SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maciej Świrski będzie mieć kłopoty? "Kierujemy sprawę do prokuratury"

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nie przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu środków należnych im z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Złożył je do depozytu sądowego, jednak jeden z sądów odrzucił jego wniosek. - Dzisiaj w tej sprawie złożymy zawiadomienie do prokuratury przeciwko szefowi KRRiT - zapowiada portalowi Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu. 

Maciej Świrski i Bogdan Zdrojewski, fot. FacebookMaciej Świrski i Bogdan Zdrojewski, fot. Facebook

Na początku lutego tego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która nie uznaje nowych władz TVP, zdecydowała w uchwale, że przekaże środki z abonamentu rtv do depozytu sądowego zamiast oddać je Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Chodzi o 158 mln zł z abonamentu ze stycznia i połowy lutego. Wcześniej prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową. Zapisano w niej możliwość przekazania do 2,95 mld zł dla TVP, PR i rozgłośni regionalnych. 

W odpowiedzi na to rząd Donalda Tuska zdecydował o przekazaniu TVP 220 mln zł z rezerwy budżetowej. W planach jest możliwość ubiegania się o kolejne transze.

- Kiedy Maciej Świrski wstrzymał wypłaty z abonamentu dla TVP i PR, zwróciłem się Biura Analiz Sejmowych o ocenę prawną tej decyzji i otrzymałem druzgocącą dla niego opinię, w której wprost napisano, że jest to obowiązek przewodniczącego KRRiT, aby realizować uchwałę KRRiT z września ubiegłego roku, czyli comiesięcznie przekazywać radiu i telewizji określone kwoty, które były ustalone pół rok temu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu. 

Dodaje, że w analizie prawnej jest “wyraźnie napisane, że decyzja przewodniczącego KRRiT jest niezgodna z prawem i narusza jego indywidualny obowiązek jako przewodniczącego”. 

Czytaj także: Zmiany kadrowe w TVP. Nowy dyrektor pracował w TVN i Agorze

Bogdan Zdrojewski: Złożymy zawiadomienie do prokuratury

 - Jest też ważna decyzja sądu - jedna z rozgłośni radiowych zaskarżyła decyzję KRRiT dotyczącą swojej części dotacji z abonamentu i sąd odmówił przewodniczącemu Świrskiemu dokonania depozytu na rachunku bankowym. Stwierdził, że przewodniczący KRRiT nie jest dysponentem rat dla radia czy telewizji do umieszczania ich w formie depozytu - mówi nam Zdrojewski. 

Chodzi o decyzję Sądu Rejonowego w Rzeszowie, który na początku marca tego roku odrzucił wniosek Macieja Świrskiego w sprawie złożenia w tym sądzie w formie depozytu pieniędzy z abonamentu. Zdaniem sądu, Maciej Świrski nie mógł złożyć takiego wniosku, ponieważ “nie posiada zdolności sądowej ani procesowej”. 

- Mimo tego Świrski nie przekazuje tych środków. Dzisiaj w tej sprawie zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury ws. naruszenia przepisów prawa, narażenia spółek skarbu państwa na straty finansowe i przekroczenia uprawnień przez szefa KRRiT - zapowiada Bogdan Zdrojewski. 

Czytaj także: Agnieszka Romaszewska dostała w ubiegłym roku 100 tys. zł nagród od TVP

Dołącz do dyskusji: Maciej Świrski będzie mieć kłopoty? "Kierujemy sprawę do prokuratury"

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAT Target Practice
Najwyższa pora, aby w końcu coś zrobić ze Świrskim - nakładanie kar za krytykowanie rządu, przydzielanie koncesji bez uprzedniego zastosowania rozumu i olanie demontażu Czwórki. Miejmy nadzieję, że nie ucieknie on od odpowiedzialności karnej...
odpowiedź
User
Ww
Świrski powinien iść pod Trybunał Stanu
odpowiedź
User
Ww
Świrski powinien iść pod Trybunał Stanu
odpowiedź