SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP odnowiła cyfrowo prawie 3 tys. produkcji

Telewizja Polska pochwaliła się prawie 3 tysiącami odnowionymi cyfrowo produkcjami filmowymi i telewizyjnymi. Ponadto spółka zdigitalizowała aż 1000 kilometrów taśmy filmowej.

fot. TVPArticle

Wśród zrekonstruowanych produkcji znajdują się popularne seriale, filmy fabularne i dokumentalne, spektakle Teatru Telewizji i programy dla dzieci.

- Telewizja jest kustoszem unikalnego dziedzictwa narodowego, na który składa się ponad 1,5 mln audycji w 18 telewizyjnych archiwach. W samym głównym Archiwum TVP znajduje się ich około 430 tys. na nośnikach magnetycznych i ponad 100 tys. na nośnikach światłoczułych. To właśnie materiały zapisane na taśmie światłoczułej, inaczej filmowej, dają największą możliwość rekonstrukcji obrazu - mówi Przemysław Herburt, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Zobacz także: ZUS sprawdzi umowy w Telewizji Polskiej. Szumlewicz: TVP idzie w odwrotnym kierunku niż premier i prezes PiS

”40-latek”, "Pan Tadeusz", "Noce i dnie" w cyfrowej jakości

W Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie znajduje jedna z najnowocześniejszych pracowni Digitalizacji i Rekonstrukcji, w której nową jakość zyskały niezapomniane przez widzów produkcje m.in. „Lalka”, „Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”,  ”Pan Tadeusz”, ”40-latek”, „Ekstradycja”, ”Blisko, coraz bliżej”, ”Hydrozagadka”, „Nad Niemnem”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Polskie drogi”, Boża podszewka”, „Defilada” i inne.

Zespół specjalistów od rekonstrukcji obrazu i dźwięku, edycji i korekcji barwnej, z niezwykłą precyzją pracuje nad każdą klatką filmową. To złożony proces technologiczny, który wymaga najwyższej klasy sprzętu, w tym precyzyjnych skanerów, nowoczesnych magnetofonów i specjalistycznego oprogramowania.

Zobacz także: TVP przez 3 lata zdigitalizowała 836 archiwalnych produkcji. Koszt: 80,8 mln zł

- Proces rekonstrukcji cyfrowej to oczywiście wspomniane nowoczesne technologie, jednak praca ta byłaby niemożliwa bez kilkudziesięcioosobowego zespołu pracowników Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP, który dokonuje iście benedyktyńskiej pracy nadając filmom nowe życie - dodaje Przemysław Herburt.

Zobacz także: TVP wyda 3,4 mln zł na wóz satelitarny UHD dla TAI

Kto uczestnicy w procesie digitalizacji

Nad procesem digitalizacji czuwają wybitni operatorzy, często ci, którzy pracowali przy oryginalnych produkcjach. Przy ”Lalce” współpracował z Telewizją Polską Tomasz Madejski, natomiast ”Noce i dnie” od strony artystycznej nadzorował Grzegorz Kędzierski.

Współpraca ta ma na celu nadanie filmom nowej jakość artystycznej i zachowanie tzw. efektu filmowego, który przed laty gwarantowały wielkie produkcje realizowane na taśmach światłoczułych.

W rezultacie jakość zrekonstruowanych produkcji sprzed 40 lat jest często lepsza niż produkcji współczesnych.

Dzięki rekonstrukcji cyfrowej Telewizja Polska tworzy bogatą cyfrową bibliotekę, która na zawsze zabezpieczy dziedzictwo polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej przed degradacją.

TVP w pierwszej połowie roku zanotowała 936,5 mln zł zysku netto

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.W pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska, głównie dzięki otrzymanej rekompensacie, zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP odnowiła cyfrowo prawie 3 tys. produkcji

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Musso
Co by nie mówić o TVP, taka Ekstradycja ładnie się prezentuje w cyfrowej odsłonie.
odpowiedź
User
Seba
Że nakładanie filtru w komórce też jest skomplikowane?
Całe szczęście że po studiach jestem
odpowiedź
User
sky
Że nakładanie filtru w komórce też jest skomplikowane?
Całe szczęście że po studiach jestem

jeżeli teraz po studiach taki jest poziom myślenia to słabo to widzę
odpowiedź