SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP o odmowie rejestracji nowych władz: nie odnosi się do kwestii likwidacji spółki

Krajowy Rejestr Sądowy oddalił wniosek o wpisanie do rejestru Tomasz Syguta jako prezesa TVP oraz nowych członków rady nadzorczej telewizji publicznej. - Postanowienie sądu rejestrowego nie odnosi się do kwestii likwidacji TVP S.A. Trzeba pamiętać, że kwestie wpisu do KRS mają charakter deklaratoryjny, a zatem nie mają waloru kształtowania rzeczywistości - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Zemła, przewodniczący rady nadzorczej TVP. 

We wtorek XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie oddalił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej, których minister kultury powołał na walnym zgromadzeniu 19 grudnia ubiegłego roku, oraz mianowanego przez nich na prezesa Tomasza Syguta. 

W uzasadnieniu referendarz sądowy podkreślił, że obie decyzje „zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV (Ustawy o radiofonii i telewizji - przyp.), a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH (Kodeksu spółek handlowych - przyp.)”. 

Zwrócił też uwagę, że zgodnie ze statutem Telewizji Polskiej członków jej rady nadzorczej i zarządu powołuje Rada Mediów Narodowych. - Należy stwierdzić, że ustawodawca expressis verbis wyłączył zastosowanie art. 368§4 KSH i art. 385§1 KSH na mocy przepisów UKRRiTV. Niezależnie od powyższego brzmienie statutu spółki wyłącza możliwość powołania rady nadzorczej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, a także powołanie zarządu przez Radę Nadzorczą spółki - podkreślił. 

Przypomniał też wyrok Trybunał Konstytucyjny z grudnia 2016 roku, zgodnie z którym pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kompetencji w zakresie powoływania członków władz spółek mediów publicznych jest niezgodne z konstytucją. - W kontekście powyższego nie można w żaden sposób wnioskować, iż przywoływany wyrok mógłby stanowić podstawę do zakwestionowania samej Rady Mediów Narodowych jako organu powołującego organy wnioskodawcy. A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki - zaznaczył referendarz.

TVP: postanowienie sądu nie odnosi się do likwidacji spółki

Poprosiliśmy o komentarz nowe władze Telewizji Polskiej.  - Postanowienie sądu rejestrowego jest nieprawomocne, przysługuje od niego skarga. Proszę zwolnić mnie z obowiązku komentowania decyzji sądu – ostatnio widzieliśmy zbyt wiele prób wpływania na sądy w związku z ich orzekaniem, nie będę więc wpisywać się w ten trend - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl mecenas Piotr Zemła, przewodniczący rady nadzorczej TVP SA w likwidacji. 

- Postanowienie w żadnym zakresie nie odnosi się do kwestii likwidacji TVP S.A. Trzeba pamiętać, że kwestie wpisu do KRS mają charakter deklaratoryjny, a zatem nie mają waloru kształtowania rzeczywistości – uchwała zgromadzenia akcjonariuszy funkcjonuje i ma moc prawną, dopóki nie zostanie zmieniona bądź właściwy sąd nie stwierdzi jej nieważności - podkreślił prawnik. 

Czytaj także: Anna Popek, Krzysztof Ziemiec i Monika Borkowska nie wrócili na antenę. "Jestem w stanie dziwnego zawieszenia"

Zmiana władz TVP, Polskiego Radia i PAP 

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą skarb państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie skarbu państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz członków ich rad nadzorczych. 

Minister powołał nowe składy rad nadzorczych tych spółek, które powołały nowe zarządy. W TVP z rady nadzorczej odwołani zostali przewodniczący Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek, a nowymi członkami zostali prawnicy Piotr Zemła jako przewodniczący, dr hab. Maciej Taborowski jako wiceprzewodniczący i Anisa Gnacikowska jako sekretarz. 

Nowi członkowie rady i mianowany przez nich na prezesa Tomasz Sygut w siedzibie TVP pojawili się 20 grudnia. Natychmiast przerwano emisję TVP Info (w nowej wersji kanał wrócił 29 grudnia), TVP3 i TVP World, zniknęły “Wiadomości” (dzień później zastąpił je nowy program “19.30”) oraz wstrzymano na kilkanaście dni emisję “Teleexpressu” i “Panoramy”.

Czytaj także: "Panorama" wraca do TVP2 o nowej porze. Poprowadzą Jarosław Kulczycki i Piotr Jędrzejek

Media publiczne w stanie likwidacji 

Pod koniec grudnia Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi. Uzasadnił to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych. 

Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w nich pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W Telewizji Polskiej na stanowisko likwidatora został powołany Daniel Gorgosz, który pracował już w spółce w latach 2010-2016, kolejno jako dyrektor biura zarządzania kapitałem ludzkim oraz dyrektor ds. administracyjnych. Tomasz Sygut przeszedł natomiast na funkcję dyrektora generalnego TVP. Jak informowaliśmy we wtorek, zgodnie ze zmienionym regulaminem TVP Daniel Gorgosz jako likwidator „prowadzi sprawy spółki w zakresie wszelkich kompetencji zarządu określonych w statucie”, a Tomasz Sygut jako dyrektor generalny realizuje działania „w zakresie podległych mu jednostek organizacyjnych”.

W tym tygodniu Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki zarządzającej Polskim Radiem Katowice. 

RMN wybrała swojego prezesa TVP

Poprzedni prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz kilka dni po zmianach ogłoszonych przez ministra kultury złożył rezygnację. Jego obowiązki na krótko przejął Maciej Łopiński, natomiast 26 grudnia Rada Mediów Narodowych, w której większość mają politycy PiS, na prezesa powołała Michała Adamczyka, poprzednio szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i jednego z gospodarzy „Wiadomości”.

Adamczyk i jego najbliżsi współpracownicy, m.in. wicedyrektorzy TAI Marcin Tulicki i Samuel Pereira, tak samo jak politycy PiS nie uznają decyzji nowych władz Telewizji Polskiej. Nada przebywają w siedzibie TAI przy Placu Powstańców w Warszawie.

Pod koniec grudnia Adamczyk informował, że jako prezes zajął stanowisko „we wszystkich postępowaniach rejestrowych, aby powstrzymać bezprawną rejestrację uzurpatorów i nielegalnego likwidatora”. - Złożyliśmy zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia szeregu przestępstw na szkodę spółki, a także wnioski o zabezpieczenie roszczeń o unieważnienie nielegalnych uchwał podjętych przez Bartłomieja Sienkiewicza i jego wspólników - dodał.

Równocześnie w imieniu Telewizji Polskiej skierował do Bartłomieja Sienkiewicza wezwanie przedsądowe o zapłatę 45 mln zł „tytułem częściowej naprawy szkody w majątku spółki spowodowanej Pana osobistym bezprawnym działaniem podejmowanym w dniach 20-27 grudnia br.”

W oświadczeniu wydanym w środę przed południem Michał Adamczyk ocenił, że w świetle decyzji sądu rejestrowego wszystkie decyzje podjęte przez nowe władze Telewizji Polskiej są nieważne. - Dotyczy to między innymi zawartych umów i prób niezgodnego z prawem zwolnienia wielu osób z obowiązku świadczenia pracy - stwierdził.

Jego zdaniem postanowienie sądu „jednoznacznie wskazuje na to, że próba przejęcia TVP była i jest działaniem nielegalnym”. - Wyłączenie sygnałów telewizyjnych oraz stron internetowych TVP nastąpiło bez jakiejkolwiek podstawy prawnej i wygenerowało potężną szkodę w majątku spółki. Jako prezes zarządu wybrany uchwałą Rady Mediów Narodowych informuję, że wobec osób działających na szkodę spółki zostaną podjęte stosowne kroki prawne - zapowiedział Adamczyk.

 

Dołącz do dyskusji: TVP o odmowie rejestracji nowych władz: nie odnosi się do kwestii likwidacji spółki

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kto na pis głosuje ten jest głupim ch...
***** *** i sie nie bać!
odpowiedź
User
słychać wycie - znakomicie!
Brawo - tak trzymać panowie - robcie swoje i nie zwracajcie uwag na tych zdrajcow ojczyzny czyli pisowskie karaluchy
odpowiedź
User
Ola
Będziecie siedzieć.
odpowiedź