SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP zapowiada łatwiejszy dostęp do swoich archiwów

Zarząd TVP podjął decyzję o przypisaniu audycjom w jej archiwach różnych kategorii, co ma uprościć procedury ich sprzedaży. Na razie skategoryzowanych zostało 500 z 14 000 archiwaliów. Cały proces ma się zakończyć w 2013 r.

TVP zapowiada łatwiejszy dostęp do swoich archiwów

Jak poinformowała TVP, w wykazie pierwszych skategoryzowanych pozycji znalazły się głównie filmy fabularne i dokumentalne, którymi najbardziej zainteresowane są komercyjne stacje telewizyjne. Są wśród nich m.in. "Tatarak" Andrzeja Wajdy, "Pornografia" Jana Jakuba Kolskiego, "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego, "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego, "Fuks" Macieja Dutkiewicza i "Człowiek wózków" Mariusz Malca.

Do kategorii A zaszeregowano głównie najcenniejsze seriale i filmy fabularne. Będą one mogły być udostępnione po akceptacji Biura Koordynacji Programowej TVP i właściwej anteny. W przypadku dwóch pozostałych kategorii (B i C)wystarczy zgoda anteny lub samodzielna decyzja Biura Wymiany Krajowej i Międzynarodowej.

Jak stwierdził prezes TVP Juliusz Braun, Telewizja Polska pragnie szerzej otwierać dostęp do swoich archiwów - zawierających zbiory cenne dla kultury narodowej -  dla zainteresowanych osób i instytucji. Jedyne ograniczenia będą związane z potrzebami wynikającymi z planowanej emisji określonych audycji w programie TVP.

Obowiązujące w TVP od maja 2000 r. procedury uzyskiwania zgody na komercyjne udostępnianie archiwów nakładały na Biuro Wymiany Krajowej i Międzynarodowej obowiązek uzyskania każdorazowo zgody Biura Koordynacji Programowej oraz innych, czasami wielu jednostek, będących dysponentami konkretnej audycji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP zapowiada łatwiejszy dostęp do swoich archiwów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl