SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Polonia kończy 30 lat. „Jesteśmy tam, gdzie słychać język polski”

W piątek, 31 marca kanał TVP Polonia obchodzić będzie jubileusz 30-lecia nadawania. - Jesteśmy nie tylko w telewizji tradycyjnej, ale także w internecie. Tam, gdzie słychać język polski, tam docieramy również i my - do najdalszych zakątków globu - mówi Magdalena Tadeusiak, dyrektor TVP Polonia.

TVP Polonia kończy 30 lat; fot. TVPTVP Polonia kończy 30 lat; fot. TVP

TVP Polonia to kanał Telewizji Polskiej, który skierowany jest dla Polaków przebywających za granicą, ale jego sygnał jest także dystrybuowany w naszym kraju. Stacja oficjalnie rozpoczęła nadawanie 31 marca 1993 roku (testowo od 24 października 1992 roku).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Pomysłodawczynią utworzenia TVP Polonia była Barbara Borys-Damięcka. Istotną rolę dla anteny odegrał też Jan Nowak - Jeziorański, wieloletni szef sekcji polskiej Radia Wolna Europa, który od początku wspierał i promował TVP Polonia.

- Kanał satelitarny TVP Polonia rozpoczął nadawanie 31 marca 1993 roku i stał się trzecią anteną telewizyjną w Polsce, po TVP1 i TVP2. Program inaugurujący poprowadzili wówczas Magdalena Mikołajczak oraz Sławomir Siejka, a gośćmi specjalnymi byli marszałek Senatu, Andrzej Stelmachowski i Jan Nowak - Jeziorański - wspomina Magdalena Tadeusiak, dyrektor TVP Polonia.

Do najważniejszych zadań TVP Polonia należy niezmiennie podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych generacjach Polonii i Polaków mieszkających za granicą, a w szczególności upowszechnianie języka ojczystego oraz znajomości kultury, historii i współczesności.

W ofercie TVP Polonia znajdują się autorskie audycje, jak. m.in.: „Polonia 24”, „Wschód”, „Wilnoteka”, „Nad Niemnem”, „Studio Lwów”, „Fajna Polska”, „Kamperem po Południu” i „Polacy to wiedzą”. W ofercie znaleźć można także m.in. retransmisje oraz transmisje na żywo różnego rodzaju widowisk oraz audycji o charakterze informacyjnym, czy powtórki seriali nadawanych w TVP1 i TVP2.

Dzięki streamingowi programy TVP Polonia można oglądać z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem strony tvppoloniastream.tvp.pl. Dystrybucja TVP Polonia odbywa się drogą satelitarną, kablową oraz naziemnie na terenie Litwy, a także on-line. TVP Polonia jest także aktywna w mediach społecznościowych i organizuje konkursy wiedzy dla Polaków z całego świata.

- Nadajemy 24 godziny na dobę. Jesteśmy nie tylko w telewizji tradycyjnej, ale także w internecie. Tam, gdzie słychać język polski, tam docieramy również i my - do najdalszych zakątków globu - dodaje Magdalena Tadeusiak.

Średni udział TVP Polonia w Polsce w 2022 roku wyniósł 0,24 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP Polonia kończy 30 lat. „Jesteśmy tam, gdzie słychać język polski”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl