SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uber z nową koncepcję miejskiego transportu powietrznego. Do 2023 roku powstaną „latające taksówki”

Uber zaprezentował koncepcje i projekty rozwoju technologii miejskiego transportu powietrznego. Firma ma w planach m.in. produkcję statku powietrznego pionowego startu i lądowania. Podpisano także umowę z NASA i armią amerykańską na prowadzenie wspólnych badań rozwojowych.

Article

Na konferencji Uber Elevate Summit w Los Angeles Uber zaprezentował projekty i technologie miejskiego transportu powietrznego, które chce w przyszłości stosować, m.in. prototyp statku powietrznego pionowego startu i lądowania, Embraer X, akumulatory E-One Moli oraz sieć punktów szybkiego ładowania ChargePoint.

Uber pół roku temu ogłosił, że chce być pionierem w miejskim transporcie powietrznym. Obecnie trwają intensywne prace, aby w pierwszej kolejności to Los Angeles stało się ośrodkiem, gdzie helikoptery będą ogólnodostępne w transporcie miejskim.

Firma od tamtej pory nawiązała partnerstwo ze spółkami z branży lotniczej i technologicznej, współpracując na rzecz uruchomienia lotów testowych w 2020 roku, a komercyjnych do 2023 roku.

Jak sądzi szef biura produktu Ubera Jeff Holden, wprowadzenie na rynek komercyjnych lotów uberAIR do 2023 r. jest całkowicie realne: - Zaprezentowaliśmy nowe koncepcje i projekty wehikułów, innowacyjną technologię lekkich i wydajnych akumulatorów, a także usprawnienia produkcyjne oraz nowe oprogramowanie, które umożliwi miastom radykalną poprawę sieci lokalnego transportu. Dążymy do tego, żeby już wkrótce klienci mogli zamówić miejski lot w prostej aplikacji. Żeby to osiągnąć konieczna jest ścisła współpraca sektora publicznego z prywatnym – twierdzi Holden.

Uber nie będzie jednak producentem nowych środków transportu, a będzie jedynie współpracować z liderami branży lotniczej i technologicznej w zakresie projektowania i wytwarzania statków VTOL (pionowego startu i lądowania), które będą obsługiwały klientów w ramach uberAIR.

Technologiczny zapał Ubera

Podczas konferencji firma zaprezentowała prototyp powietrznego wehikułu przeznaczonego do usług UberAIR. Ma latać na średniej wysokości ok. 300 m, z prędkością 250-300 km/h. Model wyposażony w cztery śmigła będzie zdolny do pionowych startów i lądowań. Dodatkowo dzięki napędowi elektrycznemu będzie bezpieczniejszy, bardziej ekologiczny i cichszy od konwencjonalnych śmigłowców.

Natomiast Embraer zaprezentował swój pierwszy statek w technologii VTOL, Embraer X. Jest to kolejny innowacyjny projekt, który wyznacza nowy kierunek rozwoju dla brazylijskiego producenta samolotów.

Oprócz tego nawiązano współpracę z firmą Pipistrel, która zaprezentowała nowy prototyp samolotu elektrycznego. Pojazd ten ma zdolność do pionowego startu i lądowania. Inny producent - Karem Aircraft proponuje koncepcję Elevate – trwają prace nad nowym samolotem Butterfly, którego elektryczny model jest efektywny energetycznie i zapewnia niską emisję hałasu.

Ponadto firma nawiązała współpracę z producentem akumulatorów elektrycznych E-One Moli,  oraz ze spółką ChargePoint, która ma pracować nad siecią punktów szybkiego ładowania dla statków uberAIR.

Nowa umowa z NASA

Po pierwszym porozumieniu z amerykańską agencją kosmiczną z listopada 2017 r., Uber ogłosił także podpisanie kolejnego kontraktu, który zakłada wspólne badania nad nowymi technologiami miejskiego transportu lotniczego (Urban Air Mobility), niezbędne do tworzenia przepisów i procedur Federalnej Administracji Lotnictwa.

Natomiast nowa umowa z armią USA zakłada badania w zakresie projektu cichych i maksymalnie wydajnych systemów wirnikowych, które będą używane w samolotach uberAIR. Porozumienie określa wspólne finansowanie i rozwój technologii współbieżnych śmigieł, które są znacznie bardziej ciche przy użytkowaniu.

Do organizacji Annual Elevate Summit, Uber zatrudnił Erica Allisona, który wcześniej związany był z Zee.Aero, Celinę Mikołajczak z Tesli, a także Marka Moora i Toma Prevota z NASA, którzy dołączyli  do projektu w ubiegłym roku.

Transport przez aplikację

Uber to firma technologiczna, która łączy użytkowników aplikacji z kierowcami korzystającymi z platformy, aby współdzielić swój przejazd z innymi, oferować możliwość przywiezienia posiłku bądź przesyłki. Platforma Uber działa w ponad 600 miastach, w ponad 76 krajach na całym świecie.

W Polsce Uber jest dostępny w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i na Śląsku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uber z nową koncepcję miejskiego transportu powietrznego. Do 2023 roku powstaną „latające taksówki”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl