SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Tylko nie mów nikomu” pogorszył postrzeganie Kościoła, ponad połowa Polaków chce dymisji Episkopatu

57 proc. Polaków, którzy obejrzeli film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", postrzega teraz gorzej instytucję Kościoła Katolickiego. Także ponad połowa uważa, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji - wynika z badania Pollster.

Ujęcie z ks. Dariuszem Olejniczakiem w filmie "Tylko nie mów nikomu"Article

Autorzy badania podkreślają, że badanie zostało przeprowadzone niecały tydzień od emisji filmu, dlatego należy mieć na uwadze, że badani mogą mieć skłonność do wyrażania ostrzejszych ocen. Wraz ze spadkiem emocji związanych z filmem "Tylko nie mów nikomu", takie wskaźniki jak zaufanie do Kościoła czy popieranie dymisji Episkopatu, mogą ulec zmianie.

Z badania wynika, że jedynie 1/3 Polaków ufa Kościołowi Katolickiemu, a aż 54% przyznaje, że nie ufa tej instytucji. 13% ankietowanych nie potrafi określić swojego stanowiska w tej kwestii.

Ponad połowa osób, które deklarują, że widziały film braci Sekielskich, przyznaje, że negatywnie wpłynął on na postrzeganie przez nich Kościoła Katolickiego jako instytucji. Co trzeci badany (32%) twierdzi, że film nie wpłynął na jego opinię. 4% respondentów, którzy widzieli film, przyznaje, że postrzegają teraz Kościół Katolicki lepiej.

Respondenci zapytani o ich stosunek do tzw. "problemu pedofilii" w Kościele Katolickim w zdecydowanej większości (86%) uważają, że jest to realny problem Kościoła. Co dziesiąty ankietowany twierdzi, że jest to wyolbrzymiony problem, a jedynie 1% badanych uważa, że taki problem w ogóle nie istnieje.

Na pytanie „Czy Twoim zdaniem polscy hierarchowie kościelni robią wystarczająco dużo, aby chronić osoby niepełnoletnie przed molestowaniem seksualnym ze strony kapłanów?”, zdecydowana większość respondentów (80%), odpowiedziała "nie".  Jedynie 12% badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej.

Zdecydowana większość ankietowanych jest przekonana, że polscy biskupi ukrywali informacje na temat molestowania seksualnego przez księży. 64% badanych uważa, że było to powszechna sytuacja, a 23%, że takie sytuacje się zdarzały, ale nie było to powszechne zjawisko. Jedynie 2% respondentów jest zdania, że polscy biskupi nigdy nie ukrywali takich informacji.

Konsekwencją tych opinii jest bardzo duży odsetek ankietowanych (84%), którzy uważają, że powinna powstać niezależna od Kościoła Katolickiego komisja, której zadaniem byłoby wyjaśnienie przypadków molestowania seksualnego przez kapłanów, ukrywania takich sytuacji i zbadanie skali tego zjawiska. Ponad połowa respondentów (54%) jest również zdania, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji.


Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-17 maja 2019 r., metodą CAWI (badanie z wykorzystaniem ankiety internetowej), na reprezentatywnej próbie 1092 Polaków w wieku 18+.

 

Dołącz do dyskusji: „Tylko nie mów nikomu” pogorszył postrzeganie Kościoła, ponad połowa Polaków chce dymisji Episkopatu

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adam
Moim zdaniem źle się stało że ten film ukazał się 2 tygodnie przed wyborami. Zarówno PO jak i PIS wykorzystują ten film do walki o głosy wyborców co nie powinno mieć miejsca. A można było przecież poczekać 2 tygodnie i puścić go po wyborach, wtedy nikt nie zarzucałby autorom tego, że film miał wpływ na wyniki wyborów do UE.
odpowiedź
User
Krokodyl
A ja chce dymisji wszystkich lekarzy bo jeden popełnił błąd, a także wszystkich sędziów bo kilku wydało zly wyrok, potem wszystkich policjantów bo któryś popełnił błąd a przed we wszystkim wszystkich lewaków bo wiwkszosc kłamie na potęga... pozdrawiam
odpowiedź
User
xxx
Zaraz, zaraz. Trochę to zagmatwane. Szkoda, że nie jest jasno pokazane, które wykresy dotyczą zapytań wszystkich Polaków, a które tylko tych, co widzieli film (ale rozumiem, że takie zmącenie tematu było celowe). Czy Episkopat wg 54% Polaków, czy Polaków, którzy widzieli film, powinien podać się do dymisji. Ile było % wcześniej, bo może ten film nic nie zmienił. Jeśli tylko jak piszą w nagłówku, 57% Polaków, co widziało film, ma teraz gorsze zdanie o Kościele, to to jest dziwne. Niby taki ostry film, a ledwo połowa ma teraz gorsze zdanie. Dziwne te statystyki. Takie mało konkretne, bardziej na emocje czytających nakierowane, mało wartościowe metodologicznie.
odpowiedź