SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP wciąż bez zgody na nowy budynek kanałów informacyjnych

Telewizja Polska już kilkanaście miesięcy temu zapowiedziała inwestycję w nowy budynek kanałów informacyjnych. Jak wynika z naszych informacji, wciąż nie dostała zgody na postawienie „ABiS”, w którym miałyby mieścić się newsroomy. - Z punktu widzenia strategii rozwoju telewizji nie ma ważniejszej inwestycji, niż budynek kanałów informacyjnych - ocenia Maciej Stanecki, wiceprezes TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Maciej Stanecki, wiceprezes Telewizji PolskiejArticle

Po pierwszym roku działalności obecnego zarządu Telewizji Polskiej w składzie: Jacek Kurski i Maciej Stanecki – jako jego członek, podkreślano, że telewizja publiczna wymaga dużych zmian, ponieważ w porównaniu do konkurencji – technologie z których korzysta są już bardzo przestarzałe.

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski przedstawiał wtedy wizję rozwoju TVP na kolejne lata po tym, jak nastąpi uszczelnienie ściągalności abonamentu. W ostateczności Sejm porzucił prace nad tzw. ustawą abonamentową, a publiczny nadawca otrzymał rekompensatę z tytułu zwolnienia niektórych grup społecznych z płacenia abonamentu. Finansowanie Telewizji Polskiej wsparł także kredyt w wysokości ok. 800 mln złotych, przyznany z Banku Gospodarstwa Krajowego (TVP nie skorzystała do tej pory z wszystkich jego transz, do spłacenia ma 350 mln zł). Obecnie procedowana jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych, która zakłada przyznanie 1,26 mld zł mediom publicznym (w ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę).

TVP zapowiada już kolejne inwestycje. Jedną z nich – którą zakładano od początku kadencji obecnego zarządu – ma być powstanie nowego budynku „ABis” (ma powstać w miejsce zburzonego budynku A przy Woronicza 17, stąd jego nazwa) produkującego newsy.

Przed kilkoma tygodniami Jacek Kurski w rozmowie z nami stwierdził : - Trwa program upgrade’u technologicznego w całej telewizji. Podnosimy jakość technologiczną ośrodków, inwestujemy w nowe mixery, tory kamerowe, remontujemy reżyserki, pojawiły się nowe scenografie w niektórych ośrodkach, kamery HD. Upgrade zakłada również budynek na Woronicza. Zapadły znaczące decyzje, aby ruszyć z budową ABis, czyli budynku, które powstanie w miejsce dawnego, zburzonego wieżowca. Będą tam duże możliwości techniczne, patio, sześć studii, przestrzeń wspólna. Przyniesie to efekt tzw. renty technologicznej - kto buduje ostatni, buduje najnowocześniej – powiedział Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Zapowiadał również, że budynek ABis będzie gotowy za trzy-cztery lata. - W związku z czym tam będzie biło „serce” telewizji newsowej, sportu. Dojdzie też nowa scenografia i studio „Pytania na śniadanie”, z pięknym widokiem na Warszawę - zapowiadał szef TVP.

Stanecki: Nie ma zgody walnego zgromadzenia na inwestycję

Spytaliśmy o kwestię postępów nad budową ABis wiceprezesa Telewizji Polskiej, Macieja Staneckiego. - Nie mamy nadal zgody Walnego Zgromadzenia. To tego typu inwestycja, która musi zostać zaakceptowana przez walne zgromadzenie. Takiej zgody jeszcze nie otrzymaliśmy – stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Ocenił, że zatrzymanie inwestycji to kłopot, bo „z punktu widzenia strategii rozwoju telewizji nie ma ważniejszej inwestycji, niż budynek kanałów informacyjnych”. - To jeden z elementów, na której da się budować przyszłość telewizji. Taki budynek – to, co jest w środku, jak jest w nim zorganizowana praca ludzi – choćby w obszarze newsroomu – jest bardzo istotny dla strategii. W nowoczesnym newsroomie wszystkie obszary komunikacji są obok siebie – mówi nam członek zarządu TVP.

Dodaje: - Dla przykładu newsroom BBC skupia radio, telewizję, online w jednym miejscu. W FOX News telewizja i online, obszar mediów społecznościowych jest skupiony w jednym miejscu, a tego nam bardzo brakuje. To decyzja strategiczna, na tym buduje się wszechstronną obecność w mediach. Nasz dział online znajduje się na innym piętrze, a na Placu Powstańców mamy rozproszone newsroomy. To naturalne bariery, które da się pokonać, ale posiadając nowoczesny, inteligentny budynek – uważa Maciej Stanecki.

Siedziba również dla telewizji śniadaniowej, wzorem studio BBC w Glasgow

Budynek miałby również służyć do realizacji nowych programów, swoją siedzibę miałaby mieć tam także telewizja śniadaniowa.

