SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ubezpieczyciele wypłacili 10,2 mld zł odszkodowań w I kwartale

W I kwartale 2021 r. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły 10,2 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. W największym stopniu wzrosły wypłaty z tytułu ochronnych ubezpieczeń na życie, co wynika ze zwiększonej śmiertelności spowodowanej pandemią – poinformowała Polska Izby Ubezpieczeń.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wynika z danych PIU, w I kwartale ubezpieczyciele wypłacili 10,2 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. Z tej kwoty 4,8 mld zł to wypłaty z ubezpieczeń na życie. To oznacza wzrost wypłat o 28 proc.

„Dane pokazują tragiczne skutki pandemii. Wyższą śmiertelność obserwowaliśmy już od listopada 2020 r. natomiast w I kwartale 2021 r. dotyczyła ona także młodszych grup wiekowych” – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Jak poinformowała PIU, rośnie też składka, wpłacana przez Polaków na ubezpieczenia życiowe. Składka z ubezpieczeń ochronnych wyniosła 2,2 mld zł, o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost sprzedaży widać także w ubezpieczeniach wypadkowych i chorobowych. Większym zainteresowaniem cieszyły się także polisy o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym. Polacy przeznaczyli na nie 1,6 mld zł, o 6 proc. więcej niż przed rokiem.

PIU podała także dane o odszkodowaniach, wypłacanych w ramach ubezpieczeń majątkowych. Środki wypłacone poszkodowanym z obowiązkowej OC wyniosły 2,4 mld zł i były o 5,4 proc. mniejsze niż przed rokiem. Z kolei odszkodowania z autocasco wyniosły 1,4 mld zł, a więc o 2,4 proc. mniej niż przed rokiem.

Średnia składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC wyniosła w I kwartale 2021 r. 496 zł, o 11,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła średnia szkoda. Jej koszt wyniósł 8 035 zł, o 11,3 proc. więcej niż przed rokiem.

„Ubezpieczyciele powinni konkurować przede wszystkim jakością obsługi, np. poprzez uczestnictwo w systemie bezpośredniej likwidacji szkód. Zbyt duży spadek stawek prowadzi do tego, z czym mieliśmy do czynienia kilka lat temu - wojna cenowa na rynku OC skończyła się znacznymi podwyżkami cen, co wzbudziło zrozumiały sprzeciw społeczny. Obniżanie składek przy wzroście kosztów tylko pozornie jest korzystne dla kierowców. W długim okresie nie ma pozytywnego efektu ani dla branży ani dla klientów” – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Spadły także wypłaty w ramach ubezpieczeń związanych z pogodą. Odszkodowania związane z żywiołami oraz pozostałymi szkodami rzeczowymi wyniosły 651 mln zł, o 1,5 proc. mniej niż rok temu.

Jak wynika z danych PIU, w I kwartale 2021 roku na ubezpieczenia przeznaczyliśmy 17,6 mld zł, a więc o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Ubezpieczyciele wypłacili 10,2 mld zł odszkodowań w I kwartale

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl