SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko handel i farmacja zwiększyły w ub.r. wydatki reklamowe. Media, finanse i motoryzacja mocno w dół

W 2020 roku najwięcej na reklamy w Polsce przeznaczyła branża handlowa, która odpowiadała za blisko 24 proc. ogólnych wydatków reklamowych w mediach tradycyjnych. Była obok farmaceutyków jedyną branżą z czołówki, która rok do roku zainwestowała w promocję więcej niż w 2019 roku. Najbardziej swoje budżety reklamowe ograniczyły media, finanse i motoryzacja. - 2021 rok jak na razie zapowiada się dobrze, ale styczeń i luty są na tyle specyficzne, zaś  sytuacja tak dynamiczna, że w ten rok wszyscy wchodzimy ostrożnie - komentuje Katarzyna Baczyńska, head of media w One House.

fot. Shutterstock.comArticle

Wydatki na reklamę w mediach tradycyjnych spadły w 2020 roku o 9,3 proc., do 35 mld zł - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl (dane cennikowe netto, bez rabatów, Kantar Media).

- Spadek wartości rynku reklamy w 2020 roku był realnie wyższy niż raportowany zarówno przez Kantar Media, jak i Nielsena w odniesieniu do telewizji. Najtrudniejsze miesiące 2020 to oczywiście kwiecień i maj, w których faktyczny spadek inwestycji mógł wynieść nawet ponad 30 proc.w samej telewizji, a pamiętajmy, ze media takie jak outdoor czy kino w tym okresie praktycznie przestały istnieć - podkreśla Katarzyna Baczyńska, head of media w One House.

Tylko handel i farmacja na plusie

Najwięcej na reklamę w mediach przeznaczyła branża handlowa, zwiększając budżety względem 2019 roku o 11,6 proc., do 8,27 mld zł.

Drudzy pod tym względem producenci farmaceutyków również nie szczędzili na reklamie - ich wydatki wzrosły w omawianym okresie o 1,7 proc., do 6,6 mld zł.

Pozostałe branże w 2020 roku zredukowały swoje nakłady na reklamę. Największy spadek dotyczył: mediów (spadek o 43 proc., do 1,18 mld zł), finansów (spadek o 31,4 proc., do 1,37 mld zł) i motoryzacji (spadek o 24,1 proc., do 1,88 mld  zł).
tabelka

O 17,7 proc. zmalały wydatki reklamowe kategorii Napoje i alkohole (do 302,6 mln zł), a o 10,7 proc. spadły wydatki w kategorii Higiena i pielęgnacja (do 2,47 mld zł).

Nakłady reklamowe branży żywność spadły o 8,2 proc. (do 3,61 mld zł), zaś branży telekomunikacyjnej były w 2020 roku niższe o 5,2 proc. (wyniosły 1,9 mld zł).

Dobre perspektywy na 2021 rok

Katarzyna Baczyńska, head of media w One House wskazuje, że oszacowanie realnych wydatków jest o tyle trudne, że rynek zalała fala ofert specjalnych, a najwięksi reklamodawcy, którzy utrzymywali lub wręcz podnosili wydatki renegocjowali warunki roczne (tu należy wspomnieć o Aflofarmie zmieniający taktykę inwestycyjną w tych miesiącach) i wreszcie - pojawiło się dużo inicjatyw i reklam społecznych, a także komunikacji własnej, które w monitoringu widnieją, ale nie szła za nimi monetyzacja.

- 2021 rok jak na razie zapowiada się dobrze, ale styczeń i luty są na tyle specyficzne, zaś  sytuacja tak dynamiczna, że w ten rok wszyscy wchodzimy ostrożnie. Liczymy na kilkuprocentowy wzrost, pytanie natomiast jak bardzo ucierpi na obecnej sytuacji gospodarka i kiedy to odczujemy - mówi Baczyńska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tylko handel i farmacja zwiększyły w ub.r. wydatki reklamowe. Media, finanse i motoryzacja mocno w dół

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl