SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Udany debiut Moniki Luft

Debiutancka powieść Moniki Luft Śmiech iguany cieszy się sporym zainteresowaniem

Debiutancka powieść Moniki Luft „Śmiech iguany”, wydana przez oficynę ARTE, ukazała się 9 marca i w ciągu 7 dni sprzedała się w ponad 7 tysiącach egzemplarzy, co już teraz pozwala mówić o niemałym sukcesie czytelniczym. Książka trafiła też na listę bestsellerów sieci księgarskiej Matras. Przypomnijmy, że patronem medialnym jest m.in. portal Wirtualnemedia.pl.

Historia dwójki dziennikarzy telewizyjnych, którzy tracą pracę i wyruszają w „podróż życia” do Meksyku spodobała się czytelnikom być może dlatego, że niewiele pojawia się na rynku wydawniczym prostych, zajmujących i dobrze opowiedzianych historii. Autorka „Śmiechu iguany” od początku twierdziła, że jej ambicją było napisanie powieści popularnej, bez oglądania się na obowiązujące ostatnio mody. „Nie chciałam tworzyć kolejnego wariantu polskiej Bridget Jones, ani zachłystywać się narkotyczno-balangowymi przeżyciami moich bohaterów. Nie interesował mnie również pamiętnik telewizyjny – mówi Monika Luft. – Dlatego telewizja jest w mojej książce tylko miejscem, gdzie zawiązuje się akcja, a nie jej głównym tematem. Oczywiście, pisząc, korzystałam z własnych doświadczeń, ale nie uległam pokusie pełnego autobiografizmu. Moją własną historię wplotłam w zdarzenia fikcyjne w taki sposób, że tylko moi najbliżsi odróżnią prawdę od zmyślenia. Wyrzuciłam też wszystko, co mogłoby mieć posmak osobistej zemsty. Uznałam, że negatywne emocje nie służą opowieści. Zostawiłam tylko takie elementy, które mają charakter uniwersalny. Być może przez to książka traci coś z oczekiwanego przez niektórych skandalizującego charakteru, ale za to zyskuje inny walor: możliwość utożsamienia się czytelnika z bohaterami.”

Księgarnie Matras - Top 10

(sprzedaż od 1 do 14 marca 2004 r.):

1. Katarzyna Grochola, Nigdy w życiu!, W.A.B.

2. Tomasz Lis, Co z tą Polską?, Rosner & Wspólnicy

3. Pasja opowiedziana przez Annę Katarzynę Emmerich, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne

4. Joanna Szczepkowska, Fragmenty z życia lustra, Wydawnictwo Literackie

5. J.K. Rowling, Harry Potter i Zakon Feniksa, wyd. Media Rodzina

6. Katarzyna Grochola, Serce na temblaku, wyd. W.A.B.

7. Anna Katarzyna Emmerich, Pasja czyli bolesna męka Jezusa Chrystusa, wyd. Klub Książki Katolickiej (Poznań)

8. Monika Luft, Śmiech iguany, wyd. Arte

9. Beata Tyszkiewicz, Nie wszystko na sprzedaż, Studio Marka Łebkowskiego

10. Eric Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża, wyd. Znak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Udany debiut Moniki Luft

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl