SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE zaczyna testy nowego mechanizmu monitorowania jakości internetu

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął skierowane do użytkowników testy nowej wersji aplikacji na komputery stacjonarne, która stanowi element mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu.

Article

Okres certyfikacji obecnego mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu upływa 30 listopada 2020 r., a zadaniem nowego jest zwiększanie ochrony użytkowników i konkurencji między dostawcami w oparciu o jakość świadczonych usług.

System pomiarowy przygotowuje wybrana w konkursie firma V-Speed. Składa się on z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne i aplikacji webowej. Dostępna będzie także aplikacja mobilna, działająca na systemy Android i iOS, ale z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.

Z uwagi na opóźnienie konkursu spowodowane pandemią COVID-19, publiczne testy potrwają do 2 listopada 2020 r. Poprzedziła je weryfikacja mechanizmu przez zewnętrznego eksperta.

W nowej wersji mechanizmu pojawiło się kilka zmian, w tym podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s, zwiększenie dostępności aplikacji na różne systemy operacyjne (Windows i Mac oS), wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych, wyłączenie obowiązku rejestracji dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym oraz wprowadzenie angielskiej wersji językowej aplikacji i serwisu.

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument może sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu. Według UKE, w odróżnieniu od innych dostępnych w sieci narzędzi aplikacja pozwoli na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Aplikacja sprawdzi m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu, czy liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

W okresie testowym wyniki pomiarów mają walor wyłącznie informacyjny i nie mogą być wykorzystywane w celach reklamacyjnych. Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie.

Do 30 listopada 2020 r. można nadal w pełni korzystać z aktualnej wersji certyfikowanego mechanizmu, dostępnego na tej stronie.

Aby skorzystać z wersji testowej mechanizmu, należy wejść na tę stronę i zainstalować aplikację. Po przygotowaniu urządzenia zgodnie z instrukcją można zmierzyć jakość usługi. Dla wykonania pomiarów certyfikowanych należy zarejestrować się, a po zalogowaniu się na utworzone konto pobrać i zainstalować aplikację dla komputerów osobistych.

Jeżeli przy korzystaniu z testowanej aplikacji konsument napotka problemy z jej funkcjonowaniem lub chciałby się podzielić uwagami dotyczącymi jej działania, może to zrobić za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając do 2 listopada 2020 r. informację na adres cm@uke.gov.pl. UKE podkreśla, że uwagi pozwolą na ocenę działania aplikacji i umożliwią jej udoskonalenie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE zaczyna testy nowego mechanizmu monitorowania jakości internetu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Proszę o kontrolę Internetu Multimediów.
3 0
odpowiedź
User
rr
Obecnie nowe laptopy, nie mają gniazda Ethernet (LAN). Jak to się ma, do certyfikowanego pomiaru UKE?
0 0
odpowiedź