SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tylko 14 proc. Polaków płaci za cyfrowe treści mediów. Liderem „Gazeta Wyborcza”

Media na całym świecie coraz mocniej stawiają na dywersyfikację źródeł dochodów, w tym subskrypcje, kluby członkowskie czy darowizny czytelników. Za treści mediów online najczęściej płacą Norwegowie (40 proc.) i Szwedzi (31 proc.). W Polsce wskaźnik ten wynosi 14 proc., odbiorcy opłacają średnio dwie subskrypcje – pokazują dane Reuters Institute for the Study of Journalism. 

Nowy raport Reuters Institute for the Study of Journalism pokazuje wyraźny trend w płaceniu za subskrypcje mediów cyfrowych – choć decyduje się na to coraz większa liczba osób, to duża część tego rynku zagarniania jest przez kilku wydawców, zgodnie z logiką „zwycięzca bierze wszystko”.

Tylko 17 proc. respondentów w 20 przebadanych krajach twierdzi, że zapłaciło za jakiekolwiek wiadomości online w ciągu ostatniego roku. Kraje Europy Północnej, takie jak Norwegia (40 proc.) i Szwecja (31 proc.), mają najwyższy odsetek płacących, na przeciwnym biegunie są Japonia (9 proc.) i Wielka Brytania (8 proc.). W USA odsetek ten wynosi 22 proc. w Niemczech 13 proc., we Francji 11 proc.

Zobacz: „Gazeta Wyborcza” już nie zyskuje cyfrowych prenumerat. „Fetyszem nie jest dzisiaj sama liczba subskrybentów

Ile subskrypcji mediów mają Polacy?

W Polsce za treści online wydawców płaci 14 proc. użytkowników. Kupują oni średnio dwie subskrypcje – tyle co Francuzi, Szwajcarzy i Amerykanie. Liderami pozyskiwania cyfrowych abonentów na naszym rynku są „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek” oraz „Fakt” – pokazują dane Retuers Institute for the Study of Journalism. 

Institute for the Study of Journalism

Płacenie za więcej niż jedną subskrypcję może wynikać z faktu, że „niektórzy wydawcy na tych rynkach łączą tytuły w ramach subskrypcji z pełnym dostępem (np. New York Times, Schibsted, Amedia, Bonnier, Mediahuis)” – wskazano w raporcie. W Polsce  „Newsweek” oraz „Fakt” można kupić w ramach jednej prenumeraty Onet Premium.

Odbiorcy nie są także generalnie chętni do płacenia pełnej ceny za miesięczny abonament - na wszystkich przebadanych rynkach tylko 2 proc. osób niepłacących za treści odbiorców twierdzi, że zapłaciłoby za to równowartość średniej pełnej ceny subskrypcji.

Zobacz: Jaka jest przyszłość mediów? Debata Wirtualnemedia.pl na EKG

Ponad 35 zł miesięcznie za subskrypcje w Polsce. Jak jest w innych krajach?

Polska ma najwyższy spośród 20 badanych krajów odsetek osób, które płacą za swoją subskrypcję cyfrową mniej niż wynosi jej cena regularna. Na naszym rynku to aż 78 proc. użytkowników, podczas gdy w następnej w kolejności Kanadzie 54 proc., w Australii 49 proc. Najmniej z obniżonych cen abonamentów korzystają Francuzi (21 proc.).

Polacy średnio za subskrypcje treści cyfrowych płacą 36,5 zł miesięcznie. Niemcy na to samo wydają 18,5 euro miesięcznie, Finowie 17,5 euro, Francuzi 12 euro, Hiszpanie 9 euro, Włosi 8 euro, a Portugalczycy 7 euro.  

Reuters

Branża informacyjna znajduje się w trudnym położeniu i coraz więcej wydawców traktuje bezpośrednie wpłaty od czytelników jako podstawową strategię uzupełnienia przychodów z reklam. Tanie okresy próbne były jednym ze sposobów na zwiększenie liczby subskrybentów, ale bez gwarancji, że abonenci wersji próbnych będą nadal za nie płacić w dłuższej perspektywie – podsumowują autorzy opracowania Reuters Institute for the Study of Journalism

Dołącz do dyskusji: Tylko 14 proc. Polaków płaci za cyfrowe treści mediów. Liderem „Gazeta Wyborcza”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bruce
Płacenie za Wyborczą, Newsweek i Fakt - niezłe odklejeństwo :)
Ale czego się spodziewać po "uśmiechniętych"?
26 40
odpowiedź
User
I co zrobisz?Nic nie zrobisz
I dlatego z większością Polaków nie ma o czym rozmawiać. Czerpią krótkie, clickbaitowe newsy z ogólnodostępnych serwisów, fejsa i Twittera. Nie mają żadnej pogłębionej wiedzy, łykają manipulacje i fejki jak pelikany. A dostęp kosztuje tyle miesięcznie co paczka fajek i piwo. Naród prostych chłopów.
28 25
odpowiedź
User
Racjonalny
O, kolega nade mną to widzę - oświecona inteligencja. Powiedzą mu, co ma myśleć, napiszą pięknym językiem, podstawią pod nos jedyne słuszne autorytety, sięgną do wiernych intelektualistów, wyśmieją oponentów, a on jeszcze za to zapłaci. Lepiej być już chyba zmanipulowanym prostym chłopem. PS. Sam płaciłem przez kilka miesięcy za DGP, Do Rzeczy i Wprost - nie warto. Jak to mawiał Hamlet, słowa, słowa, słowa...
16 12
odpowiedź