SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP, Polskie Radio i PAP nadal pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa i regionalne spółki rozgłośni publicznych nadal będą pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Gliński, fot. Polskie Radio Article

Z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wynika, że spółki medialne – tak jak do tej pory – pozostaną pod nadzorem Ministerstwa Kultury.

Projekt rozporządzenia "w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa zakłada, że Telewizja Polska, Polskie Radio, rozgłośnie regionalne PR oraz Polska Agencja Prasowa nie będą zatem nadzorowane – tak jak się o tym spekulowało – przez nowo utworzone Ministerstwo Aktywów Państwowych. W myśl projektu, ma ono wykonywać prawa akcji lub udziałów w większości spółek Skarbu Państwa. Jego szefem jest Jacek Sasin.

Pod nadzorem ministra kultury będzie również nadal Techfilm oraz Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków.

Z kolei MAP będzie miało pod swoim nadzorem spółki energetyczne: PGE, Enea, Energa i Tauron oraz paliwowe: PKN Orlen, Grupa Lotos oraz Lotos Petrobaltic oraz PGNiG; górnicze: Polską Grupę Górniczą, Jastrzębską Spółkę Węglową, KGHM oraz Węglokoks.

Już około dwa tygodnie temu Sasin sugerował, że spółki medialne nie będą znajdować się w jego resorcie. - Dostrzegam specyfikę spółek medialnych, to są spółki, które nie są spółkami stricte gospodarczymi. Swój resort traktuję jako resort stricte gospodarczy, który ma maksymalizować pozytywne efekty gospodarcze – mówił na antenie Radia Zet.

Projekt rozporządzenia dotyczy ponad 350 spółek Skarbu Państwa. Rozporządzenie - które skierowane zostało do podpisu premiera- wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Wyniki mediów publicznych w 2018 roku

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej). Zmalały przychody ze sprzedaży serwisów ogólnoinformacyjnych i ekonomicznych oraz Centrum Prasowego, a wzrosły z PAP Foto, obsługi medialnej i wynajmu. Na koniec ub.r. firma zatrudniała 401 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP, Polskie Radio i PAP nadal pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iza
To szef MAP niepotrzebnie był przyjmowany przez Kurę na lanczyku ;-)
6 1
odpowiedź
User
tadzizna
To nie pd nadzorem Nowogrodzkiej?
8 3
odpowiedź
User
pixy
Czyli nadal będzie królowała nędza intelektualna w tzw kulturze kreowanej przez PiS i skierowana wyłącznie do osób 50+. Jakoś nie widać innych działań poza męczeniem ludzi szkolnymi lekturami, które wywołują koszmary w nocy, nachalnym patriotyzmem i przymusową religią. PiS prowadzi nudne życie i takie musi być wszystkich obywateli bez wyjątku i podporządkowane jego widzi mi się. PiSowcy w większości mają podwójną moralność i raczej nie są dobrym wzorcem do "kopiowania".
12 6
odpowiedź
User
PiSarro
Do rozstrzygnięcia pozostaje, pod czyim nadzorem powinien pozostawać minister kultury, lekarza, coacha, czy może wystarczyłaby mądra niania?
10 3
odpowiedź
User
\˚ㄥ˚\
W radiu pisowscy dziennikarze rozmawiają z politykami pisowskimi. Jadem do wszystkich innych plują co myślą inaczej. Religia powinna mieć swój kanał. Muzyka za dyrekcji też zniszczona .Nie ma czego słuchać kiedyś na podium nadawców obecnie tylko 11,12 miejsce w sluchalnosci .Żal że zniszczylo PiS pracę pokoleń dziennikarzy bo to radio publiczne.
10 4
odpowiedź