SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tysiąc skarg do KRRiT na „żart” w programie TVP o przywróceniu średniowiecznej kary dla kobiet

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała około tysiąca skarg na odcinek „Rodzinnego Ekspresu” w TVP2, w którym zasugerowano, że można by przywrócić kary takie jak spacer z kamieniem u szyi dla kobiety za wszczęcie kłótni. Odcinek został już usunięty z serwisu VOD TVP, a TVP tłumaczyła, że sugestia to „mało wysublimowany żart”.

Article

Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazało, że w większości skarg zarzucono, że ostatni odcinek „Rodzinnego Ekspresu” zawierał treści dyskryminujące kobiety i naruszające ich godność.

Zgodnie z procedurami KRRiT zwróci się do Telewizji Polskiej o nagranie programu, którego dotyczą skargi, oraz odniesienie się do zawartych w nich zarzutach.

Sugestia o przywróceniu spaceru z kamieniem u szyi jako kary

W odcinku „Rodzinnego Ekspresu” wyemitowanym w TVP2 24 październiku w zeszłą sobotę opisywano wilkierz, czyli zbiór zasad prawnych obowiązujący na Helu. Lektor wymienił kilka czynów karalnych, m.in. nierząd, trzymanie w obejściu zwierząt hodowlanych i wyrzucanie rybich głów na ulicę.

Jedna z opisanych reguł stanowiła, że kobiety za wszczęcie kłótni na forum publicznym musiały odbyć spacer wokół rynku z kamieniem przywiązanym do szyi. - Kto wie, czy podobnych zasad nie byłoby warto wprowadzić w życiu publicznym obecnie? - spytał lektor.

Na ten komentarz zwrócono uwagę w środę w mediach społecznościowych. - Na tę kampanię nienawiści zwaną mediami publicznymi PiS przeznaczył tylko w tym roku 2 mld zł. #StrajkKobiet #PiekłoKobiet - napisała na Twitterze Urszula Zielińska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"Treść audycji nie ma związku z najnowszymi wydarzeniami w kraju"

W środę po południu odcinek programu zniknął z serwisu VOD TVP. Telewizja Polska w komunikacie przesłany, do Wirtualnemedia.pl poinformowała, że oprócz nakazania usunięcia materiału kierownictwo firmy „zażądało wyjaśnień od redaktora odpowiedzialnego za emisję tej audycji”.

- W toku złożonych wyjaśnień, okazało się, że odcinek nr 148 audycji z cyklu „Rodzinny ekspres” pod tytułem „Nowenna Pompejańska”, nagrywany był 11 września, a kolaudowany 7 października, na długo przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Treść audycji nie ma zatem żadnego związku z najnowszymi wydarzeniami w kraju - zapewnił nadawca.

- Zastosowany przez autorkę audycji mało wysublimowany żart, osadzony był w kontekście ciekawostek historyczno-kulturowych, całkowicie bez związku z obecną sytuacją społeczną. Felieton, którego autorką jest kobieta, ma charakter lifestylowy, a nadany mu w przestrzeni publicznej sens jest niezgodny z jej intencjami - dodano.

W komunikacie zwrócono też uwagę, że w ramach obowiązującego od wielu lat porozumienia TVP i Konferencji Episkopatu Polski redakcja audycji katolickich „ma pełną autonomię redakcyjną w programach katolickich”.

Nowa umowa TVP i Episkopatu została podpisana w drugiej połowie września. Zapisano w niej, że TVP1 będzie codziennie transmitowała poranną Mszę Świętą, TVP3 - Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a TVP Info pokaże nowe programy katolickie.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. średnia widownia minutowa TVP2 wynosiła 436 065 osób, udział stacji w rynku oglądalności - 7,55 proc., po spadku o 11,7 proc. rok do roku.

Dołącz do dyskusji: Tysiąc skarg do KRRiT na „żart” w programie TVP o przywróceniu średniowiecznej kary dla kobiet

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Normal
Obłęd faszystki feministki myślą że świat się wokół nich kręci a nawet chłopa znależć nie potrafią. Na pewno nie ma to związku z ich urodą.
odpowiedź
User
Gal
Przecież z góry wiadomo, jaki będzie werdykt PIS-owskiej KRRiTV - wszystko jest zgodne z prawem.
odpowiedź
User
jurek
Przecież z góry wiadomo, jaki będzie werdykt PIS-owskiej KRRiTV - wszystko jest zgodne z prawem.
TAK SAMO JAKI DLA TVN NIC NIE ZROBIA
odpowiedź