SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE karze za handel częstotliwościami radiowymi

Prezes UKE ustalił, że pięciu przedsiębiorców prowadziło zorganizowaną działalność w ramach której oferowali i odpłatnie udostępniali innym podmiotom udostępnione im częstotliwości, co stanowiło wykorzystywanie częstotliwości niezgodnie z uprawnieniami.

Article

UKE zaznacza, że udostępnianie częstotliwości przyznanej w pozwoleniu radiowym osobom trzecim, tj. innym podmiotom niż wymienione w pozwoleniu radiowym na podstawie czynności cywilnoprawnej, z jednoczesnym zachowaniem tytułu administracyjnoprawnego do wykorzystywania częstotliwości (tj. pozwolenia radiowego) oznacza wykorzystywanie częstotliwości niezgodnie z posiadanymi uprawnieniami.

Wysokie kary

Według regulatora należy wskazać, że pozwolenie radiowe uprawnia jego dysponenta wyłącznie do osobistego używania urządzeń radiowych i wykorzystywania przyznanych częstotliwości w ramach pracy tych urządzeń.

- Dodatkowo uprawnienia wynikające z pozwolenia radiowego mogą być przenoszone na inne podmioty jedynie w trybie art. 122 Pt, zgodnie z którym zmiany podmiotu uprawnionego dokonuje Prezes UKE w drodze decyzji administracyjnej. Dysponent pozwolenia radiowego nie jest zatem uprawniony do udostępniania częstotliwości innym podmiotom do wykorzystania. Oznacza to, że udostępniając częstotliwości osobom trzecim, podmiot uprawniony wykorzystuje częstotliwości niezgodnie z przyznanymi mu uprawnieniami, a tym samym narusza przepis art. 209 ust. 1 pkt 9 Pt, w związku z czym podlega karze pieniężnej - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: KRRiT: Prezes UKE nie podjął decyzji w sprawie MUX-8

Prezes UKE oceniając zakres naruszenia zwrócił uwagę na okoliczność, że bezpośrednią konsekwencją stwierdzonych nieprawidłowości była możliwość naruszenia ładu w gospodarce częstotliwościami. Z uwagi na wysoce niepożądane skutki naruszenia polegające na dopuszczeniu możliwości korzystania z częstotliwości radiowych przez znaczną liczbę niezweryfikowanych przez Prezesa UKE i nieuprawnionych do tego podmiotów, stwierdzono, że zakres oraz skutki naruszenia przemawiały za nałożeniem kar pieniężnych.

Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej prezes UKE wziął pod uwagę m.in. dotychczasową działalność podmiotów, a w szczególności fakt, że przedsiębiorcy zaprzestali naruszeń. Wpłynęło to na zmniejszenie wymiaru kar. Ich wysokość wyniosła finalnie od 5 do prawie 17 tys. zł.

Czytaj także: UKE o multipleksie testowym DVB-T2 w Szczecinie: Nie wpłynął żaden wniosek

Decyzje nie są prawomocne, a ukarani przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.

Dołącz do dyskusji: UKE karze za handel częstotliwościami radiowymi

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łysa kupa
Jacy przedsiębiorcy prowadzili taką działalność? Chcę więcej szczegółów.
odpowiedź