SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Układ Słoneczny należy do najrzadszych systemów planetarnych

Pod względem dystrybucji planet istnieją cztery rodzaje planetarnych systemów. Nasz Układ Słoneczny jest jednym z najmniej licznych - wskazują naukowcy ze Szwajcarii.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

W Układzie Słonecznym panuje wyraźny porządek - małe, skaliste planety, takie jak Wenus, Ziemia i Mars orbitują blisko gwiazdy. Duże, gazowe i lodowe olbrzymy takie jak Jowisz, Saturn czy Neptun, poruszają się natomiast po długich, dalekich orbitach.

Jak zwracają uwagę eksperci z Uniwersytetu w Bernie i kilku innych szwajcarskich ośrodków badawczych, już dawno obserwacje wskazywały na to, że taka aranżacja planet jest rzadka.

„Ponad dekadę temu astronomowie, na podstawie obserwacji prowadzonych przełomowym wtedy teleskopem Keplera, stwierdzili, że sąsiadujące z sobą planety w innych systemach zwykle są, pod względem masy i rozmiarów podobne do siebie jak dwie krople wody” - wyjaśnia dr Lokesh Mishra, główny autor pracy opublikowanej właśnie, w piśmie „Astronomy & Astrophysics”.

Przez długi czas nie było jednak wiadomo, czy takie obserwacje nie były wynikiem ograniczeń stosowanych wtedy metod.

Istnieją cztery typy planetarnych systemów

Teraz szwajcarscy specjaliści pokazali, że istnieją cztery typy planetarnych systemów. „Nazywamy te układy podobnym, uporządkowanym, odwrotnym oraz mieszanym” - mówi dr Mishra.

W systemach „podobnych” planety są zwyczajnie do siebie podobne.

W uporządkowanych, masa planet rośnie wraz z odległością od gwiazdy - tak jak w Układzie Słonecznym.

Jeśli maleje razem z odległością od gwiazdy - mamy do czynienia z układem odwrotnym.

W układzie mieszanym masy planet nieuporządkowanie się od siebie wyraźnie różnią.

„Klasyfikację tę można zastosować także do wszelkich innych parametrów, takich jak promień, gęstość czy ilość wody. Teraz po raz pierwszy dysponujemy narzędziem do całościowego badania systemów planetarnych i porównywania ich z innymi układami” - podkreśla prof. Yann Alibert, współautor publikacji.

Jak zwracają uwagę badacze, odkrycie rodzi kolejne, ważne pytania - np. jakie systemy są najliczniejsze.

„Nasze wyniki wskazują, że układy podobne są najpowszechniejsze. Ok. 8 na 10 systemów planetarnych krążących wokół gwiazd widocznych na nocnym niebie ma architekturę podobną” - wyjaśnia dr Mishra.

„Wyjaśnia to m.in., dlaczego dowody na istnienie takich układów znajdowano w czasie pierwszych miesięcy pracy teleskopu Keplera” - dodaje astronom.

Systemy uporządkowane występują najrzadziej

Badaczy zaskoczyło jednocześnie, że systemy uporządkowane, do których należy Układ Słoneczny, występują najrzadziej.

Jeśli chodzi o to, jakie czynniki decydują o architekturze danego systemu, badacze wymieniają m.in. masę dysku pyłu i gazu, z których planety powstają oraz ilość ciężkich pierwiastków.

„Z niewielkich dysków o niedużej masie i przy gwiazdach z niewielką ilością cięższych pierwiastków powstają układy podobne. Duże, masywne dyski przy gwiazdach bogatych w ciężkie pierwiastki dają początek uporządkowanym i odwrotnym systemom. Układy mieszane powstają z dysków średniej wielkości. Dynamiczne oddziaływania między planetami - takie jak kolizje i ucieczki - także wpływają na finalną architekturę” - mówi dr Mishra.

„Niezwykłym aspektem tych wyników jest to, że łączą one początkowe warunki formowania się planet z mierzalnym parametrem - architekturą układu. Dzielą je miliardy lat ewolucji. Po raz pierwszy udało się nam przerzucić most nad tą gigantyczną czasową przepaścią i uzyskać dające się sprawdzić przewidywania. Ekscytujące będzie obserwowanie, jak teoria ta wytrzymuje próbę czasu” - podsumowuje prof. Alibert.

Dołącz do dyskusji: Układ Słoneczny należy do najrzadszych systemów planetarnych

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ikith
Jeśli spojrzeć na wyodrębnioną klasyfikację systemów planetarnych, Układ Słoneczny należy raczej do systemów mieszanych. Jowisz nie jest ostatnią planetą naszego układu, tylko dopiero piątą. Dodatkowo masa tej planety jest większa niż wszystkich pozostałych siedmiu razem wziętych.
odpowiedź
User
efdf
Program pewno będzie hitem, wielką konkurencją "Sanatorium". Ale ta Cichopek... Nawet Terentiew osobiście byłaby lepsza.
odpowiedź
User
dfef
Przynajmniej jest inteligentna, widz nie ziewa przy trzecim słowie i nie mdli go od syropu
odpowiedź