SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Regionalna pokaże wywiad z Ewą Wanat później i bez wypowiedzi o RDC, bo są nieobiektywne (wideo)

Odcinek „Kultowych rozmów” z wywiadem Tomasza Raczka z Ewą Wanat zostanie pokazany przez TVP Regionalną dwa tygodnie później niż planowano i bez końcowej części, w której Wanat mówi o okolicznościach jej zwolnienia z Polskiego Radia RDC. TVP tłumaczy to zachowaniem obiektywizmu i rzetelności, natomiast Rafał Betlejewski (współpracownik Ewy Wanat) nazywa autocenzurą i łączy z obecną sytuacją polityczną.

Ewa Wanat i Tomasz Raczek, fot. TVP RegionalnaArticle

Wywiad Tomasza Raczka z Ewą Wanat został nagrany na początku listopada i miał zostać wyemitowany w TVP Regionalna w zeszły weekend. Raczek zapowiedział to na Twitterze. Rozmowa dotyczyła całego życia i kariery zawodowej Ewy Wanat. W końcowej sekwencji dziennikarka opisała okoliczności dyscyplinarnego zwolnienia jej we wrześniu br. z funkcji redaktor naczelnej Polskiego Radia RDC, m.in. za wpis facebookowy o dzieciach państwa Elbanowskich, organizatorach akcji przeciw posyłaniu sześciolatków do pierwszej klasy.

Przypomnijmy, że zaraz po zwolnieniu Wanat w geście solidarności z nią z rozgłośni odeszło kilku współpracowników, m.in. Rafał Betlejewski, a przeciw jej zwolnieniu zaprotestowało Towarzystwo Dziennikarskie.

Sama Ewa Wanat skierowała natomiast sprawę do sądu pracy (przeczytaj jej wywiad na ten temat dla Wirtualnemedia.pl). W rozmowie z Raczkiem powtórzyła swoje stanowisko. - Niezależnie od wszystkiego, czy ten wpis był mądry czy głupi, słuszny czy niesłuszny, nie jest to żaden powód do tego, żeby zwolnić człowieka z pracy - podkreśliła.


Wywiad wbrew zapowiedziom nie został pokazany w zeszły weekend, w zamian wyemitowano rozmowę z prof. Jerzym Bralczykiem. W piątek zwrócił na to uwagę Rafał Betlejewski na stronie Mediumpubliczne.pl, którą od niedawna prowadzi m.in. z Ewą Wanat. Zamieścił też zapis całej rozmowy Wanat z Raczkiem.

Według Betlejewskiego wstrzymanie emisji wywiadu to autocenzura publicznego nadawcy, za którą stoją przesłanki polityczne. - Wszyscy się boją. Decyzję o wstrzymaniu emisji podjęła dyrekcja TVP Regionalna, ale to nie jest decyzja o zdjęciu programu z emisji tylko o przesunięciu emisji na później. Decyzję uzasadniono koniecznością dokonania poprawek, których jednak nikt nie chce się podjąć - zacytował anonimowego pracownika Telewizji Polskiej. - Ewa Wanat może być dla TVP „niewygodna” gdyż po pierwsze, jest „lewicowa”, czy też „liberalna” (tego w końcu nikt do końca nie wie) więc może się w ogóle nie podobać nowej władzy, po drugie, miała ostatnio pryncypialny konflikt z władzami regionalnego radia publicznego RDC, w wyniku którego została zwolniona ze stanowiska redaktora naczelnego - ocenił sam Rafał Betlejewski.

 

Biuro prasowe Telewizji Polskiej w odpowiedzi na nasze pytania o tę sytuację przekazało maila, który Joanna Warecha, zastępca dyrektora ds. programowych Ośrodka Programów Regionalnych TVP, wysłała do Tomasza Raczka. - Obejrzałam program „Kultowe rozmowy” z p. Ewa Wanat. Rozmowa bardzo ciekawa, wielowątkowa, w dobrym klimacie - pochwaliła na początku.

- Mam jednak uwagi dotyczące obiektywizmu dziennikarskiego - zaznaczyła Warecha. - Trudno mi zaakceptować fakt, że kiedy sprawa p. Ewy Wanat jest na etapie procesu sądowego, nie mamy drugiej strony tego sporu. Jest tylko jeden głos w tej sprawie - samej zainteresowanej. Rzetelność dziennikarska, której p. Ewa Wanat przecież hołdowała w swojej pracy dziennikarskie, nakazuje dogranie drugiej strony sporu, albo zaprezentowanie jej stanowiska lub zrezygnowanie z tego wątku - stwierdziła.

Tomasz Raczek przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że wywiad z Ewą Wanat zostanie wyemitowany w TVP Regionalna w przyszły weekend, ale nie w całości. - Otrzymałem wiadomość z TVP, że z rozmowy usunięto dwuminutowy fragment, w którym Ewa Wanat mówi, za co została zwolniona dyscyplinarnie ze stanowiska redaktor naczelnej RDC - poinformował nas Raczek.

„Kultowe rozmowy”, prowadzone przez Tomasza Raczka i Katarzynę Marcysiak, są nadawane w TVP Regionalna od ponad dwóch lat. W październiku br. udział kanału w rynku telewizyjnym wyniósł 1,03 proc. (dane Nielsen Audience Measureemnt - zobacz wyniki wszystkich stacji informacyjnych).

Dołącz do dyskusji: TVP Regionalna pokaże wywiad z Ewą Wanat później i bez wypowiedzi o RDC, bo są nieobiektywne (wideo)

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
edzio
Cenzura zawsze wraca gdy Polska staje się Kaczogrodem
odpowiedź
User
Zdzisiek M.
Red. red. Wanat i red. Raczek myślą . ze występują gdzie ? w BIBISI (bbc) to sęe mylą...
odpowiedź
User
jeszczere
A kim jest ta pani, że rozmowa z nią została nazwana "kultową"?
odpowiedź