SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pokaże piłkarskie Euro 2024 i 2028 oraz mecze reprezentacji Polski przez 7 lat

Telewizja Polska pozyskała wyłączne prawa do transmitowania meczów piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 2022-2028, trzech edycji Ligi Narodów oraz eliminacje i turnieje finałowe Euro w 2024 i 2028 roku.

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski na konferencji podkreślił, że w latach 2022-2028 publiczny nadawca pokaże 234 mecze innych drużyn narodowych, w tym minimum 60 spotkań naszej reprezentacji.

Pozyskany pakiet oprócz finałów Euro 2024 i 2028 (w każdym turnieju zostanie rozegranych 51 meczów) obejmuje spotkania eliminacyjne do Euro 2024, Euro 2028 i mundialu w 2026 roku. W każdym z tych cykli Telewizja Polska będzie transmitować po 28 meczów: 14 spotkań naszej reprezentacji (10 w eliminacjach i cztery towarzyskie) oraz 14 meczów innych drużyn (12 w eliminacjach, dwa towarzyskie).

W pakiecie są również trzy edycje Ligi Narodów: w 2022, 2024 i 2026 roku. W każdej TVP pokaże sześć meczów polskiej reprezentacji, sześć meczów innych drużyn i cztery spotkania z turnieju finałowego.

Prawa do transmisji zostały kupione od UEFA. Nie ujawniono wartości kontraktu.

- Mecze piłkarskiej reprezentacji to nie tylko wydarzenia sportowe, ale przede wszystkim wyjątkowa okazja do przeżywania i manifestowania narodowej wspólnoty. Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa uniemożliwia organizację wielu sportowych imprez. Reżim sanitarny wyklucza również możliwość tradycyjnego przeżywania sportowych emocji na stadionach i w strefach kibica. Fakt ten stał się dla nas dodatkowym impulsem do działania i nabywania kolejnych praw telewizyjnych - podkreślił Jacek Kurski.

- To był najważniejszy przetarg w historii, rynek się zmienia, jego liderzy nie - podkreślił na Twitterze Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. - Nowe podmioty bardzo agresywnie starają się przejąć kluczowe, z punktu widzenia polskiego kibica prawa, ale po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy poważnym, lojalnym i po prostu najlepszym partnerem dla takich podmiotów jak UEFA czy FIFA. Kibicom obiecuję, że będziemy jeszcze lepsi niż podczas mundialu w Rosji - dodał Szkolnikowski w komunikacie prasowym.

- Do znakomitego zespołu dołączył przecież Mateusz Borek, a nie jest to koniec transferów. Wszystkie mecze będą dostępne w najlepszej możliwej jakości, bez żadnych dodatkowych opłat również w internecie, aplikacji mobilnej i telewizji hybrydowej - zapewnił.

Polska reprezentacja w TVP od 5 lat

Wszystkie mecze naszej reprezentacji piłkarskiej są transmitowane przez Telewizję Polską od wiosny 2016 roku. Publiczny nadawca zdecydował się wtedy kupić od Polsatu sublicencję, w ramach której pokazywał najważniejsze mecze, m.in. naszej drużyny z Euro 2016.

Równocześnie TVP pozyskała pakiet praw do transmisji rozgrywek reprezentacji w Europie na lata 2016-2022, który kończy się wraz ze startującymi właśnie eliminacjami do mundialu 2022 (prawa do pokazywania turnieju finałowego nadawca kupił już wcześniej).

Ostatni raz mecze naszej drużyny piłkarskiej nie były transmitowane przez TVP w eliminacjach do Euro 2016, na wyłączność pokazywał je Polsat.

Jesienią 2018 roku Telewizja Polska, po tym jak TVP Sport wszedł do naziemnej telewizji cyfrowej, udzieliła Polsatowi sublicencji do pokazywania w odpłatnym kanale meczów reprezentacji Polski w Lidze Narodów.

Jednocześnie TVP pozyskała od Polsatu na trzy lata prawa do transmisji jednego meczu z każdej kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów i spotkań polskich drużyn w Lidze Europy, a także do pokazywania przez trzy lata meczów o punkty reprezentacji Polski siatkarzy i siatkarek.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Jak informowaliśmy w czwartek, minister finansów w imieniu Skarbu Państwa w przyszłym tygodniu przekaże TVP, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom publicznym obligacje skarbowe w łącznej kwocie 650 mln zł, które potem wykupi. To pierwsza transza tegorocznej rekompensaty.

Dołącz do dyskusji: TVP pokaże piłkarskie Euro 2024 i 2028 oraz mecze reprezentacji Polski przez 7 lat

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja
I bardzo dobrze, oby tylko Szpakowski juz nie komentowal
odpowiedź
User
To ty
I bardzo dobrze, oby tylko Szpakowski komentowal
odpowiedź
User
Ja
To bardzo źle, oby tylko Szpakowski nie komentował
odpowiedź