SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP może wydać 607 mln zł na nową siedzibę TVP Info

W przetargu dotyczącym budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za najkorzystniejszą została uznana oferta Korporacji Budowlanej Doraco z ceną maksymalną w wysokości 606,9 mln zł. Oferta jest o jedną piątą droższa od pierwotnie założonego budżetu, TVP zdecydowała się go podwyższyć - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Wizualizacja nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Article

Przetarg ogłoszony przez Telewizję Polską w sierpniu ub.r. dotyczył budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - wraz z usługami, garażem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu - przy siedzibie głównej TVP na ul. Woronicza w Warszawie.

Pod koniec stycznia br. TVP poinformowała, że otrzymała pięć ofert:
- Korporacja Budowlana Doraco z ceną maksymalną 606,9 mln zł,
- konsorcjum firm Adamietz (jako lidera) i EBS BUD (jako partnera) z kwotą 607,2 mln zł,
- Mirbud z kwotą 626,1 mln zł,
- Mostostal Warszawa z kwotą 632 mln zł,
- PORR z kwotą 642,9 mln zł.

Dwie oferty odrzucone, najlepsze Doraco z 607 mln zł

Przy ocenie ofert 97 proc. wagi to cena brutto, a 3 proc. - okres zapewnianej gwarancji jakości na urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne (m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnie, baterie UPS, RUPS, agregaty) oraz wszelkie urządzenia sanitarne, wentylacji i klimatyzacji.

Wraz z ujawnieniem ofert Telewizja Polska podała, że na sfinansowanie budowy zamierza przeznaczyć maksymalnie 495,6 mln zł. Z wybranym podmiotem chce podpisać umowę na 36 miesięcy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec zeszłego tygodnia publiczny nadawca poinformował, że za najkorzystniejszą w przetargu uznano ofertę Doraco, dostała maksymalne 100 pkt. Oferta Adamietz i EBS BUD uzyskała 99,95 pkt, a ta Mirbudu - 97,03 pkt, natomiast oferty Mostostalu Warszawa i PORR zostały odrzucone.

TVP informuje, że zaplanowany budżet inwestycji został zwiększony do 606,9 mln zł, dzięki czemu oferta Doraco mogła zostać uznana za najkorzystniejszą.

22,4 mln zł na budowę nowej siedziby TVP Olsztyn

W minionym tygodniu Telewizja Polska ogłosiła też ostateczny wynik ogłoszonego pod koniec marca br. przetargu na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby TVP Olszyn. Złożono jedną ofertę - konsorcjum firm PBO Śląsk i WODPOL zaproponowało cenę maksymalnie 22,41 mln zł.

Ofercie przyznano maksymalne 100 pkt: 98 pkt za cenę brutto oraz 2 pkt za okres udzielanej gwarancji jakości dla urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych, sanitarnych, wentylacji i klimatyzacji. Zaznaczono, że oferta spełnia wymogi prawa zamówień publicznych o specyfikacji warunków przetargu.

Również w tym przypadku wykonawcy zaproponowali dużo wyższą cenę niż budżet zlecenia pierwotnie zaplanowany przez Telewizję Polską, który wynosi 18,6 mln zł.

Jak ma wyglądać nowa siedziba TAI

Telewizyjna Agencja Informacyjne odpowiada za realizację wszystkich treści informacyjnych i publicystycznych w TVP, na czele z TVP Info oraz „Wiadomościami”, „Panoramą” i „Teleexpressem”.

Obecnie siedziba TAI mieści się w budynku przy placu Powstańców w ścisłym centrum Warszawy. Wiosną 2020 roku, zaraz po wybuchu epidemii, realizację „Teleexpressu” przeniesiono tymczasowo do siedziby TVP przy ul. Woronicza.

Według szczegółowego opisu zamówienia (dołączono do niego wizualizacje, które zamieszczamy przy tekście) opublikowanego wraz z ogłoszeniem przetargowym nowa siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma składać się z dwóch budynków. Ten oznaczony numerem 1 będzie składał się z dwupoziomego garażu podziemnego oraz pięciu kondygnacji naziemnych.

Na parterze wyznaczono m.in. dwa studia telewizyjne z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz pomieszczenia biurowe i socjalne, na pierwszym piętrze - studio TVP Sport, pomieszczenia dla montażystów i grafików oraz kantynę pracowniczą, na drugim piętrze - pomieszczenia redakcyjne i montażowe, na trzecim - dwa studia telewizyjne na potrzeby TVP3, główny pokój komutacyjny i centrum danych, na czwartym piętrze - pokoje biurowe, redakcyjne oraz sale konferencyjne.

Przestrzeń na newsroom TAI wyznaczono na parterze oraz pierwszym, drugim i trzecim piętrze.

Budynek nr dwa ma mieć 10 kondygnacji (bez parkingu podziemnego). W większości zaplanowano pomieszczenia biurowe, gospodarcze i archiwa. Natomiast na dziewiątym piętrze ma działać studio panoramiczne z reżyserką i pomieszczeniami zapleczowymi.

- Kształt budynków wpisuje się w przestrzeń ograniczoną z jednej strony istniejącymi budynkami D i F, z drugiej strony istniejącymi szpalerami drzew wzdłuż linii rozgraniczającej ul. Woronicza. W części centralnej, zgodnie z zapisami zawartymi w MPZP, występuje dominanta wysokościowa (10 kondygnacji) porządkująca widok perspektywiczny - stwierdzono w opisie.

- Zaprojektowano trzy główne wątki elewacji, wspólne dla obu nowoprojektowanych budynków, dwa z nich (z wertykalnym podziałem) nawiązują poprzez czytelny rytm do istniejących w najbliższym sąsiedztwie budynków D, F i B, natomiast trzeci: duże panoramiczne przeszklenia - umożliwia wytworzenie interesujących interakcji w publicznej przestrzeni ulicy Woronicza oraz „ożywia” elewację północną budynku nr 1, otwierając go na publiczną strefę ul. Woronicza - dodano.

Nowa siedziba TVP3 Olsztyn przy ul. Kalinowskiego

Z kolei dokumentacja przetargowa dotycząca nowej siedziby TVP3 Olsztyn wskazuje, że budynek ma stanąć przy ul. Kalinowskiego. W połowie ub.r. „Gazeta Wyborcza” informowała, że Telewizja Polska finalizuje kupno mającej ok. 0,5 hektara działki przy tej ulicy, sprzedającym był państwowy koncern Energa (należący do Grupy Orlen).

Według założeń budynek ma mieć trzy kondygnacje, nadbudówkę (wyjście na dach) oraz halę w tylnej części (o wysokości brutto 7,2 m). Mają być w nim m.in. dwa studia (mniejsze - określone jako informacyjne i większe), reżyserka i kabina lektorska.

W dokumentacji określono szczegółowo specyfikacje techniczne planowanej siedziby.

TVP buduje halę za 150 mln zł i dwie siedziby regionalne za 29 mln zł

W pierwszej połowie stycznia br. zainaugurowano budowę hali zdjęciowej Telewizji Polskiej przy siedzibie głównej nadawcy. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2024 roku, będzie kosztować ok. 150 mln zł.

Generalnym wykonawcą nowej hali jest Korporacja Budowlana Doraco, wybrana przez TVP w przetargu na początku ub.r. Budynek zaprojektowała pracownia PIG Architekci - podwykonawca Doraco. - Hala wprowadzi nową jakość w produkcji Telewizji Polskiej, a przede wszystkim - uniezależni nas od dostawców zewnętrznych. Będziemy samowystarczalni - zapowiada Jacek Kurski.

W sierpniu ub.r. wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Miesiąc później ruszyły prace na budowie nowej siedziby publicznego nadawcy w Kielcach. Przetarg na budowę obu obiektów Telewizja Polska rozstrzygnęła jesienią 2020 roku, wybrała konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

TVP ze wzrostem wpływów i niższym zyskiem

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przychody marketingowe TVP mocno wzrosły rok do roku: te z reklam - z 428,2 do 489,4 mln zł, a ze sponsoringu - z 79,9 do 86,7 mln zł. Przy czym nadawca spodziewał się więcej: 514,6 mln zł z reklam i 91,3 mln zł ze sponsoringu. W sprawozdaniu przekazanym Radzie Mediów Narodowych tłumaczy, że wynika to „z niepewnej sytuacji na rynku reklamy w związku z pandemią”.

Łączne przychody publicznego nadawcy zmalały rok do roku o 9,2 proc. do 2,36 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 24 proc. do 2,15 mld zł zysk netto zmniejszył się z 702,6 do 164,4 mln zł. Wyniki są lepsze od planu TVP.

W 2020 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec 2020 roku w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na br. TVP zakłada wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy obniżą m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W 2021 roku Telewizja Polska otrzymała kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Dołącz do dyskusji: TVP może wydać 607 mln zł na nową siedzibę TVP Info

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edi
Deficytowy projekt tvp należy zwijać. Każda inwestycja w coś co defrauduje 2 miliardy rocznie jest kpiną.
46 10
odpowiedź
User
Robert
To jest bardzo dobra informacja. W całej Europie, nadawcy publicznii to są nowoczsne przedsiębiorstwa. Polska telewizja tez powinna mieć bardzo dobrą infrastrukturę. To trafne inwestycje na co najmniej 40 lat.
18 49
odpowiedź
User
piku
To jest bardzo dobra informacja. W całej Europie, nadawcy publicznii to są nowoczsne przedsiębiorstwa. Polska telewizja tez powinna mieć bardzo dobrą infrastrukturę. To trafne inwestycje na co najmniej 40 lat.

O ile jeszcze politycy przestaliby się wtrącać co ma mówić ta tv a czego nie w tych wszystkich serwisach informacyjnych i prawdziwe osoby się wypowiadały a nie podstawiane jak z jedną panią było jako leśnik jako turystka i jako znawca cen paliw na orlenie albo w ogóle, gadać, że to w Polsce inflacja i ceny są niskie a u innych wyższe to ostatnie nie dawno było. To by jeszcze lepiej było i wtedy jakby osoba niezwiązana z polityką by kierowała tą tv.
32 7
odpowiedź