SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP organizuje drugą edycję Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu

Telewizja Polska wraz z Miastem Toruń i Toruńską Agendą Kulturalną po raz kolejny organizują wspólnie Festiwal Sztuki Faktu. W tym roku przebiegnie pod hasłem „XXV lat wolności”.

Festiwal Sztuki Faktu jest miejscem promocji gatunków misyjnych wyrastających z konkretnych zdarzeń, w tym reportażu, dokumentu, teatru faktu, miejscem spotkania znanych twórców: reporterów, autorów i dramaturgów. Impreza odbywać się będzie w dniach 10-12 kwietnia br.

- Festiwal ma wielką energię i wielu przyjaciół. Jest tak potrzebnym miejscem integrującym dziennikarzy i twórców TVP. Inspiruje i rozwija reporterów, pokazuje rozmaitość gatunków wyrastających ze sztuki faktu. Będzie rozmową o tematach, rozmową o Polsce lat 1989-2014 - mówi Jacek Snopkiewicz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu.

W ramach imprezy przeprowadzony zostanie konkurs reportaży i filmów dokumentalnych zrealizowanych w TVP w ostatnim roku. Telewizja Polska zaplanowała przegląd najciekawszych filmów i reportaży, emitowanych w niemieckiej telewizji publicznej MDR oraz na antenie polskiego nadawcy publicznego. Filmy związane są z historycznym przełomem, którego korzenie sięgają powstania „Solidarności”, wyborów czerwcowych i obalenia muru berlińskiego.

W czasie gali wystawiony zostanie spektakl teatralny oparty na podstawie rozmów z książki „Oni” autorstwa Teresy Torańskiej, przypomniane zostaną również filmy dokumentalne które Torańska realizowała przez TVP.

Podczas Festiwalu przeprowadzone zostaną warsztaty „Historia, jako temat medialny” z udziałem historyków i twórców filmowych i telewizyjnych, organizowane wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. W ramach warsztatów przeprowadzony będzie panel „Reporter przyzwoity” (etyka w mediach) z udziałem prezesów mediów publicznych.

Reporterzy najważniejszych programów i magazynów TVP1, TVP2 i TVP Info (w tym „Magazynu Ekspresu Reporterów”, „Reportera Polskiego” i „Sprawy dla Reportera”) spotkają się w czasie „Nocy reporterów”. Natomiast na gali finałowej festiwalu wręczone zostaną nagrody Prezesa TVP i Telewizji Polskiej za całokształt twórczości oraz nagroda specjalna Festiwalu i nagrody konkursowe.

Opiekę merytoryczną nad Festiwalem będzie miała Telewizja Polska (Akademia Telewizyjna i TVP2), a jego organizacją zajmie się Toruńska Agenda Kulturalna. W komitecie honorowym FSF znaleźli się: Juliusz Braun, prezes TVP oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dołącz do dyskusji: TVP organizuje drugą edycję Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl