SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko tydzień został na wybór kwartalnych rozliczeń przez ryczałtowców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można opłacać jedynie cztery razy w roku. Na decyzję o zmianie rozliczeń z fiskusem z miesięcznych na kwartalne ryczałtowcy mają czas tylko raz w roku – termin mija 20 stycznia br.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Generalnie przedsiębiorcy, którzy zarobek ze swojej działalności gospodarczej opodatkowują ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, opłacają zryczałtowany PIT co miesiąc. Natomiast, po spełnieniu kilku warunków niektórzy ryczałtowcy mogą przejść na system rozliczania podatku dochodowego co kwartał, a dokładnie do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października bieżącego roku oraz do 31 stycznia następnego roku, czyli w terminie złożenia rocznego zeznania ryczałtowców (art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Ustawa o zryczałtowanym PIT-cie nie przewiduje możliwości zmiany częstotliwości dokonywania wpłat w trakcie roku. Podatnik może to zrobić tylko na początku roku, zawiadamiając o wyborze kwartalnych rozliczeń do 20. stycznia swój urząd skarbowy.

Komu opłaca się kwartalny ryczałt? Przede wszystkim temu, komu zależy na oszczędności czasu i formalności – zamiast dwunastu wpłat rocznie podatnik dokonuje tylko czterech. Co za tym idzie, kwartalne rozliczenie to po pierwsze rzadsze kontakty z fiskusem, po drugie mniej dokumentów do skorygowania w przypadku ewentualnych błędów obliczeniowych. Zaletą tego systemu opłacania zryczałtowanego PIT-a jest również fakt, że podatnik musi dysponować pieniędzmi na zapłatę podatku tylko raz na trzy miesiące, a nie co miesiąc. Oznacza to możliwość poprawy płynności finansowej.

Warto pamiętać, że 20 stycznia 2016 r. jest również ostatecznym terminem na zawiadomienie fiskusa o ewentualnej rezygnacji z kwartalnego opłacania ryczałtu w przypadku tych ryczałtowców, którzy w ten sposób rozliczali miniony rok czy lata. Jeśli taki ryczałtowiec nie zgłosi do tego dnia likwidacji biznesu, nie wybierze innej metody jego opodatkowania lub nie poinformuje, że nie będzie już rozliczał się kwartalnie, tylko miesięcznie – fiskus przyjmie, że kwartalne rozliczenie będzie w jego przypadku w 2016 r. kontynuowane.

Warunek kwotowy

Kwartalny ryczałt nie jest niestety dostępny dla wszystkich. W tym roku kwartalny system regulowania zryczałtowanego podatku dochodowego mogą wybrać ci ryczałtowcy, którzy osiągali już w poprzednim roku przychody z działalności prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki i których przychody z niej lub przychody spółki z 2015 r. nie przekroczyły 106 092 zł (równowartość 25 000 euro według kursu z 1 października 2015 r.). Kwartalne rozwiązanie nie jest przeznaczone dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą (ale też i uzyskiwanie przychodów z najmu prywatnego) w 2016 r.

Najem prywatny również co kwartał

Jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kwartalny sposób opłacania ryczałtu wybrał podatnik osiągający przychody z prywatnego najmu. I nawet jeśli czynsz jest regulowany przez najemcę co miesiąc, nie ogranicza to w żaden sposób wyboru metody opłacania przez wynajmującego zryczałtowanego PIT-u – może zatem robić to jedynie cztery razy w roku.


Katarzyna Miazek, Tax Care

Dołącz do dyskusji: Tylko tydzień został na wybór kwartalnych rozliczeń przez ryczałtowców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl