SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel przekazał kolejnych 50 nadajników telewizyjnych Ukrainie

Operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel przekazał kolejną partię urządzeń na potrzeby odbudowy sieci nadawczej w Ukrainie. Dostawa 50 sztuk nadajników telewizyjnych umożliwi wznowienie i utrzymanie stabilnej transmisji sygnału telewizyjnego na wyzwolonych terenach kraju.

Ukraiński kanał telewizyjny 1+1 Article

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych i bombardowań uszkodzonych zostało kilkadziesiąt ukraińskich ośrodków nadawczych. Ponowne uruchomienie i utrzymanie emisji telewizyjnych i radiowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, także z uwagi na prowadzoną ze strony rosyjskiej wojnę informacyjną. Emitel od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie wspiera ukraińskie władze w sukcesywnej odbudowie krytycznej infrastruktury nadawczej.

Zobacz także:  Co pokazuje telewizja w Rosji? Putin jak dziennikarz, wirus z USA, kijowski reżim, LGBT

„Natychmiast nawiązaliśmy kontakt z władzami ukraińskimi”

 O dostarczaniu nadajników przez Emitel do zaatakowanego przez Rosję kraju informowaliśmy już w maju. Wówczas Emitel zorganizował punkt techniczno-logistyczny we wschodniej części kraju, w którym eksperci firmy konfigurują i przygotowują do transportu urządzenia oraz sprzęt telekomunikacyjny i radiotelekomunikacyjny. Wysyłka sprzętu prowadzona jest sukcesywnie. Obecnie Emitel przekazał stronie ukraińskiej 50 nadajników DVB-T na potrzeby emisji telewizji naziemnej. Dodatkowo podjęta została inicjatywa zaangażowania do pomocy innych europejskich operatorów sieci nadawczych, zrzeszonych w ramach organizacji Broadcast Networks Europe (BNE). Dzięki tej współpracy do Polski, a następnie na Ukrainę, trafiają dostawy potrzebnego sprzętu, w tym nadajników i anten telewizyjnych oraz UKF (radiowych). Od końca marca do końca czerwca trwał w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. W standardzie DVB-T nadają już tylko MUX-3 (maksymalnie do końca 2023 roku) i MUX-8.

– Kiedy w lutym br. świat obiegły zdjęcia bombardowanych ukraińskich miast i wsi, w tym zniszczonej wieży telewizyjnej w Kijowie, natychmiast nawiązaliśmy kontakt z władzami ukraińskimi i zaoferowaliśmy pomoc. Nasi koledzy z firm telekomunikacyjnych w Ukrainie z narażeniem życia walczą o utrzymanie łączności oraz emisji ukraińskiej telewizji i radia.  Wiemy doskonale, jak ważne jest  dotarcie do obywateli z wiadomościami oraz innymi audycjami, które pokazują prawdziwy obraz wydarzeń tej okrutnej wojny i służą utrzymaniu ducha walki. Nie byłoby to możliwe bez stałych dostaw odpowiedniego sprzętu i urządzeń – powiedział Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Emitel wspiera Ukrainę

Operator podkreśla, że od początku wojny włącza się w pomoc Ukrainie i uchodźcom przebywającym w Polsce.  We współpracy z polskimi nadawcami, na potrzeby uchodźców przebywających w Polsce, uruchomione zostały emisje radiowe oraz telewizyjne w języku ukraińskim. Spółka zdecydowała się również na adaptację jednego z budynków administracyjnych w Poznaniu na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Ostatnie prace wykończeniowe zostały wykonane przez samych pracowników Emitel w ramach wolontariatu pracowniczego.  Obecnie w tej lokalizacji przebywa około 25 osób, którymi opiekuje się stowarzyszenie „Warto razem”, mające doświadczenie w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy.

- Bardzo się cieszę, że w pomoc dla walczącej Ukrainy włączają się aktywnie również pracownicy Emitela, którzy często poświęcają swój prywatny czas wspierając uchodźców w Polsce. Jako spółka będziemy kontynuować wsparcie materialne i rzeczowe dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Wiemy, jak bardzo naród ukraiński wyczekuje końca wojny i możliwości odbudowy kraju. Kiedy to nastąpi, będziemy gotowi podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej – dodał Kozłowski.

Dołącz do dyskusji: Emitel przekazał kolejnych 50 nadajników telewizyjnych Ukrainie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Nic nie mam do Ukrainy,ale zostalem pozbawiony odbioru NTC z nadajnika Ilawa/Kisielice.
odpowiedź
User
Tomek
I po co? Żeby ukraińską propagandę sukcesu puszczali? Putinek właśnie im 30% energetyki zbombardował. A dopiero się Ukraińcy przechwalali, że ruscy nie mają już rakiet.
odpowiedź
User
Razor
Nie mam nic do Ukrainy, bo trwa tam od pół roku istny horror, ale może zamiast rozdawać nadajniki, warto byłoby zwiększyć możliwości sygnałowe rodzimych MUX-ów?
odpowiedź