SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury dał absolutorium władzom TVP, Polskiego Radia i PAP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego jako przedstawiciel Skarbu Państwa udzielił absolutorium za ub.r. członkom zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Jacek Kurski i Agnieszka KamińskaArticle

Skarb Państwa jest jedynym udziałowcem Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Walne zgromadzenia wszystkich nadawców odbyły się w zeszły wtorek.

W Telewizji Polskiej prezesem od stycznia 2016 roku (z przerwą od marca do lipca 2020 roku jest Jacek Kurski, a od kwietnia 2019 roku w zarządzie jest też Mateusz Matyszkowicz. W połowie ub.r. obaj zostali powołani przez Radę Mediów Narodowych na kolejną, 4-letnią kadencję.

Radę nadzorczą TVP tworzą natomiast Maciej Łopiński (od wiosny 2017 roku), Przemysław Tejkowski i Radosław Wszołek (obaj od lutego 2016 roku). W ub.r. nadawca zanotował 2,04 mld zł przychodów z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, 884 mln zł z reklam i sponsoringu oraz 3,89 mln zł zysku netto. W 2020 roku TVP osiągnęła 198 mln zł zysku netto, z którego 9 mln zł wypłaciła w ub.r. pracownikom.

Prezesem i jedyną osobą w zarządzie Polskiego Radia od początku 2020 roku jest Agnieszka Kamińska, a członkami rady nadzorczej są Grzegorz Kłoczko (od połowy 2017 roku), Janusz Niedziela i Magdalena Niegierewicz (oboje od połowy 2020 roku).

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł, głównie dzięki wzrostowi wpływów z abonamentu rtv i rekompensaty, a jego strata operacyjna wyniosła 20 mln zł. Z ponad 16 mln zł w 2020 roku nadawca w ub.r. wypłacił pracownikom przeszło 3 mln zł w formie nagród.

W Polskiej Agencji Prasowej prezesem od początku 2018 roku jest Wojciech Surmacz, a jesienią 2018 roku członkiem zarządu został Łukasz Świerżewski. Radę nadzorczą tworzą natomiast Tomasz Giziński, Maciej Świrski (obaj od 2017 roku) i Agnieszka Glapiak (od jesieni 2020 roku).

W ub.r. PAP osiągnęła wzrost przychodów ze sprzedaży produktów o ponad 9 proc. do 56,6 mln zł i 707 tys. zł zysku netto. Wojciech Surmacz jesienią ub.r. pojawił się w kilku mailach z prywatnej skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, pod koniec października złożył wyjaśnienia w tej sprawie przed Radą Mediów Narodowych. Dwójka członków RMN wskazanych przez partie opozycyjne bezskutecznie domagała się dymisji Surmacza.

Dołącz do dyskusji: Minister kultury dał absolutorium władzom TVP, Polskiego Radia i PAP

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Czyli przyłożył rękę do patologii i okradania społeczeństwa z publicznych środków
odpowiedź
User
techniczny
To zwykły klakier jest.
odpowiedź
User
Kuba
To już wiadomo kto jest odpowiedzialny za przyklepanie cyklicznego niszczenia publicznej spółki Polskie Radio
odpowiedź