SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przenosi dziennikarzy do firmy zewnętrznej, związek grozi strajkiem. “To zamach”

Zarząd Telewizji Polskiej podjął w środę decyzję o przeniesieniu większości dziennikarzy i innych pracowników do firmy zewnętrznej. Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP Wizja sprzeciwia się tym zmianom i grozi strajkiem.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

Zmiana ma objąć około 400 etatowych dziennikarzy, a także montażystów, grafików, charakteryzatorów, którzy nie będą już zatrudnieni przez TVP, ale przez wybraną w przetargu firmę zewnętrzną. Po zmianie w Telewizji Polskiej zostanie około 180 dziennikarzy, którzy będą redaktorami-koordynatorami. Mają oni decydować o doborze dziennikarzy z firmy zewnętrznej do realizacji konkretnych zadań.

-  Proces przeniesienia zadań do podmiotu zewnętrznego planuje się na przełom października i listopada br. - podała TVP w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl. Spółka zapewnia, że przeniesieni pracownicy będą mieli zagwarantowane przez TVP dotychczasowe warunki pracy i płacy przez okres 12 miesięcy, zniesiony ma zostać też zakaz konkurencji.

- Firma zewnętrzna, która przejmie wytypowane funkcje wykonawcze będzie także zobowiązana do zapewnienia niezbędnej infrastruktury organizacyjnej i udzielenia wsparcia pracownikom. Dodatkowo TVP zamierza aktywnie wspierać integrację zawodową osób niepełnosprawnych, co obok podstawowego celu społecznego tych działań, może przyczynić się do wygenerowania kolejnych oszczędności w budżecie TVP rzędu 5 mln złotych rocznie - informuje TVP.

Telewizja Polska wprowadzane zmiany wzoruje na tym jak od 2006 działa kanał tematyczny TVP Sport. - Zastosowany w nim model pozwolił na zatrudnienie etatowych koordynatorów prac związanych z emisją programów (9 koordynatorów organizujących zadania dziennikarskie w antenie i 53 współpracowników, wykonujących funkcje dziennikarskie na zlecenie anteny) - czytamy w komunikacie.

Zmiany zbiegną się z powołaniem od lipca br. dwóch strategicznych jednostek organizacyjnych: Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej (więcej na ten temat). - Działania mają na celu poprawę realizacji procesów organizacyjnych i wzrost efektywności ekonomicznej spółki - wyjaśnia TVP.

Jednak zdaniem związku zawodowego Wizja decyzja zarządu TVP jest “zamachem na cztery grupy zawodowe”. - Pomysł na wyprowadzenie dziennikarzy z firmy i zatrudnianie wg jakiegoś, bliżej nieznanego klucza, to nic innego, jak czyszczenie firmy i również zamach na niezależność dziennikarską. Efektem będzie wyprowadzanie, już bez skrępowania, resztek produkcji do firm zewnętrznych. Likwidacja magazynów kostiumów i scenografii, o której głośno na korytarzach, również wpisuje się w ten nurt - czytamy w komunikacie Wizji.

- Zamiast całą energię skupić na poprawie jakości programów, poprawie wyników oglądalności i zaufania do firmy, zaczyna się restrukturyzację od zwolnień podstawowych grup zawodowych w działalności spółki. To również obejście zwolnień grupowych - dodaje Wizja. - Kuriozum jest, że w TVP redakcje są bez dziennikarzy, a agencje ich zatrudniające - bez pomysłu na ich wykorzystanie. Efekty tej “konstrukcji” widać na antenie - piszą przedstawiciele związku.

Wizja ogłosiła już pogotowie strajkowe, a na 20 maja br. zwołała nadzwyczajne posiedzenie swojego zarządu. Jedynym punktem porządku obrad jest uchwała o podjęciu strajku ostrzegawczego.

W ub.r. liczba etatowych pracowników TVP zmalała o 162, a w ostatnich czterech latach - o 1,2 tys. (więcej na ten temat). Na koniec 2012 roku w firmie było zatrudnionych na etacie 3,4 tys. pracowników .

W I kwartale br. TVP miała 4,5 mln zysku brutto (poznaj szczegóły), a w całym ub.r. - 218,8 mln zł straty netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP przenosi dziennikarzy do firmy zewnętrznej, związek grozi strajkiem. “To zamach”

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ok
Niech strajkują.
Może firma jeszcze szybciej padnie.
odpowiedź
User
Pracownik
Skandaliczny pomysł!!! Ponad 20 lat pracuję w TVP. Dlaczego mam pracować w jakieś firmie zewnętrznej?! Bo tak chce jakaś grupa partyjnych pseudospecjalistów od zarządzania? Wczoraj poczuliśmy się wyjątkowo upokorzeni. Tylu przeżyliśmy już takich "fachowców", ale okazuje się, że ci pod względem idiotycznych decyzji przebili wszystkich poprzedników.
odpowiedź
User
koko
a czy Lis z Lisowa tez odejfdzie ? Moze polacy zaczna ogladac TVP
odpowiedź
User
ja
A co z pracownikami , których zwolniono, fikcyjnie likwidując stanowiska pracy i zmuszono do zakładania firm jednoosobowych po to , żeby wykonywali to samo co robili na etacie ? Miałam nadzieję że wrócę na etat - widzę , że nie ma szans . ;(ZZ Wizja nic nie zdziała . Robią tylko dużo krzyku a generalnie nic nigdy z tego nie wynikło ..
odpowiedź
User
olo
a dyrektorów też przeniosą do firmy zewnętrznej?
odpowiedź