SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: polski rynek pocztowy wart 7,6 mld zł, coraz mniej przesyłek listowych

W 2015 r. łączna wartość przychodów z rynku pocztowego w Polsce wyniosła 7,6 mld zł, co oznacza wzrost o 2,7% w porównaniu do 2014 r. - wynika z raportu UKE.

fot. Shutterstock.comArticle

Według stanu na koniec 2015 r., w rejestrze operatorów pocztowych znajdowało się 289 podmiotów. Natomiast działalność w zakresie świadczenia usług pocztowych prowadziło 167 operatorów.

W ub.r. roku łączna wartość przychodów z rynku pocztowego wyniosła 7,6 mld zł i był to kolejny rok wzrostu - w porównaniu do 2014 r. poziom przychodów wzrósł o 2,7%.

Wzrost przychodów ogółem z usług pocztowych wynikał przede wszystkim ze wzrostu przychodów z usług w obrocie zagranicznym. Przychody w tym obszarze wzrosły w latach 2013-2015 o blisko 350 mln zł. Przyczynę tak znaczącego wzrostu należy upatrywać we wzroście liczby usług realizowanych w segmencie przesyłek kurierskich, których ceny są wyższe od cen pozostałych usług.

W poszczególnych segmentach rynku pocztowego zarówno wolumen świadczonych usług, jak i przychody, są zróżnicowane. Najwięcej usług zostało zrealizowanych w segmencie usług wchodzących w zakres usług powszechnych (42,06% wszystkich usług), natomiast najwięcej przychodów wygenerował segment przesyłek kurierskich (41,84% przychodów ogółem). W odniesieniu do usług powszechnych zanotowano spadek poziomu ich realizacji w zakresie wolumenu o 9,03%, a w zakresie przychodów - o 9,3%.

Systematycznie spada udział przesyłek listowych w ogólnej liczbie usług. W 2015 r. operatorzy pocztowi zrealizowali o 1,09% mniej tych usług niż w 2014 r.

W latach 2013-2015 przychody z przesyłek kurierskich wzrosły o 37,82% i osiągnęły porównywalny przychód do przychodu z przesyłek listowych - ok. 3,2 mld zł. Jeśli więc w obu przypadkach trend się utrzyma, to w 2016 r. przychody z przesyłek kurierskich, poprzez fakt wzrostu zainteresowania klientów e-handlem, który spowodował wzrost liczby nadawanych paczek pocztowych, mogą osiągnąć znacznie wyższy poziom, przewyższający przychody z przesyłek listowych.

Polski rynek pocztowy, pomimo spadku w zakresie przesyłek listowych, to w dalszym ciągu obszar gospodarki o dużych perspektywach wzrostu, a jednocześnie zaostrzającej się konkurencji. Szacuje się, że segment usług paczkowo-kurierskich będzie rósł w najbliższej przyszłości nawet o 20% rocznie, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju handlu e-commerce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE: polski rynek pocztowy wart 7,6 mld zł, coraz mniej przesyłek listowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl