SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma uwagi do projektu dużej nowelizacji medialnej. „Zgłosimy je jeśli ustawodawca o to poprosi”

Prezes TVP Jacek Kurski zapowiada, że zamierza uczestniczyć w pracach komisji sejmowej nad tzw. dużą nowelizacją ustawy medialnej jeśli tylko otrzyma zaproszenie na komisję. - Mamy uwagi do projektu, zgłosimy je jeśli zostaniemy poproszeni - tłumaczy Kurski.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvpArticle

Wczoraj posłowie zajęli się pakietem ustaw, przekształcających media publiczne w narodowe oraz wprowadzających składkę audiowizualną w wysokości 15 zł. Tzw. duża nowelizacja medialna wprowadza m.in. nowego regulatora Radę Mediów Narodowych, która będzie przeprowadzała konkursy na prezesów przekształconych mediów publicznych. Nowela ma wejść w życie 1 lipca.

W sprawie ustawy prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski miał się spotkać w środę z grupą posłów oraz wiceministrem kultury Krzysztofem Czabański, odpowiedzialnym za przeprowadzenie reformy mediów publicznych. Jak przyznał, publiczny nadawca ma uwagi do projektu nowelizacji.

- Mamy uwagi do projektu, ale to nie jest moment na to, żeby je ogłaszać - powiedział do dziennikarzy podczas środowej konferencji prasowej. - Jeżeli zostaniemy poproszeni to oczywiście zgłosimy uwagi do projektu. Natomiast zawsze przyjmujemy decyzję ustawodawcy. To jest działalność Sejmu, Senatu i pana prezydenta - zaznaczył, pytany o szczegóły.

Kurski zapewnił, że chce brać udział w pracach komisji sejmowej, zajmującej się pakietem ustaw przekształcających media publiczne w narodowe, o ile otrzyma zaproszenie na posiedzenie komisji.

Zgodnie z ustawą o mediach narodowych firmy mediów publicznych (Telewizja Polska, Polskie Radio, rozgłośnie regionalne Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa) zostaną przekształcone ze spółek prawa handlowego w państwowe osoby prawne. Każdą z nich będzie zarządzał dyrektor naczelny, który może mieć zastępcę lub zastępców w liczbie określonej w statucie podmiotu. Działać w nich będą też społeczne rady programowe.

1 lipca, czyli w chwili wejścia w życie ustawy, wygasną mandaty zarządów oraz rad nadzorczych i programowych wszystkich firm mediów publicznych (większość osób z obecnych kierownictw została powołana przez ministra skarbu państwa w styczniu br., na mocy nowelizacji dotychczasowej ustawy medialnej). Przy czym do powołania nowych władz mediów członkowie zarządów będą dalej pełnić swoje obowiązki.

Media narodowe będą korzystać ze wsparcia Funduszu Mediów Narodowych także mającego status państwowej osoby prawnej. Kierowany on będzie przez Radę Mediów Narodowych, która będzie nadzorować działalność mediów pod względem należytego pełnienia misji publicznej, zgodności z prawem i gospodarności.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP ma uwagi do projektu dużej nowelizacji medialnej. „Zgłosimy je jeśli ustawodawca o to poprosi”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krytyk
Pewnie, że Pan Jacek chciałby zostać. To będzie pierwsza uwaga!
odpowiedź
User
jarek
myslę że jest znakomita okazja do nie przedłużania umów z dyrektorami, z-cami dyr, kierownikami którzy nie mają nawet licencjata
odpowiedź
User
tak
ostra weryfikacja dyrektorów, kierowników i zastępców od lipca
odpowiedź