SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nawet 1,7 mld zł dla mediów publicznych od rządu Donalda Tuska. Jest jeden warunek

Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu, zapowiada, że w przyszłym roku media publiczne mogą liczyć na wsparcie w wysokości od 900 mln do 1,7 mld złotych. - To kwoty, które wynikają z rozmaitych zobowiązań mediów publicznych. Musi być jednak gwarancja, że telewizja się zmieni, wróci do dziennikarstwa, a nie pracy funkcjonariuszy partyjnych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Zdrojewski. 

Bogdan Zdrojewski, fot. PAP / Leszek SzymańskiBogdan Zdrojewski, fot. PAP / Leszek Szymański

Telewizja Polska nie jest w stanie utrzymać się z wpływów z abonamentu, dlatego co roku otrzymuje z budżetu państwa rekompensatę. W ubiegłym roku wyniosła ona 1,79 mld złotych. TVP otrzymała ją w formie nieoprocentowanych obligacji, więc w czasie inflacji dostała za nie znacznie niższą cenę. “Średnie dyskonto przy sprzedaży obligacji wyniosło 10,3 proc., a zatem faktyczna wartość pozyskanych z tej puli środków była o 184,5 mln zł niższa” - podała TVP w sprawozdaniu za 2022 rok. 

Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu, zapowiada, że w przyszłym roku media publiczne - Telewizja Polska i Polskie Radio - mogą liczyć na kwotę w wysokości od 900 mln do 1,7 mld złotych. 

- To kwoty, które wynikają z szacunków rozmaitych zobowiązań, zawartych umów i wydatków inwestycyjnych czy amortyzacji sprzętu mediów publicznych. Kwota wsparcia będzie się mieścić w tych widełkach. W przyszłym roku można też wprowadzać działania racjonalizujące wydatki i oszczędności, np. zmniejszyć liczbę kanałów tematycznych czy zatrudnienie w niektórych ośrodkach radiowych i telewizyjnych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski. 

Szef komisji dodaje, że warunkiem otrzymania tych pieniędzy są zmiany w TVP i PR. 

- Musi być nie tylko nadzieja, ale gwarancja, że telewizja się zmieni, wprowadzi się elementy racjonalizacji wydatków, a otrzymane środki nie będą przeznaczone wyłącznie konsumpcję, ale też pewne inwestycja, a wreszcie, że wróci do dziennikarstwa, a nie pracy funkcjonariuszy partyjnych. To jest bardzo ważne - mówi Zdrojewski. 

- Nikt nie zaakceptuje ani złotówki na obecny kształt i funkcjonowanie mediów publicznych - podkreśla. 

Czytaj także: Bogdan Zdrojewski zapowiada zniesienie abonamentu rtv. TVP i PR nie mogą już liczyć na ogromne dotacje

Krzysztof Czabański chce 3 mld zł na TVP i PR

W ustawie budżetowej na przyszły rok premier Mateusz Morawiecki zapisał rekompensatę dla mediów publicznych w znacznie niższej kwocie niż w poprzednich latach - nie 2,7 mld złotych, jak rok wcześniej, lecz 1,95 mld. 

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz pod koniec listopada przekonywał członków Rady Mediów Narodowych, że cięcia budżetowe mogą spowodować zagrożenie realizacji misji w przyszłym roku. TVP Historia oraz TVP Kultura nadawałyby same powtórki, gdyż nie będzie pieniędzy na produkcję. Natomiast w Teatrze Telewizji zamrożono by zaplanowane na przyszły rok premiery. Oszczędności najbardziej dotknęłyby ośrodki regionalne, gdzie można spodziewać się dużych zwolnień. 

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, zapowiedział więc, że będzie rozmawiał z nowym rządem na temat zwiększenia finansowania. - KRRiT wyliczyła, że media publiczne potrzebują dofinansowania w wielkości co najmniej 3 mld zł. I taką kwotę powinien im zapewnić rząd. To będę postulował – zapowiadał Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Większość z tej kwoty – jak co roku – miałaby trafić do TVP.

Czytaj także: Mama mówiła o nim „młody Michnik”. Samuel Pereira zapewnia: Nigdzie się nie wybieram

Ile zarabiają TVP i Polskie Radio

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało najwyższą stratę netto od wielu lat - 55,1 mln zł. Nadawca spodziewał się jeszcze gorszego wyniku - w połowie ub.r. prognozował 63,6 mln zł. Strata pogłębiła się ponad dwukrotnie, z 19,74 mln zł w 2021 r. To zdecydowanie najgorsze wyniki nadawcy od dużych zmian w mediach publicznych po przejęciu władzy w 2015 r. przez Zjednoczoną Prawicę. Przychody nadawcy ze sprzedaży czasu reklamowego zmalały w ub.r. o ponad 47 proc., do 19,2 mln zł. Władze spółki przyznały, że trudniej sprzedawać reklamy przy spadkach wskaźników stacji, a przez ograniczone możliwości rozliczania z domami mediowymi Polskie Radio jest mniej atrakcyjnym partnerem handlowym.

Na koniec ub.r. Polskie Radio zatrudniało 1 289 pracowników etatowych, o 31 mniej niż przed rokiem. Średnia pensja brutto wzrosła o 5,7 proc. do 9,4 tys. zł, menedżerowie wyższego szczebla zarabiali prawie dwa razy więcej.

Dołącz do dyskusji: Nawet 1,7 mld zł dla mediów publicznych od rządu Donalda Tuska. Jest jeden warunek

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vb
Czyli śwynie partyjne mają trafić do ubojni :)
odpowiedź
User
Seba
Panie Mateusz, wiem że firmy producenckie bardzo to lubią, wręcz uwielbiają to eldorado ale jaki sens wyprodukowac coś pokazać raz i od razu do archiwum?
odpowiedź
User
1245
2,7 mld na TVP to skandal. My damy to na szpitale. 1,7 mld na TVP to ok. bo są pewne zobowiązania.... Ciekawe dla kogo te zobowiązania... Ej lemingi, jak wycieranie śliny z oplutych twarzy???
odpowiedź