SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE ogłosił konsultacje konkursu na częstotliwości dla nadawców lokalnych zainteresowanych DAB+

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił konsultacje konkursu na siedem częstotliwości dla multipleksów lokalnych radia cyfrowego DAB+ (Digital Audio Broadcasting+). Chodzi o konkurs na częstotliwości w Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach i Częstochowie.

fot. Shutterstock.com Article

W dokumentacji projektu konkursu na częstotliwości czytamy, że każda rezerwacja obejmuje jeden blok częstotliwościowy z zakresu 174-230 MHz, który miałby zostać przeznaczony do rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy drogą naziemną programów radiowych w technologii DAB+. Każda rezerwacja będzie uprawniała do wykorzystywania częstotliwości do 30 czerwca 2030 roku.

Konsultacje dotyczące postępowania obejmują ogłoszenie na siedem rezerwacji częstotliwości multipleksów lokalnych radia cyfrowego DAB+; dokumentację konkursową i projekt rozstrzygnięć decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości, które zostaną wydane po przeprowadzeniu postępowania. Projekt zakłada, że zainteresowani nadawcy będą mogli zgłosić od jednego do maksymalnie siedmiu wniosków na częstotliwości na multipleksie lokalnym DAB+ .

Podmioty, które chcą przekazać swoje uwagi prezesowi UKE mogą zgłaszać swoje stanowisko pisemnie do Urzędu na adres ul. Giełdowa 7/9, 01-211 Warszawa - z dopiskiem: „Stanowisko – konsultacje konkursu DAB+” lub przesyłać je w wersji elektronicznej na adres: dc.konsultacje@uke.gov.pl.

Konsultacje ogłoszone przez prezesa UKE Jacka Oko potrwają do 18 grudnia 2020 roku.

Polskie Radio z największą siecią w DAB+

Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 roku, początkowo nadawania w technologii cyfrowej było możliwe w Krakowie oraz Katowicach.

Obecnie największą sieć nadajników w DAB+ ma publiczna rozgłośnia, która niedawno uruchomiła w technologii cyfrowej nową stację – Polskie Radio Kierowców. W Polsce do tej technologii nadawania raczej sceptycznie nastawieni są nadawcy komercyjni, którzy wielokrotnie krytycznie wypowiadali się o radiu cyfrowym na naszych łamach.

W przyszłości system DAB+ ma być również wykorzystywany do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. Komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik będzie nieaktywny (w zależności od odbiornika). System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania. Aby możliwe było słuchanie audycji radiowych w technologii cyfrowej potrzebny jest odbiornik radiowy w standardzie DAB+.

Według zwolenników tej technologii, radio cyfrowe ma zapewniać lepszą jakość dźwięku, a odbiorniki wyposażone w ekrany mogą wyświetlać tekst i obrazy, takie jak okładki płyt, zdjęcia wykonawcy czy logotypy stacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE ogłosił konsultacje konkursu na częstotliwości dla nadawców lokalnych zainteresowanych DAB+

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolek
z tym RCB to niezła zachęta... LOL
1 1
odpowiedź
User
Bolek
Tempo mają jak stado ślimaków :)
1 0
odpowiedź
User
Marianka
Komunikaty tekstowe RCB mogło by redagować ma zlecenie TVP Info - oni są nieźli w redagowaniu pasków;-)
1 2
odpowiedź