SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Polonia pokaże transmisję mszy św. odprawianej w języku polskim z Paryża

W niedzielę, 5 listopada, w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, odprawiona zostanie msza św. w jęz. polskim dla Polaków mieszkających we Francji. Nabożeństwo będzie transmitowane w TVP Polonia - poinformowała specjalistka ds. PR TVP Polonia Joanna Trybuchowska.

Mszy świętej przewodniczył będzie rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ksiądz Bogusław Brzyś, natomiast homilię wygłosi rektor Seminarium Polskiego w Paryżu, ks. Paweł Pietrusiak.

"Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został przekazany polskiej wspólnocie w 1844 r. Jak podkreślił proboszcz parafii, ksiądz Łukasz Skawiński, od tamtego czasu jest to polskie miejsce w Paryżu – w kościele przy ulicy Saint-Honoré spotykają się Polacy, którzy przybyli z wielu miejsc w Polsce, często kilkanaście lat temu" - czytamy w przesłanej informacji.

"W regionie paryskim jest kilkanaście polskich parafii, ale nasza jest najliczniejsza. Naszym celem jest parafia ożywiona duchem misyjnym - miejsce, gdzie nie tylko przekazuje się wiarę, ale daje świadectwo miłości. Jesteśmy otwarci na każdego, tu liczy się każdy człowiek" – powiedział ks. Łukasz Skawiński, cytowany w informacji.

Wyjaśnił, że "w tę niedzielę, w czasie zbliżonym do uroczystości Wszystkich Świętych i pamięci o zmarłych, chcemy uczcić tych, którzy dbają o polską kulturę, przekaz wiary i zachowanie pamięci o wielkich postaciach naszej emigracji we Francji". "Przez tę celebrację pokażemy, że tutejsza Polonia jest silna i chce budować swoją tożsamość w oparciu o tradycję i wiarę przodków" – podkreślił ks. Skawiński.

"Także w niedzielę, 5 listopada, widzowie TVP Polonia będą mogli zobaczyć specjalne relacje ze spotkań Pauliny Drażby z Polonią i Polakami mieszkającymi w Paryżu w +Tu Polonia z Paryża+. Dziennikarka TVP Polonia spotka się m.in. z Piotrem Wittem, publicystą, historykiem, eseistą i laureatem nagrody +Za zasługi dla Polski i Polaków za granicą+, który mieszka i pracuje w Paryżu od ponad 40 lat" - poinformowała Joanna Trybuchowska. Wyjaśniła, że "Paulina Drażba odwiedzi także Dom Kombatanta im. generała Władysława Andersa, czyli miejsce spotkań paryskiej Polonii oraz polski kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się w samym sercu Paryża, przy Placu Concorde".

Przypomniano, że obecnie w całej aglomeracji paryskiej mieszka ok. 70 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Transmisja mszy św. z polskiej parafii w Paryżu - w niedzielę o godz. 13 w TVP Polonia.

Dołącz do dyskusji: TVP Polonia pokaże transmisję mszy św. odprawianej w języku polskim z Paryża

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
Brawo dla Polonii ,która nie zapomniała o Bogu w tym nowoczesnym świecie.
odpowiedź
User
Jan
Brawo dla Polonii ,która nie zapomniała o Bogu w tym nowoczesnym świecie.

Brawo!
odpowiedź
User
Mariusz
Brawo dla Polonii ,która nie zapomniała o Bogu w tym nowoczesnym świecie.
Ci co dają łapki w dół to pewnie ci oświeceni ,nowocześni europejczycy wstydzący się Polskości.
odpowiedź