia się na filmach dokumentalnych, fabularnych, serialach, a także transmisjach sportowych. ČT24 ma charakter informacyjny, a ČT Sport sportowy. Działa jeszcze dziecięca ČT :D i kulturalna ČT art. Na przełomie 2024 i 2025 ma być reaktywowana adresowana do seniorów ČT3.

Dania

DR, czyli Danmarks Radio jest duńskim nadawcą publicznym. DR1 ma charakter uniwersalny, w DR2 znajdziemy filmy dokumentalne, seriale i debaty na ważne społeczne tematy. DR Ramasjang to kanał dla dzieci poniżej 7 roku życia. Dwa kanały działają tylko w streamingu jako katalogi wideo na żądanie. Są to: P3, stacja dla młodzieży i młodych dorosłych oraz DR Ultra, skierowany do dzieci w wieku 7-12 lat. W przeszłości w Danii działały także DR Update, DR HD i DR K, ale zostały zlikwidowane. Ich treści przeniesiono do działających kanałów albo serwisu streamingowego DR TV. Tym samym w Danii działają zaledwie 3 tradycyjne kanały nadawcy publicznego.

Estonia

W portfolio Eesti Rahvusringhääling (ERR), czyli estońskiego nadawcy publicznego są 3 kanały telewizyjne. ETV ma charakter uniwersalny. W ETV2 można zobaczyć programy dla dzieci, sportowe, kulturalne, wysokiej jakości filmy i seriale obyczajowe. ETV+ jest z kolei adresowany do rosyjskiej mniejszości.

Finlandia

Yleisradio Oy (w skrócie Yle) to fiński nadawca publiczny. W jego ofercie są 3 kanały telewizyjne. Yle TV1 pokazuje programy informacyjne, publicystyczne, dokumenty, seriale, programy kulturalne i edukacyjne. Yle TV2 emituje treści sportowe oraz adresowane do dzieci i młodzieży. Nie brakuje programów regionalnych. Yle Teema & Fem to kanał poświęcony kulturze, edukacji i nauce.  Kilka lat temu doszło do połączenia stacji Yle Teema i Yle Fem w jeden kanał. W godzinach nocnych Yle nadaje głównie plansze z tekstami i zdjęciami.

Francja

France Télévisions jest nadawcą 5 kanałów telewizyjnych i udziałowcem innych 5 (TV5 Monde, Arte, Euronews, Africanews, Planete+ Crime). France 2 to kanał ogólnotematyczny, w którego ofercie latem jest znany m.in. w naszym kraju Fort Boyard. France 3 jest skoncentrowany na treściach regionalnych i lokalnych. Działają 23 mutacje tej anteny z treściami dla większych regionów, autonomii lub departamentów. W ofercie France 4 są programy poświęcone młodzieży, rodzinie i kulturze. France 5 to stacja z produkcjami dokumentalnymi i poświęconymi nauce. France Info ma charakter informacyjny. TF1 został w 1987 roku sprywatyzowany.

Grecja

Grecka Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ERT) jest nadawcą 4 kanałów telewizyjnych. ERT1 nadaje informacje, teleturnieje, sitcomy i programy rozrywkowe. ERT2 to stacja z treściami kulturalnymi, adresowanymi do dzieci i dokumentalnymi. ERT3 ma siedzibę w Salonikach i charakter uniwersalny. ERT News ma charakter informacyjny. Stacja miała powstać jesienią 2022 roku, ale ruszyła wraz z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. Trzy pierwsze stacje greckiej telewizji dopiero 1 grudnia 2020 roku rozpoczęły nadawanie w wysokiej rozdzielczości. w 2013 roku grecką ERT zlikwidowano z przyczyn finansowych. Powróciła po dwóch latach.

Hiszpania

Televisión Española (TVE) jest nadawcą 9 kanałów telewizyjnych. La1 pokazuje programy informacyjne i rozrywkowe. La2 skupia się bardziej na treściach kulturalnych i debatach społecznych. 24h ma charakter informacyjny, Clan dziecięcy, a Teledeporte sportowy. Działa jeszcze niekodowany TVE Internacional, który nadaje programy informacyjne i rozrywkowe, promując Hiszpanię i język hiszpaski. Na podobnych zasadach funkcjonuje 24h Internacional. Do płatnej dystrybucji w obu Amerykach są przeznaczone Star HD i Clan Internacional. Niedawno hiszpański nadawca publiczny uruchomił swój serwis streamingowy na zagranicznych rynkach. W przeszłości działały także kanały, takie jak Canal AluCine:, Canal Nostalgia, Docu, Clásico, ale zlikwidowano je z powodu małej oglądalności lub cięć.

Holandia

Holenderskim nadawcą publicznym jest Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Nadaje 7 kanałów telewizyjnych. Są to: NPO 1 (profil ogólny), NPO2 (sport, rozrywka), NPO 3 (treści dla młodych widzów), NPO Zapp (kanał dla dzieci i młodzieży), NPO 1 Extra (najciekawsze programy z ostatnich 60 lat), NPO Politiek en Nieuws (wiadomości), BVN (jedynie niderlandzkie produkcje drogą satelitarną).

Irlandia

Raidió Teilifís Éireann, czyli RTÉ to irlandzki nadawca publiczny. Jego flagowymi stacjami są RTÉ One i RTÉ2. W ofercie jest także RTÉ News (w godzinach nocnych i porannych remituje Euronews) i dziecięcy RTÉjr. Działają także RTÉ One +1 i RTÉ2 +1, czyli stacje z godzinnym opóźnieniem, które zniknęły w wielu państwach świata. To łącznie 6 kanałów, choć tylko 4 mają inne ramówki.

Litwa

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) to litewski nadawca publiczny. W jego portfolio są tylko trzy kanały telewizyjne. LRT TV ma charakter uniwersalny, LRT Plus kulturalno-edukacyjny, natomiast LRT Lituanica jest dedykowany poza Litwą, nadawany na satelicie i w internecie. Stację można też odebrać w niektórych polskich sieciach kablowych. Litwa obok Estonii, Hiszpanii i Luksemburga jest państwem, gdzie nie ma abonamentu RTV.

Luksemburg

W tym państwie nie ma telewizji publicznej. W naziemnej telewizji cyfrowej można odbierać: RTL Télé Lëtzebuerg, RTL Zwee (Luksemburg), RTL-TVI (Belgia), Club RTL (Luksemburg/Belgia), Plug RTL (Belgia), RTL 4, RTL 5, RTL 7, RTL 8 (Holandia). RTL jest też nadawcą stacji radiowej w Luksemburgu. W czerwcu 2022 roku miejscowy rząd przedłużył umowę na wypełnianie przez RTL roli nadawcy publicznego. W latach 2024-2030 księstwo wyda 97,6 mln euro za programy w języku luksemburskim. To blisko 16 mln euro rocznie, czyli około 75 mln zł.

Łotwa

Latvijas Televīzija, czyli łotewska telewizja nadaje 2 kanały. LTV1 ma charakter uniwersalny. Znajdują się w innym treści dla całej rodziny. Zarówno informacyjne, jak i rozrywkowe. Z kolei LTV7 to stacja z treściami sportowymi, dokumentalnymi i poświęconymi stylowi życia.

Malta

Public Broadcasting Services Limited (PBS) jest nadawcą publicznym na Malcie. W jego portfolio są kanały telewizyjne: TVM, TVMNews+ i TVMSport+. Nadawca prowadzi również usługę Parliament TV. To łącznie 4 stacje.

Niemcy

W Niemczech działa dwóch nadawców publicznych. ARD poza ogólnotematycznym Das Erste nadaje edukacyjny ARD Alpha, uniwersalny One oraz informacyjny Tagesschau24. Z nadawcą są też związane regionalne: BR, HR, NDR, WDR, SWR, MDR, SR, RBB i Radio Brema TV. Drugi nadawca publiczny poza własną anteną ZDF nadaje także ZDF Info (filmy dokumentalne i reportaże), ZDF Neo (rozrywka, filmy dokumentalne). Wspólnymi projektami obu nadawców są Kika (dziecięcy), Phoenix (dokumentalny), Funk (dla młodych dorosłych). ARD posiada też udziały w 3 Sat i Arte. Ogólnokrajowych kanałów niemieckich nadawców publicznych jest więc 10, łącznie z powiązanymi stacjami 12. Wszystkie regionalne wraz z mutacjami dla poszczególnych landów są nadawane na satelicie i w przeciwieństwie do TVP3, mają dużą autonomię.

Portugalia

Rádio e Televisão de Portugal (RTP) nadaje  w kraju i poza jego granicami 6 kanałów. Poza tym ma w ofercie stacje regionalne, takie jak RTP Madeira. RTP1 to kanał z informacjami, serialami, filmami i rozrywką. RTP2 pokazuje programy o kulturze, newsy i treści dla dzieci. RTP3 skupia się na informacjach. RTP Internacional jest adresowany do społeczności portugalskich mieszkających poza krajem. RTP África jest nadawany dla osób posługujących się językiem portugalskim w Afryce. Portugalia jest krajem, gdzie naziemna telewizja cyfrowa cieszy się wyjątkowo małym zainteresowaniem. Korzysta z niej blisko 5 proc. gospodarstw domowych.

Rumunia

Rumuńska telewizja publiczna (TVR)  nadaje swoje programy na 9 głównych kanałach: TVR 1, TVR 2, TVR 3 (treści regionalne), TVR Cultural (kulturalny), TVR Info (informacyjny), TVR Folclor (muzyka, tradycja, kultura, dziedzictwo narodowe), TVR International (dla Rumunów mieszkających poza krajem) i TVR Moldova (kanał nadawany w Mołdawii). Z końcem marca rozpoczął nadawanie TVR Sport. W ofercie nadawcy jest też kilka stacji regionalnych.

Słowenia

Radiotelevizija Slovenija jest nadawcą TV Slovenija 1 (programy informacyjny, filmy, seriale, programy dla dzieci, dokumenty), TV Slovenija 2 (sitcomy, transmisje sportowe, rozrywka), TV Slovenija 3 (filmy dokumentalne, wiadomości i obrady parlamentu). To łącznie 3 ogólnokrajowe kanały. Firma posiada także dwa kanały regionalne.

Szwecja

Sveriges Television Aktiebolag (w skrócie SVT) to szwedzki nadawcy publiczny. W jego ofercie są 4 kanały kanały telewizyjne. SVT1 emituje programy informacyjne, filmy, seriale i szeroko pojętą rozrywkę. W SVT2 także znajdziemy newsy, ale poza tym w ramówce nie brakuje transmisji sportowych i dokumentów. Dziecięcy SVT Barn dzieli pasmo z SVT24, który pokazuje głównie powtórki i wydarzenia sportowe, które dzieją się wieczorem i nocą. Kunskapskanalen to z kolei stacja edukacyjna.

Słowacja

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) jest nadawcą 4 kanałów. Są to: Jednotka (informacje, seriale, programy dla dzieci, rozrywka), Dvojka (dokumenty, programy poradnikowe i europejskie filmy), Šport (kanał sportowy), :24 (kanał informacyjny) uruchomiony po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Po zmianie władzy na Słowacji, tamtejszy rząd przedłożył projekt ustawy, który zakłada likwidację nadawcy Rozhlas a televízia Slovenska. Zamiast RTVS ma działać Slovenská televízia a rozhlas, w skrócie STaR. Przy okazji dojdzie do zmian we władzach spółki. RTVS jest krytykowana przez premiera Roberta Fico i jego otoczenie za brak obiektywizmu. Opozycja mówi o chęci przejęcia mediów publicznych.

Węgry

Magyar Televízió, czyli węgierska telewizja ma w portfolio 3 kanały telewizyjne. Flagową stacją jest M1, która pokazuje wiadomości, sport, filmy, seriale, rozrywkę. M2 jest adresowany do dzieci i młodzieży. W godzinach wieczornych jest nadawane pamo M2 Petőfi dla młodych dorosłych. M3 to z kolei kanał emitujący programy na bazie archiwum nadawcy publicznego.

Włochy

Jedynym nadawcą, którego można porównywać z Telewizją Polską pod względem liczby kanałów jest Radiotelevisione italiana, czyli Rai. Dla mieszkańców Włoch i Włochów mieszkających poza krajem adresowanych jest 16 kanałów. Rai 1 i Rai 2 mają chakrakter uniwersalny. Rai 3 to kanał regionalny (działa ponad 20 ośrodków). Rai 4 skupia się na filmach i serialach. W Rai 5 znajdziemy programy dokumentalne, reportaże, treści poświęcone kulturze i sztuce, spektakle teatralne. Rai Movie to kolejny kanał filmowy. Rai Premium emituje głównie seriale, a Rai Gulp skupia się na dzieciach i młodzieży (od 8 do 15 roku życia). Rai Yoyo to stacja dla dzieci od 4 do 7 roku życia. Rai News 24 ma charakter informacyjny, Rai Storia historyczno-naukowy. Rai Scuola to stacja edukacyjna. Rai 4K nadaje transmisje i produkcje w jakości 4K. Działają też dwa kanały dla Włochów poza krajem: Rai Italia i Rai World Premium. Rai jest też nadawcą Rai Radio 2 Visual, czyli kanału emitującego sygnał rozgłośni radiowej z wideo. Wszystkie wersje Rai 3 są nadawane na satelicie.

 

Dołącz do dyskusji: TVP rekordzistą wśród telewizji publicznych w Unii Europejskiej

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1245
Zamkniemy TVP Info... Ciekawe kto to powiedział....? A ty wyborco dalej płać na propagandę.
45 11
odpowiedź
User
X
Autor nie wspomniał, że niemiecka publiczna ARD to również Deutsche Welle z kanałami dla zagranicy - po angielsku, arabsku, hiszpańsku i zdaje się od niedawna po rosyjsku. Poza tym ARD i ZDF mają również kanały internetowe FAST
36 6
odpowiedź
User
ewa
brak tvp hd i tv pseriale w dvbt 2 hevc czy dodadzą od dziś szlagier tv i tvc super od 6:00 start nie ma jeszcze na satelicie?
11 5
odpowiedź