SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przez 10 lat zapłaci Emitelowi 783 mln zł za obsługę stacji z MUX-3

Podpisana na początku sierpnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na transmitowanie sygnału multipleksu trzeciego telewizji naziemnej (MUX-3) opiewa na 783,24 mln zł netto - podał „Puls Biznesu”. - To dużo, ale koszty przełamywania monopolu zawsze były wysokie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl medioznawca prof. Jan Kreft.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Na początku sierpnia br. TVP ogłosiła, że podpisała kolejną, dziesięcioletnią umowę z Emitelem na nadawanie jej stacji na multipleksie trzecim (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej. Umowa obejmuje też budowę platformy teleinformatycznej, zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy, a także zmianę standardu nadawania i kodowania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Zmiany kanałowe w ramach procesu refarmingu prowadzone są w etapach i przypadają na rok 2020 oraz 2022. Zmiana standardu nadawania - jak informuje TVP - nastąpi w 2022 roku.

Poprzednia 10-letnia umowa z Emitelem wygasa 27 sierpnia, jej koszt w 2010 roku obliczono na 615 mln. Publiczny nadawca nie podaje oficjalnie, jaki jest koszt nowej umowy, natomiast „Puls Biznesu” informuje, że jest to kwota 783,24 mln zł. - To koszt wyższy o 168 mln zł. Dużo, lecz trzeba pamiętać, że mamy do czynienia tutaj także z platformą cyfrową. Nie chciałbym oceniać w tej chwili, bez znajomości pełnej specyfikacji, czy są to koszty uzasadnione, czy nie. Bardzo prawdopodobne, że mieści się to w stanach rynkowych - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl medioznawca Maciej Myśliwiec.

Zdaniem prof. Jana Krefta, medioznawcy z Politechniki Gdańskiej, koszty umowy są - na oko - wysokie. - Jednak trzeba pamiętać, że koszty przełamywania monopolu zawsze są wysokie. Telewizje płaciły ekstra za ten monopol setki milionów. Teraz Emitel walczy, by pokryć koszty finansowe bardzo dużego kredytu i o pokrycie kosztów przenoszeniu multipleksów, by dostosować do pasma przenoszenia 5G. I to w 5G widzę dobrą szansę na kolejny krok w demonopolizacji. Czas na to najwyższy. Proszę pamiętać, że 10 lat to też bardzo długi okres, warto by poznać szczegóły umowy (elastyczność, opcje wyjścia), żeby ferować ostateczne wyroki co do kosztów - komentuje Jan Kreft.

Na MUX-3 nadawanych jest sześć kanałów telewizji publicznej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Historia oraz TVP3. Jeszcze w czerwcu 2019 roku Telewizja Polska informowała o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego, poprzedzającego ogłoszenie zamówienia na wybór operatora technicznego multipleksu trzeciego. Zgłosiły się do niego trzy firmy: Emitel, Orange oraz BCAST. Natomiast w lipcu br. TVP poinformowała, że ostatecznie operatorem technicznym MUX-3 pozostanie Emitel.

W ub.r. Emitel zanotował wzrost przychodów o 5,9 proc. do 446,62 mln zł oraz skorygowanego zysku EBITDA z 290,54 do 316,65 mln zł. Dzięki dużemu spadkowi kosztów finansowych wynik netto poszedł w górę ze 136,26 mln zł straty do 32,86 mln zł zysku. Przychody firmy od Telewizji Polskiej wzrosły o 24,6 proc. do 104,41 mln zł.

Dołącz do dyskusji: TVP przez 10 lat zapłaci Emitelowi 783 mln zł za obsługę stacji z MUX-3

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Monopol, który ma Emitel, to jest w ogóle ciekawa sprawa. Temat na dysertację.
odpowiedź
User
marketer
W dvb-t przydało by się HBO, Canal+, AXN. 😏
odpowiedź
User
korektor
Cena usługi zakontraktowanej przez TVP u Emitel w 2010 roku to 615 mln zł BRUTTO, czyli razem z obowiązującym wówczas 22% VAT.
Cena NETTO wynosiła wtedy 504 mln zł.

Obecna cena - jeśli jest to netto 783 mln zł - jest zatem wyższa nie o 168 mln zł, a o 279 mln zł od poprzedniej, czyli obecny koszt jest 55% wyższy od ustalonego w 2010 roku.

(postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego nr 06/TMV/2009, wyniki do sprawdzenia np. tu: https://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne ... php?id=492)
odpowiedź