SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP z nową wersją platformy HbbTV

Telewizja Polska odświeżyła formułę swojej platformy telewizji hybrydowej. Z nowej wersji aplikacji można korzystać od maja br. jeśli posiada się odbiornik z obsługą standardu HbbTV i podłączenie do internetu.

 

fot. materiały prasowe Article

Od 23 marca na wolnych slotach Telewizji Polskiej na multipleksie ósmym pojawił się kanał dla dzieci "Domowe przedszkole" oraz kanał edukacyjny z treściami m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oba pasma pojawiły się w miejscu, gdzie do tej pory Telewizja Polska emitowała plansze promocyjne swoich programów - na TVP4 oraz TVP6. Kanał wirtualny działa dzięki rozwiązaniu telewizji hybrydowej (HbbTV) na multipleksie ósmym, plansze zostały zastąpione streamingiem programów, dostępnych także w internecie.

Natomiast od maja br. telewizja publiczna odświeżyła swoją aplikację HbbTV, której uruchomienie możliwe jest za pomocą odbiornika telewizyjnego podłączonego do internetu, jeśli posiada on możliwość obsługi standardu telewizji hybrydowej. Odbywa się po użyciu czerwonego przycisku na pilocie.

W aplikacji oprócz „Szkoły z TVP” można znaleźć sekcje: „Rozrywka”, „Filmy”, „Seriale”, „Dla dzieci”, „Teatr”, „Sport”, „Dokument”, „Informacje”, „Rekonstrukcja”, „Retro”, RSO oraz „Pogoda”. Po kliknięciu w wybraną sekcję następuje przekierowanie do konkretnych materiałów wideo o danej tematyce.

Na żywo można także śledzić kanały dostępne do tej pory w streamingu na TVP VOD, czyli TVP Info, PolandIN, TVP Polonia, TVP1, msze święte z Jasnej Góry, TVP eSzkoła „Domowe Przedszkole”, TVP eSzkoła Historia i Literatura, TVP Wilno oraz kanały wszystkich ośrodków regionalnych, czyli m.in. TVP Białystok, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Opole, TVP Warszawa itd. Oprócz tego w sekcji „Przegapiłeś w TVP? Zobacz teraz!” można wybrać konkretne programy z ramówki kanałów telewizji publicznej.

Jak wynika z naszych informacji, nowa aplikacja HbbTV ma być częścią większej strategii TVP, aby rozwijać telewizję naziemną w połączeniu z możliwościami, jakie daje internet. W dalszej przyszłości to rozwiązanie ma być wykorzystywane m.in. do dynamicznego wstawiania reklam (DAI), które umożliwią personalizowanie przekazów reklamowych pod konkretnego użytkownika. Aplikacja HbbTV ma być w najbliższych dniach nadal testowana i udoskonalana.

Pod koniec marca br. Telewizja Polska przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że wykorzystanie kanałów wirtualnych „będzie kontynuowane, jeśli będzie zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie”. - Kanały wirtualne są rozszerzeniem sposobów dystrybucji oferty programowej TVP, jednak ze względu na brak stosownych rozporządzeń w zakresie stosowania przez producentów odbiorników technologii HbbTV nie trafiają do wszystkich odbiorców – powiedziano nam.

>>> #zostańwdomu z iSpot - akcja, która koszmar zmieni w przyjemność!

Rozwój HbbTV w Polsce

HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV, to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.

Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.

W Polsce pierwsze testy zastosowania rozwiązania HbbTV rozpoczęły się w 2012 roku we współpracy z TVN. Emisję testową po praz pierwszy nadano na kanale TVN HD, później na tę technologię zdecydowała się telewizja publiczna, która w związku z Mistrzostwami Euro 2012 udostępniła studio ze statystykami z meczów.

Obecnie TVP ma swoją platformę hybrydową, od listopada 2012 roku takie rozwiązanie zaoferowała również Eska TV. Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostarczył Orange Polska platformę telewizji hybrydowej, która łączy funkcję OTT i IPTV. Wdrożenie trwało osiem miesięcy. Za pośrednictwem HbbTV swój kanał nadaje także Legia Warszawa, gdzie pokazuje m.in. sparingi i kulisy meczowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP z nową wersją platformy HbbTV

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz TVP
Nowa aplikacja HbbTV nie działa na telewizorach Sony, Panasonic. Występują problemy z poprawnym działaniem nowej aplikacji HbbTV od TVP na telewizorach LG, Thomson.
3 9
odpowiedź
User
Eksport Mediowy
Nowa aplikacja HbbTV nie działa na telewizorach Sony, Panasonic. Występują problemy z poprawnym działaniem nowej aplikacji HbbTV od TVP na telewizorach LG, Thomson.

Widz który ma 4 różne telewizory i w każdym HBB - cześć Paweł T. :)
9 1
odpowiedź
User
tomek4
Jeszcze jedno miejsce do upychania reklam. BRRRRR. Całe szczęście, że Hbb TV można wyłączyć. Od kiedy pojawiły się reklamy w VOD TVP wyłączyłem tę aplikacje, bo oglądać się nie da. Z polityki nadawców chyba wynika by nikt ich kanałów nie oglądał. Ważne że reklamy "idą".
2 6
odpowiedź