SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP World już dostępny poza Europą. Może trafić do polskich sieci kablowych

Uruchomiony w czwartek kanał TVP World przez kilka dni był dostępny jedynie w Europie. Telewizja Polska poinformowała portal Wirtualnemedia.pl, że teraz bez przeszkód można oglądać anglojęzyczną stację informacyjną na całym świecie. Polonia z Chicago twierdzi jednak, że problemy występują nadal na serwisie YouTube.

Zarząd TVP przyspieszył prace nad uruchomieniem TVP World. Stacja miała rozpocząć nadawanie na początku 2022 roku, ale nastąpiło to już w czwartek 18 listopada. Powodem był kryzys na granicy polsko-białoruskiej i dezinformacja, propaganda Rosji i Białorusi. TVP World jest dostępny za pośrednictwem satelity Eutelsat 33E i strony internetowej tvpworld.com. Przedstawiciele Polonii w pierwszych dniach nadawania kanału skarżyli się, że po próbie włączenia streamu na żywo wyświetla im się komunikat o tym, że z powodów licencyjnych TVP World nie jest dostępny w ich kraju. Takie sygnały płynęły m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Japonii.

„Geoblokady zostały zdjęte”

Po naszej publikacji do sprawy odniosło się Centrum Informacji TVP. - W sobotę, 20 listopada zostały zdjęte geoblokady i stream TVP World poprzez Internet dostępny jest bez ograniczeń na całym świecie - informuje nadawca publiczny portal Wirtualnemedia.pl. Polak mieszkający w Chicago potwierdza nam, że stream na żywo na stronie tvpworld.com można teraz oglądać w USA. Komunikat o braku możliwości odbioru z powodów licencyjnych dalej wyświetla się jednak w Stanach Zjednoczonych na serwisie YouTube.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl szybkie rozwiązanie problemów z odbiorem TVP World na świecie obiecał prezes TVP Jacek Kurski. - Cieszę się, że już mamy informację zwrotną z takich odległych krajów. Dziękuję za ten sygnał. Bo znaczy on, że już chcą nas tam oglądać. To felix culpa (przyp. red. „szczęśliwa wina”), bo skoro gdzieś nie mogą nas oglądać to znaczy przecież najpierw, że chcą nas oglądać. Będziemy to wyjaśniać. Portal tvpworld.com to podstawowy adres. Z niego każda agencja i wszyscy inni mogą brać bez ograniczeń nasz content. Na tym polega zmiana zasadnicza. Emisja satelitarna będzie, ale później - stwierdził Kurski.

TVP World w polskich sieciach kablowych?

Czy kanał TVP World trafi do polskich sieci kablowych i platform cyfrowych? W ten sposób kanał mógłby dotrzeć m.in. do obcokrajowców mieszkających w Polsce. - Kanał TVP World to niezwykle ważny projekt dla Telewizji Polskiej, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby kanał był jak najszerzej dostępny dla widzów. Kanał jako stream aktualnie jest dostępny dla odbiorców z całego świata na portalu internetowym pod adresem tvpworld.com. TVP podążając za potrzebami swoich widzów, rozważa także dystrybuowanie oferty TVP World w zagranicznych sieciach kablowych, satelitarnie, analizuje również sytuację pod kątem potrzeb dystrybucji krajowej - informuje nas Centrum Informacji TVP.

Co w ofercie TVP World?

Uruchomiony kanał składa się z informacji i komentarzy. W ciągu dnia na antenie TVP World emitowane będą także filmy dokumentalne dotyczące obecnej sytuacji na granicy, oraz programy publicystyczne: „Eastern Express”, „Business Arena”, „Future Insight” oraz „The Culture Tribe”.

Zobacz także: Eksperci krytykują TVP World. „Russia Today w wersji prowincjonalnej”

Za przygotowanie materiałów antenowych odpowiadają: Grzegorz Kuczyński, kierownik Redakcji Serwisów Informacyjnych i Paweł Pietkun, kierownik Redakcji Publicystyki, Reportażu i Dokumentu. Prezenterami TVP World są m.in.: Donald Arleth, Erika Oley-Trojanowska, Krzysztof Mularczyk, Anna Jabłońska, Karolina Pajączkowska, Jonasz Rewiński i David Kennedy. Według „Karty Powinności” budżet TVP World w 2022 roku wyniesie 23 mln zł, a w 2024 roku już 30 mln zł. Prezes TVP liczy na dodatkowe fundusze z budżetu państwa, m.in. od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pozwoliłyby one na promocję stacji na arenie międzynarodowej i znaczącą poprawę dystrybucji.

Dołącz do dyskusji: TVP World już dostępny poza Europą. Może trafić do polskich sieci kablowych

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
slayer
Na YT oglądających....25 osób. Co za sukces, fanfary, konfetti, champagne for everyone!!!
odpowiedź
User
podatnik
Taki wstyd przed całym światem...
Łatwo się wydaje nasze pieniądze.
Najważniejsze, że kasa dla kolesiów się zgadza.
odpowiedź
User
Zenon Bombalina
Na YT oglądających....25 osób. Co za sukces, fanfary, konfetti, champagne for everyone!!!


Jak się Lachoń przebierze za penìsa jak onegdaj, będzie paru widzów więcej.
odpowiedź