SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP przez cztery miesiące wyda 450 tys. zł na maseczki, rękawiczki i przyłbice dla pracowników

Telewizja Polska wybrała firmę Zarys International Group do dostarczania przez cztery miesiące materiałów chroniących przez zakażeniem covid-19. Nadawca zapłaci za to 453,4 tys. zł.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Zlecenie dotyczy dostawy do siedziby głównej i oddziałów terenowych Telewizji Polskiej 114,7 tys. maseczek, 1,2 tys. opakowań rękawiczek w różnych rozmiarach, 850 przyłbic i 425 półprzyłbic. Firma zaznaczyła, że po zrealizowaniu tych dostaw może zamówić dodatkowe.

Postępowanie w tej sprawie TVP ogłosiła w połowie listopada. Dostała dwie oferty: Zarys International Group zaproponowała 453,4 tys. zł brutto, a Medica - 506,5 tys. zł. To dużo mniejsze kwoty niż wyznaczony przez nadawcę maksymalny budżet zamówienia - 779,1 tys. zł.

W środę TVP zdecydowała o wyborze oferty Zarys International Group, przyznając jej maksymalną liczbę 100 pkt, konkurencyjna oferta dostała 89,5 pkt. Cena brutto była jedynym kryterium oceny ofert.

Koronawirus w TVP

Telewizja Polska tak jak inne firmy wprowadziła szereg obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Ograniczono udział publiczności w programach rozrywkowych i publicystycznych, realizację niektórych wstrzymano, a z wieloma gośćmi łączono się przez komunikaty wideo.

Przykładowo „Studio Polska” wróciło do TVP Info w połowie czerwca (uczestnicy mieli założone rękawiczki i przyłbice), ale w połowie października zawieszono program z powodu pogorszenia sytuacji epidemicznej. Natomiast realizację „Strefy starcia” w TVP Info wznowiono dopiero z początkiem października.

Na początku listopada informowaliśmy, że ponad 10 osób z Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, pionu informacyjno-publicystycznego Telewizji Polskiej, zachorowało na koronawirusa. Szefostwo TAI utworzyło kilkunastoosobowy zespół rezerwowy, który ma być oddelegowany do domów. - To nasze „ubezpieczenie”, gdyby transmisja została zagrożona - tłumaczył Jarosław Olechowski, dyrektor TAI.

Kolejna rekompensata abonamentowa dla TVP i Polskiego Radia

Wiosną br. przyznano Telewizji Polskiej i TVP 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej (w formie obligacji skarbowych, które Ministerstwo Finansów przekazało spółkom, a potem odkupiło) w ramach nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. O podziale tych środków zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. TVP otrzymała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne rozgłośnie publiczne - 119,3 mln zł.

Łącznie przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł. Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu br. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł.

Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk. W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Z kolei w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała aż 936,5 mln zł zysku netto, głównie dzięki 1,8 mld zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Natomiast przychody reklamowe nadawcy zmalały rok do roku o 21 proc.

W projekcie ustawy budżetowej, który rząd opublikował jesienią, zapisano, że także w 2021 roku TVP i Polskie Radio otrzymają do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Poseł PiS Henryk Kowalczyk na posiedzeniu sejmowej komisji finansów

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP przez cztery miesiące wyda 450 tys. zł na maseczki, rękawiczki i przyłbice dla pracowników

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
przyłbica to pi razy oko okolo 5 PLN,
450 tyś PLN to ok 100 tyś przyłbic
4 miesiące to 120 dni
wychodzi, że TVP zużywa 833 wielorazowych przyłbic dziennie
Tego nawet skomentować się nie da
7 0
odpowiedź
User
Bazyl
"To dużo mniejsze kwoty niż wyznaczony przez nadawcę maksymalny budżet zamówienia - 779,1 tys. zł."
Mając zagwarantowany wpływ 2 mld zł rocznie można sobie pozwolić na absurdalnie wysokie i nieuzasadnione budżety na każdy wydatek!
3 0
odpowiedź
User
wero
to chyba dobrze że dbają o prawników? U nas też w firmie mamy dostęp do tych rzeczy podczas gdy nie wszędzie pracodawcy zapewniają takie środki
2 5
odpowiedź