SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przez cztery miesiące wyda 450 tys. zł na maseczki, rękawiczki i przyłbice dla pracowników

Telewizja Polska wybrała firmę Zarys International Group do dostarczania przez cztery miesiące materiałów chroniących przez zakażeniem covid-19. Nadawca zapłaci za to 453,4 tys. zł.

Zlecenie dotyczy dostawy do siedziby głównej i oddziałów terenowych Telewizji Polskiej 114,7 tys. maseczek, 1,2 tys. opakowań rękawiczek w różnych rozmiarach, 850 przyłbic i 425 półprzyłbic. Firma zaznaczyła, że po zrealizowaniu tych dostaw może zamówić dodatkowe.

Postępowanie w tej sprawie TVP ogłosiła w połowie listopada. Dostała dwie oferty: Zarys International Group zaproponowała 453,4 tys. zł brutto, a Medica - 506,5 tys. zł. To dużo mniejsze kwoty niż wyznaczony przez nadawcę maksymalny budżet zamówienia - 779,1 tys. zł.

W środę TVP zdecydowała o wyborze oferty Zarys International Group, przyznając jej maksymalną liczbę 100 pkt, konkurencyjna oferta dostała 89,5 pkt. Cena brutto była jedynym kryterium oceny ofert.

Koronawirus w TVP

Telewizja Polska tak jak inne firmy wprowadziła szereg obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Ograniczono udział publiczności w programach rozrywkowych i publicystycznych, realizację niektórych wstrzymano, a z wieloma gośćmi łączono się przez komunikaty wideo.

Przykładowo „Studio Polska” wróciło do TVP Info w połowie czerwca (uczestnicy mieli założone rękawiczki i przyłbice), ale w połowie października zawieszono program z powodu pogorszenia sytuacji epidemicznej. Natomiast realizację „Strefy starcia” w TVP Info wznowiono dopiero z początkiem października.

Na początku listopada informowaliśmy, że ponad 10 osób z Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, pionu informacyjno-publicystycznego Telewizji Polskiej, zachorowało na koronawirusa. Szefostwo TAI utworzyło kilkunastoosobowy zespół rezerwowy, który ma być oddelegowany do domów. - To nasze „ubezpieczenie”, gdyby transmisja została zagrożona - tłumaczył Jarosław Olechowski, dyrektor TAI.

Kolejna rekompensata abonamentowa dla TVP i Polskiego Radia

Wiosną br. przyznano Telewizji Polskiej i TVP 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej (w formie obligacji skarbowych, które Ministerstwo Finansów przekazało spółkom, a potem odkupiło) w ramach nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. O podziale tych środków zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. TVP otrzymała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne rozgłośnie publiczne - 119,3 mln zł.

Łącznie przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł. Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu br. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł.

Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk. W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Z kolei w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała aż 936,5 mln zł zysku netto, głównie dzięki 1,8 mld zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Natomiast przychody reklamowe nadawcy zmalały rok do roku o 21 proc.

W projekcie ustawy budżetowej, który rząd opublikował jesienią, zapisano, że także w 2021 roku TVP i Polskie Radio otrzymają do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Poseł PiS Henryk Kowalczyk na posiedzeniu sejmowej komisji finansów

Dołącz do dyskusji: TVP przez cztery miesiące wyda 450 tys. zł na maseczki, rękawiczki i przyłbice dla pracowników

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
przyłbica to pi razy oko okolo 5 PLN,
450 tyś PLN to ok 100 tyś przyłbic
4 miesiące to 120 dni
wychodzi, że TVP zużywa 833 wielorazowych przyłbic dziennie
Tego nawet skomentować się nie da
odpowiedź
User
Bazyl
"To dużo mniejsze kwoty niż wyznaczony przez nadawcę maksymalny budżet zamówienia - 779,1 tys. zł."
Mając zagwarantowany wpływ 2 mld zł rocznie można sobie pozwolić na absurdalnie wysokie i nieuzasadnione budżety na każdy wydatek!
odpowiedź
User
wero
to chyba dobrze że dbają o prawników? U nas też w firmie mamy dostęp do tych rzeczy podczas gdy nie wszędzie pracodawcy zapewniają takie środki
odpowiedź