SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE skontroluje Polską Grupę Pocztową

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział kontrolę w Polskiej Grupie Pocztowej. Jest to związane z kontrowersjami, jakie pojawiły się po ogłoszeniu informacji, że od początku bieżącego roku PGP przejęła na wyłączność obsługę korespondencji sądowej i prokuratorskiej na terenie kraju.

Article

W uzasadnieniu decyzji o kontroli UKE powołał się na ustawę o Prawie pocztowym, która mówi, że działalność pocztową może prowadzić przedsiębiorstwo, które „zapewnia warunki do przestrzegania tajemnicy pocztowej; zapewnia warunki techniczne i organizacyjne świadczenia usług pocztowych niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa obrotu pocztowego; posiada regulamin świadczenia usług pocztowych oraz cennik usług pocztowych; (…) zapewnia, że wykonywanie działalności objętej wpisem do rejestru nie zagraża obronności, bezpieczeństwu państwa lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu”. Podstawą wszczęcia procedury jest też tajemnica pocztowa, która zakłada poufność informacji przekazywanych w przesyłkach pocztowych.

- Bardzo cieszymy się, że organ nadzorczy, czyli UKE tak szybko podejmuje działania kontrolne i będzie miał możliwość potwierdzenia legalności oraz bezpieczeństwa prowadzonych przez nas działań w ramach realizacji kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Jesteśmy gotowi na przedstawienie szczegółowych wyjaśnień w zakresie prowadzonej kontroli - ufamy, że rozwieje ona wszelkie wątpliwości oraz wyjaśni wiele nieprawdziwych informacji, które są rozpowszechniane w związku z realizacją tego kontraktu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Leszek Żebrowski, prezes Polskiej Grupy Pocztowej.

Pod koniec ub.r. PGP podpisała umowy ze Skarbem Państwa - Sądem Apelacyjnym w Krakowie oraz Prokuratorem Generalnym na obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur. Dwuletni kontrakt, który wszedł w życie w styczniu 2014 roku, jest wart ok. 500 mln zł (więcej na ten temat).

Obsługę tych przesyłek straciła Poczta Polska, która odwołała się od decyzji Krajowej Izby Odwoławczej i zaskarżyła jej decyzję do Sądu Okręgowego w Krakowie. Poczta chce w ten sposób udowodnić, że jako jedyna firma w Polsce jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo przesyłek z tego newralgicznego segmentu. Dodatkowo wątpliwości firmy wzbudziła możliwość spełnienia przez Polską Grupę Pocztową jednego z warunków umowy, jakim jest posiadanie placówki pocztowej w każdej gminie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE skontroluje Polską Grupę Pocztową

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klient
Wczoraj miałem przyjemność odebrać poleconą przesyłkę z sądu w sklepie zoologicznym... Komentarz pozostawiam czytelnikom
odpowiedź
User
Krzychu
Hehe dobrze że nie w sex-shopie
odpowiedź