SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP szykuje format muzyczny promujący Festiwal w Opolu. „To nie ‘Szansa na sukces’”

Telewizja Polska w porozumieniu z miastem Opole pracuje nad programem, który będzie promował Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Program ma liczyć 8-10 odcinków. - W każdym odcinku ma być kilkanaście minut archiwalnych występów, bo to jest bogactwo telewizji publicznej. Nie będzie to dokładnie ten sam format jak „Szansa na sukces” - opisuje portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. Łukasz Brzezicki Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. Łukasz Brzezicki

- Były już dwa formaty, lepiej lub słabiej oglądane. Ale uznaliśmy, że potrzebne jest coś jeszcze żywszego, a jednocześnie nostalgicznego. W każdym odcinku ma być kilkanaście minut archiwalnych występów z Opola, bo to jest bogactwo telewizji publicznej. Mam niedosyt wykorzystywania archiwaliów. Widzowie kochają to, co znają. Nie ma nic piękniejszego niż wspaniały wykon, który ludzie pamiętają - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.p Jacek Kurski, prezes TVP.

Nad koncepcją programu muzycznego Telewizja Polska pracuje w porozumieniu z Miastem Opole. Cykl trafi prawdopodobnie na główną antenę TVP1 przed tegorocznym Festiwalem w Opolu. Wstępnie zaplanowano od 8 do 10 odcinków. Ostatni odcinek cyklu ma zostać wyemitowany na przełomie maja i czerwca, tuż przed 56. Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej Opole 2019 (odbędzie się w dniach 7-10 czerwca).

Jacek Kurski potwierdza, że programu nie poprowadzi Wojciech Mann. - Nie będzie to dokładnie ten sam format jak „Szansa na sukces”. Prace nad tym programem nadal trwają - wyjaśnia nam Kurski.

Wraca „Szansa na sukces”?

Jednak to właśnie do "Szansy na sukces" wystartowały castingi - przesłuchania potencjalnych kandydatów odbywają się w czterech miastach w Polsce: w Warszawie (16 lutego), Białymstoku (17 lutego), Gdańsku (24 lutego) i Katowicach (również 24 lutego). Poszukiwane są utalentowane muzycznie osoby, które ukończyły 12. rok życia.

„Szansa na sukces” to pierwszy muzyczny talent-show w polskiej telewizji. Można było go oglądać w TVP2 w okresie od 14 listopada 1993 roku do 29 kwietnia 2012 roku. Przez cały czas nadawania gospodarzem programu był Wojciech Mann.

Telewizja Polska podjęła decyzje o zakończeniu nadawania tego show po tym, jak z roli prowadzącego cyklu zrezygnował Wojciech Mann, który był od początku jego gospodarzem. - Zrezygnowałem z jego prowadzenia. Jako oficjalny powód, który można przyjąć albo nie, podałem to, że we śnie ukazał mi się Jan Paweł Woronicz i powiedział do mnie: +Już czas+ i ja go posłuchałem - tak tłumaczył swoją decyzję Wojciech Mann.

Mimo że pojawił się pomysł, aby Manna zastąpił inny prowadzący, to ówczesna dyrekcja TVP2 zdecydowała o tym, by jednak zakończyć emisję „Szansy na sukces”. - Uważamy, że bez udziału Wojciecha Manna jako prowadzącego, program traci rację bytu. Wszystkie zarejestrowane z nim odcinki zostaną wyemitowane zgodnie z planem na antenie Programu 2 - informowało wtedy kierownictwo TVP2.

Formuła „Szansy na sukces” polegała na tym, że amatorzy śpiewali piosenki znanych wykonawców, którzy byli jurorami danego odcinka. Nagrodą dla zwycięzcy była możliwość zaśpiewania piosenki z artystą oraz coroczny występ wszystkich finalistów w Sali Kongresowej w Warszawie. Zwycięzcy dorocznego finału mieli również prawo wystąpić podczas KFPP w Opolu.

W „Szansie na sukces” swoją karierę zaczynało wiele gwiazd. Dzięki programowi wypromowali się m.in.: Justyna Steczkowska, Ewa Farna, Kasia Stankiewicz, Georgina Tarasiuk, Kasia Cerekwicka, Ania Wyszkoni, Tomek Makowiecki, Margaret czy nawet Joanna Kulig. Ciekawostką jest, fakt że w talent-show w 1996 roku w ramach specjalnego odcinka wystąpił również m.in. Donald Tusk, który zaśpiewał kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Ostatni sezon cyklu oglądało średnio 2,23 mln osób, co dawało Dwójce 19,57 proc. udziału w grupie 4+ i 14,44 proc. w 16-49 (dane dla odcinków pokazanych od 11 września 2011 roku do 11 marca 2012 roku).

Udział TVP2 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 8,16 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP szykuje format muzyczny promujący Festiwal w Opolu. „To nie ‘Szansa na sukces’”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Spike
Kolejny niewypał się szykuje, nudne to już
0 0
odpowiedź
User
hd
A kiedy program promujący Sylwestra? Powtórki są już tylko 3-4 razy w tygodniu, trzeba coś z tym zrobić.
0 0
odpowiedź
User
Cacy
Termin festiwalu zbiega się z eliminacjami do Euro 2020. 7 czerwca nasi zagrają z Macedonią. I co? Znowu Kurski pożeni wodę z ogniem i zafunduje widzom jarmarczny koncert z przerwą na mecz? 10 czerwca miała się odbyć Scena Alternatywna, która w poprzednich latach miała doskonałe recenzje. Obawiam się, że w tym roku z racji kolejnego meczu naszych, TVP pogrzebie szansę na przywrócenie festiwalowi piosenek i artystów najwyższej próby.
0 0
odpowiedź