SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE ogłasza start konsultacji o zagospodarowaniu częstotliwości dla sieci 5G

Do 8 sierpnia br. mają potrwać konsultacje dotyczące zagospodarowania częstotliwości dla sieci 5G - ogłosił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE czeka na uwagi środowiska, sam zwracając uwagę na konieczność uporządkowania obecnych pasm.

Article

Prezes UKE jako organ odpowiedzialny za zarządzanie częstotliwościami przedstawił informacje dotyczące częstotliwości sieci 5G (dotyczy to pasm 700 MHz, 3,5 GHz, 3,7 GHz i 26 GHz). Według Urzędu, najpierw należałoby uporządkować obecne pasma, by potem móc je rozdysponować i skutecznie wdrożyć sieć 5G w Polsce.

W związku z tym, szef UKE prosi przedstawicieli rynku i wszystkich zainteresowanych o uwagi oraz przedstawienie oczekiwań, dotyczących rozdysponowania zasobów.

Osoby, które chcą wziąć udział w konsultacjach mogą przesłać swoje wskazówki na adres korespondencyjny urzędu lub mailowo na dzc.konultacje@uke.gov.pl.

5G poprawi szybkość internetu

Technologia 5G ma stworzyć rewolucyjne możliwości. O ile 4G pozwala na dostęp do internetu z prędkością do 300 Mb/s, to w 5G prędkość przesyłu danych będzie liczona w gigabitach na sekundę. Do milisekundy skróci się czas opóźnienia transmisji danych. Przełoży się to na rozwój internetu rzeczy oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Wdrożenie nowych rozwiązań wymusza sam rynek. Z raportu Ericssona wynika, że na rynku usług telekomunikacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 2017–2023 ruch danych mobilnych ma wzrosnąć́ ośmiokrotnie. Na koniec 2023 roku ilość́ przesyłanych danych osiągnie poziom niemal 10 EB (10 trylionów bajtów) miesięcznie.

Pod koniec ubiegłego roku liczba użytkowników smartfonów w tym regionie wyniosła około 270 mln, co stanowiło ok. 45 proc. wszystkich abonentów na świecie. Za 5 lat ten udział wzrośnie do ok. 75 proc., a liczba użytkowników usług mobilnych korzystających ze smartfonów ma osiągnąć poziom około 500 mln osób.

 Ministerstwo Cyfryzacji chce, by telekomunikacyjna sieć piątej generacji (5G) w Polsce działała od 2020 roku.

  • Więcej informacji:
  • 5G
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE ogłasza start konsultacji o zagospodarowaniu częstotliwości dla sieci 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl