SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pokaże kontrowersyjny niemiecki serial. „To część misji publicznej”

TVP wyemituje kontrowersyjny niemiecki serial wojenny „Unsere Mütter, unsere Väter”, w którym przedstawiono polskich żołnierzy jako antysemitów. Stacja chce by widzowie sami go ocenili. -  Na tym polega ważna część misji stacji publicznej - przekonuje rzecznik TVP.

Trzyodcinkowy serial „Unsere Mütter, unsere Väter” (polski tytuł „Nasze matki, nasi ojcowie”) opowiada o wojennych losach pięciorga młodych mieszkańców Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. Film wyprodukowany został przez niemiecką telewizję publiczną ZDF, która pokazała go w marcu br.

W Polsce zrobiło się o nim głośno, gdy okazało się, że w trzecim odcinku tej serii w sposób uproszczony i kontrowersyjny przedstawiono okupację niemiecką w Polsce, w tym antysemickie postawy w polskim ruchu oporu. Wywołało to burzę w polskich mediach, protestował ambasador RP w Berlinie, a w liście do dyrektora generalnego ZDF Thomasa Belluta prezes TVP Juliusz Braun ocenił, że polski wątek serialu „nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony” (więcej na ten temat). Zaproponował też niemieckim partnerom pomoc TVP w przygotowaniu specjalnego dokumentu o niemieckiej okupacji w Polsce. Dokument ten widzowie ZDF zobaczą w czerwcu br. W odpowiedzi na list Brauna dyrektor generalny telewizji ZDF napisał, że ubolewa, iż polscy widzowie mogli uznać za „niesprawiedliwy i krzywdzący” sposób, w jaki przedstawiono Armię Krajową w produkcji jego stacji (dowiedz się więcej).

TVP w komunikacie podkreśla, że dotąd polska opinia publiczna była skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania. Dlatego nadawca podjął decyzję, by całą produkcję, w tym jej kontrowersyjny trzeci odcinek, pokazać na swojej antenie.

- Telewizja Polska uważa, że na tym polega ważna część misji stacji publicznej: na stwarzaniu możliwości widzom, by sami ocenili dyskutowane czy kontrowersyjne dzieła i nie byli zmuszani do zdawania się wyłącznie na cudze opinie, jakkolwiek nie byłyby one słuszne - mówi Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” pokazany zostanie w TVP1 17, 18 i 19 czerwca br. o godz. 20.25. Emisja trzeciego odcinka serialu zostanie poprzedzona wprowadzeniem historycznym w postaci krótkiego wywiadu z historykiem lub politykiem. Natomiast po filmie odbędzie się debata historyków i ekspertów o polityce historycznej w Niemczech i Polsce. Poprowadzi ją Piotr Kraśko, a nazwiska uczestników panelu nie są jeszcze znane.

Dołącz do dyskusji: TVP pokaże kontrowersyjny niemiecki serial. „To część misji publicznej”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NIE-DO-RZECZNIK TVP
Jedni komentują "Czterech pancernych" i `"Klossa", inni mydlarniane produkcyjniaki niemieckiej propagandy.TVP-OLITRUK nie ma programu i bezoglądalność próbuje ratować sensacjami z magla.
odpowiedź
User
stara tradycja
SIERMIĘŻNYM KŁAMCZUCHOM OD MISJI, OD DAWNA NALEŻY SIĘ EKSMISJA.
odpowiedź
User
isk
Dobra decyzja!
odpowiedź