SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP znów zorganizuje „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem

Telewizja Polska w tym roku ponownie zorganizuje „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Jak co roku, przygotuje go wraz z miastem. Z kręgów zbliżonych do nowego zarządu TVP wiemy, że decyzja w tej sprawie już zapadła i jest pozytywna. - Mateusz Matyszkowicz ma co prawda inne ciągoty muzyczne niż Jacek Kurski, ale z drugiej strony wie, że disco polo to dobry nośnik serwowania widzom poważniejszych treści - mówią nasi informatorzy.

Koncerty sylwestrowe Telewizji Polskiej od końca 2016 roku rokrocznie są organizowane w Zakopanem. Wyjątkiem był Sylwester z 2020 na 2021 roku, kiedy w związku z obostrzeniami epidemicznymi impreza odbyła się w Ostródzie, a na widowni bawili się tancerze. Najważniejsza jest jednak oglądalność: od pięciu lat sylwestry TVP, promowane pod nazwą „Sylwester Marzeń”, osiągają dużo wyższą oglądalność niż konkurencyjne koncerty Polsatu (od sylwestra 2018/19 odbywają się na Stadionie Śląskim w Chorzowie) oraz TVN (w Warszawie, od wybuchu epidemii nie są organizowane).

W styczniu br. w rozmowie z „Sieciami” Jacek Kurski mówił: - Dziś rozmawiamy świeżo po szóstym z rzędu, ale wygranym przez Telewizję Polską Sylwestrze Marzeń i piątym w Zakopanem, gdzie na żywo dla kilkudziesięciu tysięcy śpiewały megagwiazdy popu Jason Derulo oraz Maryla Rodowicz. I to jest wymowny symbol różnicy i progresu, jaki zrobiła TVP przez te lata. 

„Sylwester Marzeń” jednak w Zakopanem

Po ubiegłotygodniowej zmianie w gabinecie prezesa TVP, na Woronicza padało aktualne pytanie: czy nowy szef podziela opinię Kurskiego, że masowa rozrywka na antenach nadawcy to „symbol rozwoju”? A co za tym idzie – czy TVP znów zorganizuje „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem? Po odwołaniu koncertu na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej jeszcze mocniej pojawiły się głosy, że to początek usuwania disco polo z Telewizji Polskiej. Sprawy nie poprawiło to, że - jak ustaliliśmy - nowy zarząd TVP zamroził współpracę z dwoma reżyserami koncertów.

Z naszych informacji wynika jednak, że Telewizja Polska nie rezygnuje zupełnie z disco polo. A tegoroczny "Sylwester Marzeń" znów odbędzie się w stolicy Tatr. – Nowy prezes podjął już decyzję w tej sprawie, "Sylwester marzeń" znowu będzie w Zakopanem. Matyszkowicz prawdopodobnie nie miał jeszcze okazji podpisać umów – słyszymy od informatora z Woronicza.

To może być także przyczyną, że władze Zakopanego nie mają na razie informacji na temat losów wspólnej imprezy. – Jak dotąd nie mamy żadnej umowy – powiedział nam w piątek burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula. – Nic dziwnego, skoro takie rozmowy prowadził i umowy podpisywał Jacek Kurski – słyszymy na Woronicza.

TVP bez disco polo? „Nieopłacalne”

Jak nam mówi nasz informator, informacje pojawiające się w mediach, że Mateusz Matyszkowicz nie lubi disco polo i będzie tę muzykę rugował z anten TVP to nieprawda i „rodzaj miejskiej legendy”. – Matyszkowicz wie, że taka muzyka zapewnia doskonałą oglądalność antenom TVP, a przynajmniej podtrzymuje stabilną oglądalność, wypracowaną przez Kurskiego. Nie zrezygnuje z niej, to pewne. Być może zrobi tylko niewielki krok w tył i będzie takiej muzyki trochę mniej na antenach, ale zupełne usunięcie tej muzyki z anten jest zwyczajnie nieopłacalne – słyszymy na Woronicza.

- Jacek Kurski trochę „przepalił” temat disco polo, pojawiało się go w telewizji zdecydowanie za dużo – mówi nam z kolei osoba z kręgu muzyków tego nurtu, przygotowująca w przeszłości wraz z nadawcą kilka koncertów. – Ale wiem na pewno, że i Zenek Martyniuk, i Boysi będą nadal pojawiali się w publicznej telewizji. Nie znikną. Może tylko będą rzadziej na ekranach.

Mateusz Matyszkowicz (rocznik 1981) jest filozofem z wykształcenia, zanim związał się z TVP publikował m.in. w „Teologii Politycznej”, a w Telewizji Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”. Był nazywany, wraz z Dawidem Wildsteinem, Piotrem Pałką i Samuelem Pereirą, „hipsterem prawicy”, który miał przełamać stereotypowy wizerunek młodego dziennikarza konserwatywnych mediów.

W TVP, do której dołączył w 2016 roku, najpierw szefował TVP Kultura, a w połowie 2017 roku został szefem TVP1, wiosną 2018 roku zaś wicedyrektorem biura programowego TVP. Do zarządu spółki trafił w kwietniu 2019 roku (zastąpił innego „hipstera prawicy”, Piotra Pałkę, uważanego za człowieka Dudy). W poniedziałek został - decyzją Rady Mediów Narodowych - powołany na prezesa Telewizji Polskiej. Stanowi jednoosobowy zarząd nadawcy.

Średnia widownia pokazanego na przełomie roku w TVP2 i TVP Polonia „Sylwestra Marzeń” wyniosła 4,9 mln widzów, a „Sylwestrową Moc Przebojów” na antenie Polsatu, Polsatu News i Polsatu 2 śledziło 3,01 mln widzów. W kulminacyjnych godzinach, czyli między godz. 23.55 w sylwestra a 0.03 w Nowy Rok najwięcej widzów miała impreza sylwestrowa Telewizji Polskiej, którą na antenie Dwójki oglądało średnio 5,45 mln osób - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl. 104 tys. widzów oglądało „Sylwester Marzeń” na antenie TVP Polonia. Łączna widownia Dwójki i TVP Polonia wyniosła 5,55 mln widzów.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: TVP znów zorganizuje „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamys
No i dobrze. Mniej moze byc ok bo do czego sie bawic w sylwestra ? na zagranicznych nie stac nas
0 0
odpowiedź
User
Zz
Może i Sylwester w Zakopanem ale kto pozwala wracać do TVP na Woronicza osobom skłóconym z całą Osrobramską?
0 0
odpowiedź
User
spocona rzecznik
Dostałam orgazmu!
0 0
odpowiedź