- Nie mogę się doczekać tej inwestycji. W tej chwili trwają prace nad projektem wykonawczym, robimy to we współpracy z inżynierami, którzy budowali najnowocześniejsze telewizje w Europie, na przykład studio BBC w Glasgow, skąd czerpiemy inspirację  - mówi nam członek zarządu TVP, Maciej Stanecki.

Inwestycje w technologie

W ostatnim czasie Telewizja Polska przyspieszyła z inwestycjami w technologię – przypomnijmy, że na początku listopada TVP Info rozpoczęło nadawanie z nowego studia, odświeżona została również oprawa stacji. Zasadniczym elementem scenografii jest 22-metrowa ściana LED o rozmiarze 18 mln pikseli, która pozwala tworzyć różne przestrzenie scenograficzne oraz emitować obraz w rozdzielczości 4x4K. Studio kosztowało publicznego nadawcę około 16 mln zł.

Przypomnijmy, że trwają również prace nad nową oprawą i studiem wieczornego serwisu informacyjnego TVP1. Nadawca podpisał w czerwcu ub.r. umowę z firmą Platige Image, która odpowiada za przygotowanie i wdrożenie nowej oprawy graficznej „Wiadomości” oraz jej serwisowanie. Oprawa ma być oparta na technologii firmy Vizrt. W komunikacie giełdowym Platige Image podała, że wartość umowy przekracza 8 proc. wpływów sprzedażowych firmy w ub.r. (wyniosły one 69,86 mln zł, jednocześnie spółka zanotowała 6,76 mln zł straty netto), co daje wartość umowy na poziomie minimum 5,6 mln zł. Start czołówki „Wiadomości” jednak się opóźnia, ponieważ propozycja przedstawiona przez studio produkcyjne miała nie spodobać się publicznemu nadawcy – zgłoszono poprawki i nadal trwają prace nad jej wdrożeniem.

Telewizyjna Agencja Informacyjna nie tak dawno kupiła także satelitarny wóz newsowy, umożliwiający rejestrację sygnału z ośmiu kamer w tym z drona. Pojazd transmisyjny będzie wykorzystywany do relacjonowania i transmitowania wydarzeń na antenie TVP Info. Nagrane materiały trafią także na inne anteny TVP, m.in. do wydań „Wiadomości” TVP1, a także na portal Tvp.info. Ma to być pierwszy nowy wóz satelitarny w TAI od 2005 roku.

Jarosław Olechowski, dyrektor TAI zapowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że planowane są kolejne inwestycje, także budowa wozu pracującego w standardzie 4K.

Studio TVP Info w budynku C przy Placu Powstańców Warszawy

Przypomnijmy, że Telewizja Polska uruchomiła nowe studio TVP Info w listopadzie, a w marcu ub.r. do remontu tej przestrzeni wybrano firmę Nafibud, której zapłacono 5,88 mln zł. Ze studia nadawane są zarówno „Wiadomości”, jak też niektóre programy TVP Info.

Nowe studio TVP Info, o powierzchni 230m2 mieści się w dawnym studiu C w siedzibie Telewizji Polskiej przy Placu Powstańców Warszawy 7 (znajdują się tam redakcje programów informacyjnych i publicystycznych TVP). Nowy obiekt zlokalizowany jest w miejscu nieużytkowanych od lat pomieszczeniach produkcyjnych, w których znajdowała się zdegradowana hala obróbki taśmy filmowej.

W pierwszych dziewięciu miesiącach br. TVP wypracowała 137,4 mln złotych zysku netto.

Dołącz do dyskusji: TVP wciąż bez zgody na nowy budynek kanałów informacyjnych

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
Jak już się tak wzorują na BBC to może pora by telewizja i radio nadawały z tego samego miejsca i ten nowy gmach idealnie do tego się nadaje. Podobnie zrobić z ośrodkami regionalnymi da to lepsze wykorzystanie pracowników i infrastruktury, dublujący sie majątek wystawiamy na sprzedaż by technologicznie główną siedzibę odpicować
odpowiedź
User
Do seby
Zrozum wreszcie, że żadna partia na to nie pójdzie bo zabrakło by wtedy stanowisk dla swoich. To telewizja państwowa a nie prywatna.
odpowiedź
User
PL
Piszecie: "Przypomnijmy, że Telewizja Polska uruchomiła nowe studio TVP Info w listopadzie, a w marcu ub.r. do remontu tej przestrzeni wybrano firmę Nafibud, której zapłacono 5,88 mln zł. Ze studia nadawane są zarówno „Wiadomości”, jak też niektóre programy TVP Info."-Nieprawda, Wiadomości TVP1 nadawane są obecnie ze studia B, zajmowanego normalnie przez Panoramę i Teleexpress. Ze studia C (studio TVPinfo) jeszcze nie było żadnego wydania Wiadomości.
odpowiedź