SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP sprzedała prawa do dystrybucji „Zenka” i „Korony Królów” m.in. USA, Austrii czy Francji

Biuro sprzedaży i współpracy międzynarodowej TVP udzieliło zagranicznym nadawcom licencji na emisję kilkudziesięciu polskich filmów i seriali. W ten sposób poza granicami Polski wyświetlany był „Zenek” czy „Korona królów”.

Krzysztof Czeczot jako Zenon Martyniuk w zwiastunie filmu "Zenek"Krzysztof Czeczot jako Zenon Martyniuk w zwiastunie filmu

W pierwszym kwartale 2020 roku film „Zenek” produkcji TVP został sprzedany zagranicznym dystrybutorom i wyświetlany w ponad 300 kinach m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii, Belgii i Holandii.

Jednym z nich była „Korona królów”, która w ubiegłym roku była już emitowana na Węgrzech. W tym roku z kolei węgierska telewizja publiczna MTVA nabyła prawa do drugiego sezonu serialu.

Węgierscy widzowie oprócz tego zobaczą też polskie filmy na licencji Telewizji Polskiej: „Ułaskawienie” (reż. Jan Jakub Kolski), „Fryderyk” (reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska), „Faustyna” (reż. Jerzy Łukasiewicz), „Zaćma” (reż.  Ryszard Bugajski), „Wszystko będzie dobrze” (reż. Tomasz Wiszniewski), „1989” (reż. Michał Bielawski), „Raban miłosierdzia” (reż. Krzysztof Żurowski), „Jerzy Popiełuszko - Posłaniec prawdy” (reż. Tony Haines), „Dwie korony” (reż. Michał Kondrat) oraz film „Miłość i miłosierdzie” (reż. Michał Kondrat) – prawa do tego ostatniego kupił także francuski dystrybutor.

Produkcje TVP zostaną też pokazane na Słowacji - prawa wykupiła tam publiczna RTVS do „Misia Uszatka” i „Olimpiady Bolka i Lolka”, „Ogniem i mieczem” (reż. Jerzy Hoffman), „Cześć Tereska” (reż. Robert Gliński) i „Edi” (reż. Piotr Trzaskalski).

Natomiast na Ukrainie emitowany jest serial „Czas honoru” - prawa do wszystkich siedmiu serii kupił ukraiński publiczny kanał telewizyjny - UA:Perszyj.

W Japonii - jak informuje w TVP w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl - popularnością cieszy się „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, filmy z wczesnego okresu twórczości reżysera oraz dokument poświęcony Kieślowskiemu „Still Alive. Krzysztof Kieślowski”. Zostaną one pokazane w japońskich kinach oraz wydane na DVD i Blu-ray.

TVP udostępniła "Zenka" w serwisie VoD

Telewizja Polska udostępnia film „Zenek” w swoim serwisie VoD Film fabularny „Zenek” o piosenkarzu disco polo Zenonie Martyniuku od niedzieli 12 kwietnia będzie dostępny w serwisie VoD Telewizji Polskiej. W kinach od połowy lutego do połowy marca obejrzało 500 tys. widzów.

„Zenek” w serwisie VoD Telewizji Polskie, tak samo jak inne filmy z ostatnich lat, jest dostępny w ofercie płatnej. Dostęp do filmu na 24 godziny kosztuje 23 zł przy płatności internetowej, a 23,34 zł przy płatności SMS-owej.

W marcu 2020 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1, która w analogicznym okresie rok wcześniej zajmowała drugą lokatę - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez jednego z nadawców. Średni udział tej stacji w porównaniu do marca 2019 roku zmniejszył się o 1,75 proc. i wyniósł 12,36 proc.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: TVP sprzedała prawa do dystrybucji „Zenka” i „Korony Królów” m.in. USA, Austrii czy Francji

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
leon
Zenek przegrał z polityką, to chyba najbardziej zniszczony przez Januszu polityki polski film.
odpowiedź
User
Hanek
No tam przynajmniej nie zjadą na starcie tych produkcji tylko najpierw je obejrzą.
odpowiedź
User
Hope
Widzę już te tłumy Węgrów zasiadające, żeby obejrzeć kolejny pasjonujący odcinek Korony Królów...

No tam przynajmniej nie zjadą na starcie tych produkcji tylko najpierw je obejrzą.
odpowiedź