SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE zbada dekodery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza zweryfikować, czy oferowane na terenie kraju dekodery do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej nie wywołują zaburzeń elektromagnetycznych i czy są energooszczędne.

UKE zbada dekodery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Jak podał UKE, liczba osób zainteresowanych zakupem set-top-boxów wzrasta z każdym miesiącem (obecnie szacuje się ją na 3 mln), bowiem pierwsze nadajniki telewizji analogowej w woj. lubuskim przestaną pracować już 7 listopada br., a całkowite wyłączenie tej formy przekazu planowane jest pod koniec lipca 2013 roku. Dlatego UKE wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów rozpoczyna na terenie całego kraju kontrolę oferowanych w sprzedaży zestawów set-top-box.

W ramach kontroli pracownicy UKE sprawdzą czy sprzedawane urządzenia spełniają wymagania w obszarze kompatybilności elektromagnetycznej oraz w obszarze ekoprojektu (ErP - Energy related Products). Zespoły kontrolne UKE sprawdzą czy na dekoderach poprawnie naniesiono oznakowanie zgodności CE, a także, czy producent wystawił dla oferowanych modeli deklarację zgodności z wymaganiami zasadniczymi.

>>> Jak kupić właściwy sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Kontrolowane odbiorniki poddane zostaną także badaniom laboratoryjnym które wykażą, czy nie wywołują zaburzeń elektromagnetycznych oraz czy posiadają wymaganą odporność na zaburzenia elektromagnetyczne. Badania dadzą odpowiedź także na pytanie czy zestawy spełnia wymagania ekoprojektu, a więc czy są energooszczędne i nie powodują nadmiernego zużycia energii elektrycznej zarówno w trybie pracy, jak i w trybie czuwania.

Urządzenia, których kontrola zakończy się negatywnie, trafią na Listę wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi, a Urząd Komunikacji Elektronicznej zabroni ich dalszego użytkowania lub oferowania w sprzedaży. W przypadku nie usunięcia niezgodności dekoderów z wymaganiami zasadniczymi lub ekoprojektu, UKE może nakazać ich całkowite wycofanie z obrotu w Polsce, a osoby wprowadzające urządzenia znajdujące się na liście wyrobów niezgodnych będą podlegały odpowiedzialności karnej i finansowej.

Kontrola prowadzona przez UKE nie obejmuje swym zakresem weryfikacji przestrzegania obowiązku informowania nabywcy o fakcie niespełnienia przez urządzenia wymagań technicznych i eksploatacyjnych potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Przestrzeganie tego obowiązku przez przedsiębiorców kontrolowana jest przez Inspekcję Handlową.

Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną należy posiadać telewizor z obsługą DVB-T MPEG-4. Jeżeli telewizor nie umożliwia odbioru telewizji w standardzie DVB-T potrzebny jest specjalny dekoder (tzw. set-top-box). Należy do niego podłączyć antenę i połączyć z telewizorem.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców. Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem 2012 r. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs.

Zainteresowanie dekoderami wzrasta z każdym miesiącem, gdyż zbliża się moment wyłączenia nadawania telewizji analogowej - zostanie on całkowicie wyłączony w lipcu 2013 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE zbada dekodery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jotkarb@gmail.com
podejrzewam, że aparat zakłóca pracę rutera Wi-Fi
odpowiedź
User
golmark
Dosyć wcześnie biorą się za pracę !
odpowiedź
User
paweł56
No jestem bardzo ciekaw po co tak naprawde bedą to robic. Ja nie ma i tak sie co obawiac bo mam dekoder Goclever, wiec z checia nawet sie im pochwale.
odpowiedź