SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plansza Sprawdzam TV o DVB-T2/HEVC zniknęła. TVP: Naturalne posunięcie

Z multipleksu Telewizji Polskiej zniknął planszowy kanał Sprawdzam TV. Dzięki niemu widzowie mogli sprawdzić czy ich telewizor lub tuner może obsługiwać wdrażany standard DVB-T2/HEVC. TVP, której główny multipleks na razie nie zmienia standardu zdradza Wirtualnemedia.pl, że usunięcie planszy to „naturalne posunięcie”.

Article

Sprawdzam TV pojawił się w MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej pod koniec grudnia ub.r. - Szanowny widzu, nadchodzi zmiana standardu telewizji naziemnej. Będzie więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Widzisz obraz i słyszysz dźwięk? Twój odbiornik jest gotowy na nowy standard. W innym przypadku dokup nowy tuner lub wymień telewizor na nowy DVB-T2 z kodekiem HEVC. Więcej informacji na telewizjanaziemna.pl - informował lektor. Stronę pod wspomnianym wcześniej adresem kilka miesięcy temu uruchomiła TVP.

Część odbiorców krytykowała planszę Sprawdzam TV. Zwrócili uwagę, że jest nadawana w starym standardzie DVB-T. Wykorzystano jedynie kodek HEVC. Większość sprzętów, która go obsługuje jest również gotowa na odbiór stacji w DVB-T2, ale zdarzają się wyjątki. Plansza mogła więc wprowadzać niektórych widzów w błąd.

„Nie ma możliwości emisji Sprawdzam TV w wybranych regionach”

W połowie czerwca planszowa stacja zniknęła z MUX-3. Nie tylko na obszarach, które już przeszły na DVB-T2/HEVC, ale także w tych regionach, gdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej dojdzie dopiero 27 czerwca, a więc w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i centralnej części mazowieckiego.

- Emisja planszy Sprawdzam TV była dostępna z MUX-3 w całym kraju przez kilka miesięcy. Nie ma technicznych możliwości realizacji tej transmisji tylko w wybranych regionach.  Mając na uwadze fakt, że zmiana standardu nadawania niebawem obejmie cały kraj, wyłączenie planszy po kilku miesiącach jej emisji było naturalnym posunięciem - informuje Wirtualnemedia.pl Zespół Rzecznika TVP.

MUX-3 z kanałami TVP nadaje w starym standardzie

Kilka dni temu informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję, która pozwoli MUX-3 kontynuować emisję w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku. W ramach tego multipleksu są nadawane  TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia. Prezes UKE rozpoczął postępowanie w tej sprawie w marcu br. na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Powodem miała być wojna na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania.

Do TVP decyzja UKE jeszcze nie wpłynęła. - TVP nie dysponuje decyzją, o treści wspomnianej przez Pana Redaktora tj. takiej która pozwalałaby TVP nadawać w starym standardzie do końca 2023 r. Telewizja Polska stosuje się do obowiązującej decyzji rezerwacyjnej, wydanej w dniu 23 marca, pozwalającej nadawać programy w multipleksie trzecim w standardzie DVB-T do dnia 29 czerwca 2022 - informuje nadawca.

Choć główne stacje TVP nie zmieniają standardu, to UKE wyraża zgody na dalsze funkcjonowanie multipleksu eksperymentalnego nadawcy publicznego, działającego w DVB-T2/HEVC. Są tam nadawane: TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD i TVP Kobieta HD. Dzięki tym emisjom widzowie mogą sprawdzić czy ich sprzęt jest kodowany na nowy standard.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,32 mln gospodarstw domowych z telewizją naziemną posiada telewizory lub dekodery, które nie obsługują DVB-T2/HEVC (jesienią ub.r. było to 2,27 mln). Ich mieszkańcy utracili lub utracą dostęp do MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Na tych multipleksach są nadawane m.in. TVN, Polsat, TV Puls czy TV Trwam.

 III z IV etapów zmiany standardu już za nami. W DVB-T2/HEVC prowadzona jest emisja w województwach dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i opolskim. Nadawcy komercyjni krytykują MSWiA i UKE za decyzje, która ich zdaniem faworyzuje TVP i prowadzi do zmniejszenia ich udziałów w rynku i co za tym idzie, utraty części przychodów reklamowych.

Dołącz do dyskusji: Plansza Sprawdzam TV o DVB-T2/HEVC zniknęła. TVP: Naturalne posunięcie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nic44
bo reklamy g... sa najwarzniejsze wstyd pokazywac takie badziewie a sprawdzam tv rzeczywiscie bylo w dvbt a nie w dvbt2
odpowiedź
User
Aja
Prezes Jacek Kurski zaczął od wizji własnego tunera dvbt2 a skończył na emisji dvbt-1 kosztem innych nadawców, którzy czują się oszukani i idą do sądu. Sprawiedliwy pisior i prawy Pisior z nagrodą i kościelnym pierścieniem.
odpowiedź
User
Gprawda
Widziałem obraz, słyszałem dźwięk, a na koniec musiałem kupić nowy tv, bo jak przyszło co do czego nie było nic
odpowiedź