SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Polonia zniknie? “Jej istnienie jest zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji”

- MSZ twierdzi, że będzie finansować telewizję zadaniowo i dlatego chce powołać nową stację, realizującą własny kontent - mówi Wirtualnemedia.pl Barbara Borys-Damięcka, przewodnicząca rady programowej TVP Polonia. - Wspólnie z MSZ opracowujemy strategię rozwoju TVP Polonia - komentuje Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

TVP Polonia Article

Jak już informowaliśmy we wtorek w Senacie podczas posiedzenia komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą dyskutowano nad przyszłością TVP Polonia. Rozmawiano m.in. o finansowaniu stacji oraz jej ofercie programowej.

W spotkaniu - oprócz senatorów - uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rady programowej TVP Polonia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zaproponowało utworzenie nowego kanału pod roboczą nazwą TVP Polska (więcej na ten temat).

Czy uruchomienie nowej stacji polonijnej oznacza koniec TVP Polonia? Przewodnicząca rady programowej stacji senator Barbara Borys-Damięcka mówi Wirtualnemedia.pl, że istnienie TVP Polonia jest zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji. - Ustawę może zmienić jedynie parlament, a nie ministerstwo - mówi nam Barbara Borys-Damięcka. Podkreśla również, że realizacja pomysłu MSZ musi być poprzedzona złożeniem wniosku do KRRiT o koncesję na nadawanie. Taki wniosek nie został jeszcze złożony.

Borys-Damięcka zauważa, że w budżecie MSZ jest zapisana dotacja dla stacji polonijnej w wysokości 11,3 mln zł. Budżet został już zatwierdzony, zaś Ministerstwo chce zmniejszyć wielkość dotacji do 6,5 mln zł (w 2013 roku było to 8 mln zł, czyli o 3,3 mln mniej).

- Pani wiceminister powiedziała, że MSZ posiada w budżecie kwotę 24 mln zł na otwarcie nowego kanału. Zadaliśmy więc jako rada programowa pytanie, po co wydawać pieniądze na nową stację polonijną, skoro można dofinansować TVP Polonia? - zastanawia się senator. - Zamiast tego Ministerstwo chce ciąć dotację dla stacji, której istnienie jest zapisane w ustawie - dodaje.

W opinii Barbary Borys-Damięckiej, zamiarem MSZ jest to, aby TVP Polonia realizowała programy głównie dla Polaków mieszkających na Wschodzie. Wiceszefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała na wtorkowym spotkaniu, że audycje w stacji polonijnej powinny być opatrzone napisami w języku rosyjskim i angielskim. - MSZ twierdzi, że nie jest usatysfakcjonowana ofertą programową TVP Polonia. Twierdzi, że będzie finansować telewizję zadaniowo i dlatego chce powołać nową stację, realizującą własny kontent - podkreśla Borys-Damięcka.

Przewodnicząca rady programowej mówi, że TVP Polonia spełnia zadania, jakie stawia przed nią ustawa. - To przede wszystkim przekazywanie informacji o tym, co dzieje się w Polsce, ale również pokazywanie, jak żyją Polacy na świecie. Ważną rolą stacji jest pielęgnowanie języka polskiego - konkluduje.

Jak na plany Ministerstwa Spraw Zagranicznych o stworzeniu nowego kanału reaguje Telewizja Polska? Publiczny nadawca na razie zachowuje spokój. - Wszelkie plany MSZ przygotowywane są we współpracy z Telewizją Polską - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP. - Nie ma między nami żadnego konfliktu - dodaje.

Telewizja Polska nie wydaje się również zmartwiona przedłużającym się brakiem porozumienia w sprawie wysokości dotacji dla TVP Polonia. - W ubiegłym roku także było spóźnienie, ale udało się dojść do kompromisu - komentuje Jacek Rakowiecki. Czy TVP Polonia zostanie przemianowana w kanał dla Polaków, mieszkających w krajach na wschód od Polski? - Wspólnie z MSZ opracowujemy strategię rozwoju tego kanału - odpowiada rzecznik.

W środę nie udało nam się skontaktować w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że średni udział TVP Polonia w grudniu ub.r. wyniósł 0,75 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Polonia zniknie? “Jej istnienie jest zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co tak szumi? Aaa, to morze!
TVP, wspólnie z MSZ, opracowuje strategię rozwoju TVP Polonia od połowy lat 90. XX wieku, co świadczy o poziomie rozwoju opracowujących. To będzie strategia XXII wieku. Oczywiście, jeżeli zdążą.
37 8
odpowiedź
User
Jak dotąd jeszcze niczego nie opracowano,
ale rozwój już jest..
23 8
odpowiedź
User
Bron
czyży
9 11
odpowiedź
User
fan
Patrzę na promocje innych państw i nie mogę wyjść z podziwu... Jak Polska ma być obecna w świecie, skoro nawet nie potrafi stworzyć bezpłatnych programów dla Polonii, dla Inwestorów, dla Turystów? Nawet Wietnamczycy, mają swój program, nie mówiąc o Arabach, którzy mają ich chyba milion!
21 8
odpowiedź
User
Greg
Polonię oglądam tylko dla Ani Karnej i Karoliny Dobrowolskiej Na innych zmieniam kanał
10 11
odpowiedź