SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UE nakłada 111 mln euro grzywny za manipulacje cenowe, wśród ukaranych Philips, Pioneer, Asus i Denon & Marantz

Komisja Europejska nałożyła karę w łącznej kwocie 111 mln euro na czterech producentów urządzeń elektronicznych - Philipsa, Pioneera, Asusa i Denona & Marantza. Komisja stwierdziła, że firmy te w niedozwolony sposób wymuszały na sprzedawcach internetowych stosowanie wyższych cen, co zaburzało konkurencję na europejskim rynku i naraziło użytkowników na straty finansowe.

fot. Shutterstock.comArticle

W toku śledztwa KE ustaliła, że Philips, Pioneer, Asus i Denon & Marantz przez kilka laty stosowały niedozwolone praktyki dotyczące ustalania cen sprzedaży ich produktów w sklepach internetowych.

Wymienieni producenci wymuszali na sprzedawcach stosowanie ustalonych przez nich stałych lub minimalnych cen urządzeń. Detaliści, którzy wbrew tym narzuconym normom obniżali ceny produktów byli karani przez oskarżone firmy, np. odcięciem ich od dostaw. Taka praktyka trwała do 2015 r., gdy KE przeprowadziła kontrole w europejskich biurach czterech firm.

KE doszła do wniosku, że dowiedzione oskarżonym producentom postępowanie miało nie tylko negatywny wpływ na mechanizmy rynkowej konkurencji, ale naraziło także klientów z krajów unijnych na wymierne straty finansowe, bowiem musieli oni płacić zawyżone ceny za określone produkty.

W tej sytuacji KE nałożyła na wszystkie cztery firmy łączną karę w wysokości 111 mln euro. Kwota jest niższa od planowanej wcześniej, ponieważ producenci objęci dochodzeniem postawili na pełną współpracę z komisją w trakcie śledztwa.

Najwyższą karę w kwocie 63 mln euro musi zapłacić koncern Asus, dalej znalazły się Philips (29,8 mln euro), Pioneer (10 mln euro) oraz Denon & Marantz (7,7 mln euro).

Obecna kara nałożona na producentów elektroniki nie jest jedyną, jaką KE zastosowała w ostatnim czasie w odniesieniu do podmiotów naruszających unijne przepisy. W ub. tygodniu komisja ukarała Google rekordową grzywną w wysokości 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UE nakłada 111 mln euro grzywny za manipulacje cenowe, wśród ukaranych Philips, Pioneer, Asus i Denon & Marantz

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl