SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE ponownie ogłasza konsultacje aukcji na pasma 800 MHz i 2,6 GHz

Urząd Komunikacji Elektronicznej po raz drugi rozpoczął konsultacje aukcji na częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz, służących do internetu mobilnego LTE.

Magdalena Gaj Article

Przypomnijmy, że pierwsza aukcja dotycząca częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz została ogłoszona przez UKE pod koniec ub.r., a termin składania wstępnych ofert ustalono na 13 lutego (więcej na ten temat). Jednak w ubiegłym tygodniu Magdalena Gaj, prezes UKE, odwołała aukcję, jako oficjalny powód podając "troskę o zapewnienie stabilności i pewności obrotu prawnego i wyeliminowanie jakichkolwiek wątpliwości formalno-prawnych" (więcej na ten temat).

Teraz proces konsultacji aukcji rusza od nowa. Jak informuje prezes UKE, w dokumentacji nie dokonano zasadniczych zmian, ale uszczegółowiono i doprecyzowano część zapisów, aby były jednoznaczne i nie budziły wątpliwości. "Wpłynęło do nas kilkaset zapytań od operatorów i na tej podstawie uszczegółowiliśmy zapisy, których one dotyczyły.” - stwierdziła Magdalena Gaj.

Przedmiotem aukcji jest 19 rezerwacji częstotliwości, w tym 5 bloków (każdy po 10 MHz) z pasma 800 MHz oraz 14 bloków (każdy po 10 MHz) z pasma 2,6 GHz. Proponowana cena wywoławcza wynosi 250 mln zł za jeden blok częstotliwości z pasma 800 MHz oraz 25 mln zł za jeden blok z pasma 2,6 GHz.

Podmioty biorące udział w aukcji będą mogły uzyskać maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (co stanowi łącznie 20 MHz widma z pasma 800 MHz) oraz maksymalnie cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 2,6 GHz (łącznie 40 MHz widma z pasma 2,6 GHz). Zwycięzcy będą uprawnieni do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat.

W projekcie dokumentacji aukcyjnej szczegółowo opisano zobowiązania inwestycyjne, których wykonanie przez podmioty wyłonione w aukcji ma doprowadzić do jak najszybszego rozpoczęcia świadczenia usług w oparciu o przyznane częstotliwości, jak również do realizacji niezbędnych inwestycji w nowoczesną sieć mobilnego internetu na obszarze całej Polski. Zgodnie z założeniami, uczestnicy aukcji będą zobowiązani do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

Zaoferowane w aukcji częstotliwości będą mogły być wykorzystane przede wszystkim do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych w sieciach mobilnych, np. zgodnie ze standardem LTE. Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swoje stanowiska do 19 marca br.

Dołącz do dyskusji: UKE ponownie ogłasza konsultacje aukcji na pasma 800 MHz i 2,6 GHz

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl