SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Twitterowe konto „Wiadomości” TVP zablokowane na kilka godzin. „Oczekujemy wyjaśnień”

We wtorek Twitter zablokował na kilka godzin konto „Wiadomości” TVP. Powodem było zamieszczenie (za brytyjskim ministerstwem obrony) informacji o otwarciu nowej drogi natarcia Rosjan na Kijów. Twitter zamknął konto, „Wiadomości” domagały się od niego wyjaśnień – ale ostatecznie skasowały sporny wpis, a wówczas konto przywrócono. - Nie da się skomentować tego w cywilizowany sposób - zaznaczył szef TAI, Jarosław Olechowski.

W piątek manager mediów społecznościowych „Wiadomości” TVP zamieścił wpis, który po kilku dniach stał się powodem zawieszenia konta. „Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało po południu, że rosyjskie siły pancerne otworzyły nową drogę natarcia w kierunku Kijowa, a większość wojsk pozostaje w odległości ponad 50 km od centrum miasta” – brzmiał wpis. I właściwie nie wiadomo, dlaczego dopiero we wtorek ktoś z administratorów Twittera go zauważył i zablokował konto „Wiadomości” na ponad trzy godziny.

W tym czasie szefostwo programu domagało się od administratorów mikrobloga wyjaśnień, dlaczego pretekstem do zawieszenia był wpis podany za ministerstwem obrony Wielkiej Brytanii, a także co było w nim niewłaściwego. Żadnych wyjaśnień jednak nie było. Ostatecznie więc administratorzy programu informacyjnego TVP zdecydowali o usunięciu wpisu, a wówczas przywrócono pełną funkcjonalność konta.

„Priorytetem jest utrzymanie możliwości rozpowszechniania informacji o rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – podały „Wiadomości” w uzasadnieniu skasowania tweeta, dodając: „Nadal oczekujemy wyjaśnień od Twittera w sprawie blokady konta. Zakwestionowany tweet cytował informacje przekazane przez brytyjskie ministerstwo obrony, które dotyczyły bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę. Nie zgadzamy się na cenzurę. Wolność słowa jest fundamentem demokracji”. - Tego nie da się skomentować w cywilizowany sposób – w ten sposób dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski, odniósł się do informacji o żądaniu usunięcia wpisu.

Twitterowy profil „Wiadomości” działa od września 2012 roku, jest obserwowany przez 111 tys. użytkowników.

Twitter od kilku dni – w związku z wojną w Ukrainie - walczy z dezinformacją. W ramach tej walki m.in. dodaje etykiety "rządowe" i zmniejsza widoczność tweetów zawierających treści z rosyjskich państwowych mediów, takich jak RT i Sputnik. W niedzielę firma Brand24 zajmująca się monitoringiem internetu uruchomiła na Twitterze profil, na którym użytkownicy są proszeni o zgłaszanie do administracji serwisu linków do botów, trolli i kont szerzących dezinformację na temat obecnego konfliktu pomiędzy Ukrainą i Rosją.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę wszystkie telewizje notują rekordowe oglądalności. TVP Info – jak podaje Nielsen Audience Measurement - w czwartek, 24 lutego, zanotowało 10,01 proc. oglądalności. Telewizja Polska podaje z kolei, że (według Nielsena) między 25 a 27 lutego TVP Info zanotowało dzienne udziały odpowiednio: 9,5 proc. w piątek - 11,2 proc. zaś w sobotę i niedzielę - 10,2 proc. TVP Info w lutym odnotowało dynamikę wzrostu rok do roku (w grupie 16-59) o 76,4 proc.

Dołącz do dyskusji: Twitterowe konto „Wiadomości” TVP zablokowane na kilka godzin. „Oczekujemy wyjaśnień”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej
Skoro socjal media mogły dokonać epuczu prezydenta USA, to mogą kreować dowolną politykę w dowolnym państwie, oprócz oczywiście Chin, bo tam o wszystkim decydują urzędy państwowe, a nie prywatne korpo.
odpowiedź
User
Jarosław K.
Skoro socjal media mogły dokonać epuczu prezydenta USA, to mogą kreować dowolną politykę w dowolnym państwie, oprócz oczywiście Chin, bo tam o wszystkim decydują urzędy państwowe, a nie prywatne korpo.
No tak i w Polsce są nadal id... którzy wieżą w Trumpa. Ciekawe co byłoby teraz jak byłby u władzy.
odpowiedź
User
Mordo Siuris
Czemu tylko na kilka godzin?
odpowiedź